12.10.18

Rostislav Hányš: Dotovaná hala stojí, školy bez tělocvičen ale na její pronájem nemají

Jesenická radnice nedávno otevřela moderní sportovní halu. Postavila ji na místě zastaralého sportoviště za 65 milionů. Sedmnáct milionů pokryla dotace od Olomouckého kraje, který se teď s městem pře o výši nájemného pro dvě místní střední školy. Je jejich zřizovatelem a chtěl by pro ně nižší cenu za hodiny tělocviku.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Problém se týká Hotelové školy Vincence Priessnitze a Střední odborné školy a Středního odborného učiliště strojního a stavebního. Na rozdíl od dvou dalších „krajských“ škol ve městě oběma chybí vlastní tělocvičny. Potíže měla vyřešit právě dokončená hala.

Jenže se ukázalo, že běžný komerční nájem, jejž město stanovilo na 440 korun za hodinu, je pro školy příliš.

„Halu potřebujeme pět hodin denně. Když se to sečte za školní rok, je to zhruba 300 tisíc korun. Přitom na školní rok má škola k dispozici půl milionu korun. Tyto peníze kromě placení nájmů za sportoviště může použít také na různé další výdaje jako jsou opravy a podobně. Takový nájem za sportoviště si prostě nemůžeme dovolit,“ uvedl ředitel hotelové školy Petr Procházka.

Paradoxní je, že on sám je zároveň místostarostou (za ODS). Jenže ani tak ve vedení města (řízeného koalicí ANO, TOP 09, KDU-ČSL a ODS) návrh na slevu pro školy neprosadil. Rada takovou možnost v hlasování odmítla.

„Cena není podle mě nijak vysoká, město pořád na každou hodinu hodně doplácí,“ prohlásila starostka Jana Konvičková (ANO).

3 komentáře:

Zdeněk Nutz řekl(a)...

Celkem běžná zpráva o využití dotací po Česku.....

old pratavetra řekl(a)...

Pane Nutzi, Vy jste odborník asi na vše. Můžete to nějak rozvést?

Zdeněk Nutz řekl(a)...

Ano, přezdívají mi chytroň nebo šiška. Rozvést. No myslím, si, že kdyby to místo dotace byla investiční pobídka pro nějakého podnikatele, taky ten by si vše spočítal předem. Jenže dotace, ať jsou na cokoliv, jenom pokřivují trh. Vznikají takovéto blamáže. To nevěděli, předem, jaké budou náklady a jestli se to vůbec vyplatí. Proč obecní tělocvična? Proč není jedné z těch škol?
Omluvte můj názor, pokud Vás to nějak urazilo.

Okomentovat