2.10.18

Proč ČTK vytáhla po téměř třech letech výsledky průzkumu Eurostat o spokojenosti se školstvím v hlavním městě?! (AKTUALIZOVÁNO)


V řadě médií proběhla před dvěma týdny informace o spokojenosti obyvatel velkých měst se školami, která je součástí rozsáhlé studie s názvem Kvalita života ve městech Evropské unie v roce 2015. Praha je podle tohoto žebříčku na skvělém osmém místě z evropských metropolí. Nejzajímavější na celé mediální vlně rozpoutané veřejnoprávní Českou tiskovou kanceláří je skutečnost, že jde o průzkum z poloviny roku 2015, jehož výsledky byly publikovány na webu Evropské komise již v lednu 2016!!!

Celou zprávu ČTK zveřejnil web TÝDEN.cz 19. září 2018:

V metropolích států Evropské unie jsou rodiče školáků nejspokojenější s kvalitou vzdělávacích zařízení v irském Dublinu. Vyplývá to z údajů evropského statistického úřadu Eurostat, podle nichž je naopak nejhorší situace v bulharské Sofii. Praha se umístila v první desítce z 28 porovnávaných hlavních měst EU a tří dalších evropských metropolí.

V irském hlavním městě je s úrovní škol spokojeno 83 procent rodičů. Druhá příčka patří Oslu (80 procent), které bylo spolu s Reykjavíkem a Ankarou zařazeno do průzkumu z neunijních metropolí. O třetí místo se dělí Helsinky, Nikósie a Lublaň, která je se 79 procenty nejlepší z metropolí postkomunistických zemí. Další dvě pozice patří Lucemburku a Reykjavíku, za nimiž následuje české hlavní město. V Praze jsou podle studie čerpající z dat z roku 2015 tři čtvrtiny spokojených rodičů stejně jako v Amsterodamu.

Bratislava skončila v poslední třetině zemí s 55 procenty. Hned za Madridem a Římem, kde je spokojených rodičů přesně polovina, uzavírají žebříček Bukurešť se 48 a Sofie se 47 procenty.


Zprávu převzaly i Novinky.cz a iDNES.cz.

Infografiku ze zveřejněných dat pak publikoval i web Info.cz, ale až 1. října 2018:Tiskovou zprávu o výsledcích průzkumu přitom publikovala Evropská komise již 29. ledna 2016:V publikaci o průzkumu Quality of Life in European Cities 2015 - FLASH EUROBAROMETER 419 pak nalezneme tento přehled hlavních měst EU:Zajímavější je ale umístění Ostravy a Prahy mezi všemi městy v průzkumu, kde je překvapivě Ostrava devátá ze 79 měst a Praha je až 27.:V textu ČTK je naprosto vymyšlená informace, že jde o názor rodičů. V každém městě bylo dotazováno zhruba 500 obyvatel z různých sociálních a demografických skupin, v publikaci s výsledky se uvádí:  Some 40,798 respondents from different social and demographic groups were interviewed via telephone... O rodičích není v publikaci jediná zmínka.

Vydání této agenturní zprávy je vysloveným selháním mechanismů ČTK. Napadá vás také souvislost s komunálními volbami?

AKTUALIZACE:

Na dotaz nám ČTK chybu vysvětlila takto:

Výzkumu jsme si povšimli proto, že o něm psala rakouská agentura APA. Ta na začátku své zprávy uvedla, že jde o názory rodičů školy jejich dětí (viz text níže).

Bohužel jsme APA uvěřili a zprávu dále neověřovali. Že jde o názor různých sociálních skupin obyvatel a zahrnuje i nerodiče, jsme zjistili až na základě tohoto dotazu. Za omyl se omlouváme a v databance v textu zprávy nahradíme výraz "rodičů" slovem "obyvatel".

Petr Kupec
zahraniční redakce ČTK

Klíčová slova: EU;Schule;Europäische;Union
Titulek: _Zufriedenheit mit Schulen: Wien unter EU-Städten im oberen Drittel
Priorita: 4 Servis: apa Kategorie: aa Média:
Autor: load Editor: load Původ: APA Změněno: 18.9.2018 10:20

_Zufriedenheit mit Schulen: Wien unter EU-Städten im oberen Drittel
Utl.: Eurostat: Dublin mit 83,0 Prozent Zufriedenheit an der Spitze
- Sofia mit 47,0 Prozent Schlusslicht - Wien bei 71,0 Prozent
auf Rang 9 von 28 Städten - GRAFIK =

Brüssel (APA) - Die Zufriedenheit der Eltern mit den Schulen
ihrer Kinder ist unter den EU-Hauptstädten stark unterschiedlich.
Laut Eurostat-Daten vom Dienstag war sie in Dublin (die Daten
stammen aus 2015) mit 83,0 Prozent am höchsten. Schlusslicht war
Sofia mit nur 47,0 Prozent. Wien lag mit 71,0 Prozent Zufriedenheit
auf Rang neun unter den 28 untersuchten EU-Hauptstädten.Žádné komentáře:

Okomentovat