9.10.18

Ondřej Šteffl: Pitomý nápad

Ondřej Šteffl v komentáři na sociální síti Facebook uvádí: Na konci základní školy skládá většina dětí přijímací zkoušky na střední školy. Začalo se mluvit o zavedení jednotné bodové hranice. Kdo jí nesplní, tak nemůže na obor s maturitou. A je jedno, že třeba tam, kam se hlásí, budou volná místa. Běž na učňák, na maturitu nemáš a dál v životě studovat už nemůžeš. Myslíte, že to je dobrý nápad? Ano, neučil se, nepřipravoval se, nemá předpoklady, neumí. Proč by měl dál studovat. Ať se vyučí!


27 komentářů:

Josef Soukal řekl(a)...

Tradiční pitomá tvrzení.

Ygrain řekl(a)...

Jasně, a to pitomé období ho s úderem 1. září přejde, takže začne makat jak šroubek a po nocích bude pilně dohánět ty měsíce, nebo spíš roky (protože jinak by u těch přijímaček tak neprohučel), kdy škola nebyla prioritou. A teď ještě tu o Karkulce, pane Šteffle, a potom tu o ubohém studentíkovi, který měl zakázáno to po roce na učňáku zkusit znovu.

krtek řekl(a)...

Člověk by čekal, že cut-score bude někde kolem 25-33%, jaká je kolem toho hysterie. Ale přitom - můj odhad - se dá čekat někde mezi 10 a 20 procenty. To znamená, že žák nezvládne z učiva základní školy skoro nic. A to je - prosím - likvidační a nepřípustné! Už aby experty obsluhovali vrchní, kteří bez kalkulačky nesečtou dvě čísla, prodávali jim v masně lidé, kteří nevědí, co je deka, sestřičky, které si pletou desetinnou čárku, ... Prosím, nějaký významný argument proti cut-score, nějaký příklad zanedbaného talentu, ...

Ivo Mádr řekl(a)...

Když už, pak na víceleté gymnázium minimum 50%. Na SŠ 20%, tj. 10b. ze současného maxima.

Stále jsem však přesvědčen o tom, že školství potřebuje reformu a to nejen regionálního školství. A nějaká pseudoreforma RVP na tom nic nezmění. Víceletá gymnázia vyluxují ZŠ (mimo velká města) a ten zbytek průměrných a podprůměrných žáků pak směřuje na SŠ. Nějaká pomyslná hranice k přijetí je pak jen kosmetická úprava a přesměrování žáků na učební obory, což je záměr průmyslové lobby. Vždyť to slyšíme každý den z masmédií.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pokud nam gympl vyluxuje tridu, pak mam o to vic casu a prostoru se zabyvat tim zbytkem. Mensi pocet zaku je vyhodou.
Osobne se domnivam, ze hledani zastupnych problemu , kdy temito omlouvame nechut se ucit, rodiovske shanky po papirech na ulevy .
Kdo vyznamny naposledy rekl, ze uceni je neco, co muze i bolet a presto je treba??? Marne si hlavu lamu......

mirek vaněk řekl(a)...

Žák, který neudělá prijimačky, se může vyučit. Pokud je chytrý, může si udělat nástavbu a pak jít i na VŠ. Tak to fungovalo. Dnes to tak nefunguje, protože řada žáků se hrne na maturitní obory a pak, když neudělají státní maturitu, skončí se základním vzděláním. Šikovný vyučenec hned nastupuje do práce za plat větší neš učitele. Velká část studentů nástaveb jsou dnes učni s mizernými výsledky,kteří nechtějí na úřad práce.

Zdeněk Nutz řekl(a)...

Jednotné přijímačky bez limitu jsou špatně. To ví každý, kdo má mozek. A zřízení limitu je také špatně. Je tady vůbec něco dobře? Podle mě není podstatný ten limit, ten tam měl být už dávno, ale jak se sním naloží.
1 - Měl by být u deváťáků a to i na VG.
2 - Přijímačky u páťáků jsou nesmysl. na VG si plní dále základní docházku a má právo si školu vybrat.
3. Zkouška by neměla obsahovat test, ale diktát, písemku. a podobně.
4. Při nesplnění limitu o určitý počet bodů, by bylo možné zkoušku opakovat třeba za týden..
5. Při nesplnění limitu pro gympl, by mohl být přijat na jinou školu, pro kterou bude limit vyšší.
6. Jednoznačně by se mohl neúspěšný uchazeč zúčastnit další zkoušky za rok.

Eva Adamová řekl(a)...

1 - souhlas
2 - Co blbnete, to chcete mít na osmiletém gymplu i skoro propadající žáky nesoudných rodičů?
3 - diktát? Blázníte? Ten už pomalu češtináři nemají odvahu s dětmi psát.
4 - Asi jste si nevšiml, že žáci píší testy dvakrát, a to všichni a ne jenom ti, co to zvrzli.
5 - A ono to snad v současnosti takto není? Vždyť, když se dnes někdo nedostane na gympl, tak na většinu ostaních oborů ho vezmou, a budou se o něj prát, div, že mu neurvou ruce.
6 - V tomto dnes také nikdo nikomu nebrání. Po školách se nám na denních maturitních oborech potlouká spousta studentů jimž už dávno není ...náct, bohužel opravdu jenom potlouká.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

nějaký významný argument proti cut-score

Proč jedna lajna pro všechny školy? To je studium gymnázia a kosmetičky tak stejné?

krtek řekl(a)...

"Proč jedna lajna pro všechny školy? To je studium gymnázia a kosmetičky tak stejné?"

Tu lajnu chápu jako nepodkročitelné minimum. Nevadilo by pro lycea a gymnázia tu lajnu vejš. Ale jak se začne handrkování o rozdělení škol podle oborů, půjde to celé pod kytičky. Což stejně půjde, protože "dejte šanci všem" a stejně nedají, neb na gymnázia se všichni nevejdou. Ale co se vztekám, ...

Josef Soukal řekl(a)...

Maturitní vysvědčení musí mít z hlediska udělal/neudělal ve společné části stejnou hodnotu, proto nemohou být různé "lajny".

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Maturitní vysvědčení musí mít z hlediska udělal/neudělal ve společné části stejnou hodnotu, proto nemohou být různé "lajny".

Jen proto, že si to někdo umanul? Proč musí mít stejnou "hodnotu" gymnazista a kosmetička? U řidičáku jednu lajnu chápu: všichni jsme na stejných silnicích. U různých studijních oborů ne.

Josef Soukal řekl(a)...

Protože je certifikační.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

To není v rozporu. Ať si SM certifikuje, ale ať certifikuje různé obory (skupiny oborů) různě. Proč má gymnazistka rozebrat Máchu (napsat slohovku... spočítat čepičku...) stejně jako kosmetička? Jen proto, že se ta certifikační zkouška jmenuje stejně? To mi připadá jako slabý argument. Výsledkem je těch 30 000 studentů bez ukončeného středního vzdělání. Spočítal už někdo škody?

PS
Systém 3 plus 2 je fajn, ale ten aktuálně na stole neleží. Na stole aktuálně leží jen ta rozřezávací lajna.

Zdeněk Nutz řekl(a)...

- A já jednoho znám, je z dětského domova, ohromně šikovný kluk. Už si sám sehnal práci, má svářečky kurz. Jenom jedno mu chybí. Státně neodmaturoval z češtiny. Ze slohu. Ani na podzim. Proč, to neví. A nesnáší slovo CERMAT.
- Dcera pokukuje po Střední uměleckoprůmyslové škole. Je to škola s vysokou úrovní, mezinárodně uznávaná. Studenti získávají ceny v desingu na mezinárodních soutěžích. Matematiku mají jen do 2. ročníku. Státní maturita z matematiky je jejich zlým snem. Zaslechl jsem názor, že oni taky nikoho nenutí, aby skládal povinnou maturitu z figurální kresby nebo textilní grafiky.

Josef Soukal řekl(a)...

Protože ta certifikace má taky stejnou platnost.

Josef Soukal řekl(a)...

30 000 studentů bez ukončeného vzdělání. Nevím, zda jsou v nich započítaní i ti, které učitelé k maturitě nepustili - měli by ti učitelé zaplatit ty škody, o nichž píšeš? -, část určitě nezvládla ústní zkoušku, která je v rukou učitelů - opět, kdo zaplatí ti učitelé ony škody?
A takhle představa, že ti žáci prostě umí hodně málo nebo vůbec nic, ta nepřipadá v úvahu? Neměli by v takovém případě platit sami sobě?
Argument o údajných škodách je za dnešního stavu maturitě jeden z nejslabších.

Josef Soukal řekl(a)...

Žák nezvládl maturitu - škola je vinna. Jak si může učitel takhle dělat do vlastních kalhot, to fakt nepochopím.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

"Proč má gymnazistka rozebrat Máchu (napsat slohovku... spočítat čepičku...) stejně jako kosmetička? Jen proto, že se ta certifikační zkouška jmenuje stejně?" Proto, že kosmetička na základě této zkoušky může být přijata ke studiu na VŠ, stejně jako gymnazistka. Řešení by nebylo obtížné - dvojstupňová MZ. Ale neze řešit střední školy bez ohledu na vysoké, takže dokud neproběhne diskuse o cílech a organizaci vzdělávání napříč všemi stupni škol a napříč politickým spektrem (a pak případná reforma důsledně prováděná shora dolů), můžeme diskutovat zde na PI, ale nic se nezmění, "experti" a momentální nájemníci v Karmelitské si udělají, co a jak chtějí, bez ohledu na smysl a učitele.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Kosmetička má (alespoň v Brně) po třech hodinách češtiny. Kolik má gymnazista?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

takže dokud neproběhne diskuse o cílech a organizaci vzdělávání napříč všemi stupni škol...

...nemá smysl žádná rozřezávací lajna. Souhlas?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Proto, že kosmetička na základě této zkoušky může být přijata ke studiu na VŠ, stejně jako gymnazistka.

A kdyby toho Máchu rozebraly nestejně (což by se k počtu hodin dalo i předpokládat), stalo by se co? Na VŠ by se dostaly dvě studentky nestejně rozebírající Máchu. No a? Pokud by ta kosmetička šla náhodou studovat bohemistiku, musela by počítat s tím, že tu nestejnost prostě dožene. Sama.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Argument o údajných škodách je za dnešního stavu maturitě jeden z nejslabších.

Asi ty škody vidíme v něčem jiném.

Josef Soukal řekl(a)...

Považujeme-li střední školu za sociální instituci, jejímž cílem je hlavně vybavit žáka do života nějakým diplomem, aby "neztratil čtyři roky", pak samozřejmě vidíme hodnoty jinde, než když považujeme SŠ za instituci, jež má žáka především vzdělat.

Josef Soukal řekl(a)...

Dnešní situace s mraky vysvědčení a diplomů taky nepředcházela žádní diskuse, a přesto se vůči jakémukoli opatření zvedá odpor, jako kdyby šlo o nejpřirozenější věc. Argument o nutnosti diskuse dnes je tedy falešný.

Josef Soukal řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Josef Soukal řekl(a)...

Omlouvám se za mimořádně zpotvořený minulý komentář - zřejmě jsem při jeho publikování pro oči neviděl - a přidávám ho v lepší verzi:
Kosmetička, která splnila maturitní podmínky, má právo se přihlásit na VŠ, a stejně tak má právo gymnazista na náročné škole právo na to, aby získal tutéž možnost a neskončil bez maturity jen proto, že jeho učitelé mají svou představu o tom, co je to středoškolské vzdělání, než učitelé vyučující kosmetičky.

Okomentovat