10.10.18

Tereza Valkounová: Chtějí peníze, ale nedodržují pravidla

“Chcete peníze, ale nechcete dodržovat pravidla,” sdělil vedoucí nejmenované Krajské hygienické stanice ředitelce místní lesní mateřské školy. Přístup některých zástupců veřejné správy nasvědčuje tomu, že podobné myšlenky nenosí v hlavě sám. Situace je o to absurdnější, že nedůvěra českého úřednictva se týká svačinek od rodičů pro děti v lesních školkách. Na základních školách přitom svačiny od rodičů nikdo neřeší. Co ale školky a rodiče přesně chtějí a jak je to s těmi pravidly?


Z článku v RESPEKT.cz vybíráme:

Po několikaměsíčním tápání zvítězil zdravý rozum. Inspekce uznaly řešení, které naše legislativa umožňuje a z hlediska praxe léta dobře funguje: rodič se vzdává práva na stravování pro své dítě a zavazuje se jej zajistit sám, protože nechce využít stravování cateringem zajištěným lesní školkou (obvykle z důvodu kvality či ceny jídla). Pokud si to rodič rozmyslí, musí škola stravu opět zajistit v ceně a kvalitě, která je dostupná. Zní to jasně a jednoduše. Jenže to bychom nesměli být v pohádce O princezně Koloběžce. Domluvily se totiž jen dva ze tří rozhodujících orgánů státní správy. Ministerstvo zdravotnictví si to představuje jinak, ale zatím neřeklo jak. Ono je pak také těžké naplňovat nevyřčené požadavky.

Už slyším stále opakovaný argument, že lesní školky přece mají stejné podmínky jako ty ostatní. Ano, to mají a také je všechny dodržují. Ovšem jen do té míry, dokud není podmínkou pro jejich splnění stavba. Lesní školky zkrátka žádné stavby nemají (dokonce je to přímo v definici lesní mateřské školy) a proto je potřeba se tím zabývat a hledat řešení.

A naše princezna Koloběžka jede dál – kontroly hygieniků probíhající od září neuznávají to, co školní inspekce v létě odsouhlasila.


Žádné komentáře:

Okomentovat