24.10.18

Radka Kvačková: Za maturity bude ručit analytička. Ředitelka Cermatu hledá způsob, jak se vyvarovat chyb svého předchůdce

Tři měsíce je Michaela Kleňhová ředitelkou Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), které má zodpovědnost za zadávání a vyhodnocování jednotné části maturitní zkoušky a také jednotných testů pro přijímací zkoušky na maturitní obory středních škol. Vystřídala tak Jiřího Zíku, jehož jméno se skloňovalo v souvislosti s každou chybou v tom složitém soukolí. Popravdě bylo třeba Michaelu Kleňhovou k rozhovoru přemlouvat. Poukazovala na to, že je ve funkci krátce, že diskuse o eventuálních změnách zkoušek teprve začíná, a hlavně, že Cermat je jenom servisní organizací, která prostě plní zadání státu. Přesto jsme se od ní dozvěděli pár zajímavých věcí.

Z rozhovoru v Lidovky.cz vybíráme:

LN: Ministr školství Robert Plaga slibuje spustit o maturitách i přijímačkách novou diskusi. Tušíte, čeho by se měla týkat?
K interním debatám na ministerstvu jsme zváni už teď, poskytujeme k nim totiž důležitá data. Víc se ale k otázce nemohu vyjádřit. Veřejná diskuze zatím spuštěna nebyla, byť v médiích se objevují střípky možných témat.

LN: Ministr se například zmínil, že podle jeho názoru by měla mít maturita z matematiky, jejíž spuštění se připravuje, dvě úrovně, tedy jen základ a matematiku plus. Nebylo by na místě, kdyby to byla spíš matematika a matematika minus?
Současná maturita z matematiky ověřuje základ znalostí, které by měl mít každý absolvent maturitního oboru střední školy, tedy s výjimkou uměleckých oborů. Zatím je jednou z povinně volitelných zkoušek. Co se týče úrovně testovaných znalostí, tak kdybychom šli ještě níž, tak se dostáváme víceméně na úroveň znalostí, které by měl mít absolvent základní školy.3 komentáře:

V. řekl(a)...

Před 2 dny vyšla myslím 11. novela maturitní vyhlášky od roku 2011. Jo jo, když se vše dobře promyslí a vyzkouší, pak to jde samo...

Zdeněk Nutz řekl(a)...

Aha, tak to je mi novinka! A doteď za to ručil kdo? Že by vrátný? Už někdo u státní maturity vypracoval nějaký skutečný audit s porovnáním Cena x Výkon?

Nicka Pytlik řekl(a)...

A doteď za to ručil kdo?

Ředitel přeceee! Běžná praxe. Taky už je pryč.
Ani nová ředitelka se z toho nevyvlékne. Bude ručit za tu analytičku.
Ale je možné, že cermat metamorfuje do společnosti s ručením omezeným.

Okomentovat