30.10.18

Šárka Mrázová: Zeman potřebuje oporu okolí, dětem ve školách ji však upírá, diví se pracovník nadace

Inkluze v českém školství dávno probíhá, novelizací jen zákon dohnal realitu, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Štěpán Drahokoupil z nadace Open Society Fund. Média podle něj rozjela proti inkluzi negativní kampaň, na kterou naskočili politici, kteří chtějí nasbírat laciné body. Trpí tím děti se zvláštními potřebami i jejich rodiče, kteří se bojí reakce okolí.

Z rozhovoru v Aktuálně.cz vybíráme:

Zlepšilo se už podle vás vnímání inkluze u veřejnosti? Třeba minulý týden ji školy připomínaly různými akcemi…
Určitá hysterie trochu opadla, ale pořád vnímáme, že ve společnosti zůstalo mnoho pachuti, dezinformací a otázek ohledně toho, na čem je vlastně inkluze postavena. Ani v letošních komunálních volbách jsem nezaznamenal, že by to bylo tématem. Jsme pořád daleko od toho, aby inkluze byla vnímána jako něco běžného. Aby vzdělávání žáků s různými potřebami bylo vnímáno jako přirozená součást škol. Už aspoň nevychází v bulváru titulky, že inkluze je škodlivá. Doufám, že si lidé uvědomili, že se nic radikálního nestalo. Že to byla reforma, nikoliv revoluce.

Jak si Česko stojí v porovnání se zahraničím?
Oproti západním zemím má Česko ještě co dohánět. Což ale neznamená, že v České republice nejsou skvělé příklady toho, jak inkluzivní vzdělávání dělat, jak vzdělávat postižené děti, romské děti nebo děti cizinců. A nebál bych se tyto školy postavit vedle inkluzivních škol v západní Evropě.



3 komentáře:

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

"novelizací jen zákon dohnal realitu,"

Nejen dohnal, ale i předehnal a tak to má být...

Ivo Mádr řekl(a)...

Dopady inkluze po českém způsobu se projeví až s časovým odstupem. Nelze situaci hodnotit za pouhé dva roky. Pracovník nadace si tak trochu vymýšlí.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Za nejvetsi omyl povazuji to, ze se hovori o opore zaku. Jestli ti zaci neco opravdu potrebuji, pak je to umeni zit se svym problemem. A to nabzdory vsemu. A to je lidi, jako je autor clanku naucit neumi. Protoze jim podstrcili asistenty bez znalosti problematiky, kteri deti hezky opecovavaji, ale neuci zit. Sslouzi jim. A tech par grejcaru na pomucky? Nestoji za rec.

Okomentovat