21.10.18

Události ČT: Asistenti ve školách

Dvakrát víc asistentů než před třemi lety pomáhá učitelům při vzdělávání handicapovaných žáků v běžných školách. Podle ředitelů jich je stále nedostatek. Ministerstvo školství chce naopak zpřesnit podmínky jejich přidělování dětem.
Video na webu České televize

8 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Zpřesnit podmínky? Přeloženo: MŠMT chce na asistentech ušetřit. Co MŠMT udělalo pro dostupnost speciálních pedagogů a psychologů, aby ta naše inkluze po česku dávala smysl?

Nicka Pytlik řekl(a)...

A jak se daří inkludovaným dětem bez asistentů, speciálních pedagogů a školních psychologů? Jestli dobře, pak tedy dětem žádné speciální podpory a péče netřeba. Jestli se ale dětem dobře nedaří, pak je nutno všechny odpovědné funkcionáře, kteří něco zanedbali, neprodlenně k té odpovědnosti vést.

Ivo Mádr řekl(a)...

Pane Sotoláři, vše je o penězích. Inkluze po českém způsobu ukazuje, že je nad finanční možnosti MŠMT. Nějak nám to vedení resortu pod vedením paní Valachové špatně spočítalo.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ono je to predevsim o penezich, ktere udajne jdou na inkluzi, ale ve skutecnosti jen propluji kolem techndeti. Aby zakotvily v kapsach ruznych neziskovych ( no, spise velice ziskovych) organizaci. Ty skoli ucitele o tom, co je inkluze. Nechtejte snad ani vedet, kolik penez se timto promrhalo. Vim, kolik to stalo nasi skolu. A jede to porad a porad. Vyschnout ten rybnicek by mel kolem roku 2020.
A co pak?

Ilustracni pripad:
Na jedno dite s poruchou uceni dostane skola 500,- na pomucky na dva roky. A nekdy penize na reedukaci nebo doucovani. Asi tak 150,- na hodinu.
To se jeden rozsoupne. V soucasnosti se uz od cervna brzdi i ty pomucky, v doporucenich skoro nejsou.

Jana Karvaiová řekl(a)...

A kdyz uz jsme u toho:
Pred tremi roky jsme meli tri specialni tridy. A ctyri specialni pedagogy pro ne.
Dnes mame tridy jen dve, jeden special musel zacit delat neco jineho. Mezi tim nam pribyli 4 asistenti a jeden paralelni ucitel v beznych tridach.
Ve vysledku jsou vsichni skoro na prd, i kdyz si jejich prace vazim. Nejmene tri deti, kvuli kterym tam jsou uz davno mohly byt v te specialni tride a jeste by se usetrilo. A tem detem by se dostalo lepsiho vzdelani.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

V soucasnosti se uz od cervna brzdi i ty pomucky, v doporucenich skoro nejsou.

A i ta intervence se začíná omezovat pouze na nějaké sociální případy.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Co na to ideologické úderky ČOSIV nebo EDUin?

Jana Karvaiová řekl(a)...

úDERKY SE ŠIKUJÍ K BOJI ZA VYHLÁŠKU 27

Okomentovat