24.10.18

Tomáš Feřtek: Zůstaňme ve vzdělávání na konci pelotonu, poradil nám prezident

Někdy se věci sejdou téměř ideálně, pokud chceme pochopit podstatu nějakého problému. V úterý 23. října vydalo OECD nejnovější zprávu o rovnosti ve vzdělávání. Česká republika tam věru nevychází nejlépe. Média z rozsáhlé zprávy převzala fakticky jen jedno, nicméně dosti charakteristické číslo. Pokud pocházíte z rodiny, kde rodiče nemají ani středoškolské vzdělání (pozor, tam patří i výuční list), máte v našem školství zhruba čtyřprocentní šanci, že získáte vysokoškolské vzdělání. Pro srovnání: v úspěšných zemích (Nový Zéland, Finsko) je to přes třicet procent a průměr zemí, které OECD zkoumá (patří tam třeba i Mexiko či Dominikánská republika) je něco přes dvacet procent.


Z článku v RESPEKT.cz vybíráme:

Jednoduché sdělení: tohle náš vzdělávací systém zásadně neumí. U nás záleží prakticky výhradně na tom, do jaké rodiny jste se narodili. A není to žádná novinka. Vysokou selektivnost jako zásadní problém školství v České republice konstatovaly zprávy šetření PISA už v druhé polovině devadesátých let, ale pro zlepšení jsme zjevně neudělali nic.

A co hůř, nejspíš nám to ani nevadí, případně jsme na to hrdí. Ve středu dopoledne prezident Miloš Zeman v projevu komentujícím návrh státního rozpočtu se sobě vlastní bohorovností označil „peníze na inkluzi“ za jeden z příkladů plýtvání - a navrhl, aby se místo toho raději stavěly silnice. Ta vstřícnější interpretace trapného výroku je, že prezident prostě jen neví, o čem mluví. Pod inkluzí si představuje výhradně situaci, kdy mentálně slabé dítě sedí ve třídě oddělené od ostatních paravánem. Což je jeho oblíbený příklad karikující vzdělání, které neselektuje děti na chytré a hloupé.

7 komentářů:

P. Vršecký řekl(a)...

O trapnosti tady píše vyučený elektromechanik, který ze sebe dělá "odborníka na školství." Bože dobrej.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Nemel by prezident panu Fertekovi poradit, aby sepsal dalsich par dilu Kriminalky Andel? To mu fakt slo.

Petr řekl(a)...

Tak ono mu jde i přemýšlení o školství. Zjevně.

Nicka Pytlik řekl(a)...

ono mu jde i přemýšlení o školství

To jde zjevně kdekomu. Podle toho to s tím školstvím i vypadá.

Radek Sárközi řekl(a)...

Ale syn Tomáše Feřteka (na rozdíl od svého otce) získal VŠ vzdělání - za bakalářskou práci o tom, jak dělal brigádu v EDUinu, takže bych to neviděl do budoucna až tak černě. ;-) Statistiku zhoršují starší ročníky, kdy jsme obecně měli málo vysokoškolsky vzdělaných lidí v populačním ročníku.

Simona řekl(a)...

Pan Kukal se mýlí.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A Feřtekovy rodiče mají jaké vzdělání?
Nekazí nám eduinský odborný konzultant procenta vůči té Austrálii?

Okomentovat