22.10.18

Ondřej Kania: Na školy se roky kašlalo a politikům to vyhovuje, bojíme se přiznat, že hlavní problém jsou učitelé

České školství se zastavilo v Husákových dobách a teď jde o to, aby se ještě nezhoršilo. Podnikatel Ondřej Kania, který v 25 letech spoluzaložil a řídí tři střední školy, pojmenovává ty nejpalčivější problémy a tvrdí, že mu jde o to neveselou situaci změnit. Chyba je podle něj v systému, rodičích a hlavně učitelích. Ty tu totiž dělají lidé se špatnou osobností a učí jako za komunismu.
Z doprovodného článku v Reflex.cz vybíráme:

České školy zároveň děti segregují. Gymnázia prý vychovávají voliče Pirátů a TOP 09, zatímco učiliště ty extremistů a populistů. Kania říká, že děti z chudších rodin často nedostanou příležitost posunout se výš. Zakusil to přitom sám na sobě. Politici přitom tlačí na to, aby právě do odborného školství šlo ještě víc mladých. Situace jim tak možná vyhovuje.

Kania je ale nekompromisní hlavně k učitelům. Jejich metody a přístup jsou podle něj podobné těm, které se používaly za Husáka. Všichni se to přitom bojí říct nahlas. Mladí a schopní lidé se údaje do školství nehrnou, a pokud ano, tak jim chybí praxe. Kania o problémech školství jednal s premiérem Babišem, který údajně byl nepopsaná kniha. Za poslední měsíce se ale jeho názory posunuly.


18 komentářů:

Datel řekl(a)...

Dobrý den, hlavní je, že pan Kania nemá špatnou osobnost. Vcelku by mě zajímalo jak si toto tvrzení může dovolit. Současně by bylo zajímavé pozorovat pana K. při učení.

Jirka řekl(a)...

Politici přitom tlačí na to, aby právě do odborného školství šlo ještě víc mladých. Situace jim tak možná vyhovuje.

Nejsem politik a přeji si totéž. Pokud někoho vysedávání ve školách s převahou teoretického vzdělávání nebaví, proč ho k tomu nutít? Naučí se učit, zjistí v čem jsou šikovní a vzhůru k řemeslu. Pan Kania je možná Ferda Mravenec - práce všeho druhu, ale sehnat řemeslníka je problém, sehnat šikovného řemeslníka je noční můra a sehnat šikovného a slušného řemeslníka je sen všech, kteří mají zdravé sebevědomí.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Rozhodně mu nejde o to, aby něco změnil. Prostě si podniká ve svém skleníčku. Že v tom podnikatelném je to úplně jiné než v eráru, ještě nepochopil.

Jana řekl(a)...

Nejen školství, ale celý politický systém je jen nalakovaný komunismus. Co pak lze očekávat od učitele, pouhého kolečka v systému, který je pod tlaky ze všech možných stran?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Já tedy přátelé vidím zřetelný posun. Dokonce o nějaké to století.
Od Marie Terezie přešel do husákovských let.
Terééézie už není cool.

Jana Harazimová řekl(a)...

Klasika je, že kdo provozuje svou soukromou školu pomlouvá učitele z jiných a hlavně státních škol.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pan Kania je možná Ferda Mravenec

Nutno zdůraznit, že pytlici ferdy milují!
Jsouť to braši do nepohody světa. Kopy veselé...

Eva Adamová řekl(a)...

V momentě, kdy vyslovil myšlenku, že učitelé primárně zkouší studenty, aby je nachytali, se mi udělalo nevolno. Nevím, jesli je tento pán vůbec schopen pochopit, že zkoušení je jedním ze základních podkladů k hodnocení, že mimo jiné učí studenty se vyjadřovat, a je také nástrojem k tomu, aby se studenti systematicky připravovali z hodiny na hodinu. Pokud se totiž takto nepřipravují, je to cesta do pekel, protože pak netuší, na co se navazuje, a to je zejména v přírodovědných předmětech velký problém, protože jsou bez přípravy úplně mimo. Asi tak jako pan Kania, který se snaží tvářit jako odborník, ale který v rozhovoru namlel jen spoustu frází naposlouchaných od ostatních odborníků i "odborníků", několikrát si odporoval a ještě to dokázal proložit urážkami učitelů. Fuj.

poste.restante řekl(a)...

Jejich metody a přístup jsou podle něj podobné těm, které se používaly za Husáka.
Tak to čumím. Pan Kania asi musel být hodně učenlivá a vnímavá spermie, když dokázal ještě před svým narozením nastudovat poměry husákovského školství.

Na druhou stranu, když si uvědomíte, že

Kania o problémech školství jednal s premiérem Babišem, který údajně byl nepopsaná kniha.

Tedy že nám tady pan Kania jako vedlejší mesidž sděluje, že náš pan premiér byl v otázkách školství úplně vygumovaný, pardon, nepopsaný, ale

Za poslední měsíce se ale jeho názory posunuly.

tedy, že pětadvacetiletý podnikatel má tak obsáhlé znalosti a přehled o školství, že dokázal i nepopsaného premiéra posunout hodně kupředu, tak to bychom se měli radovat jako malé děti, protože se všechno začne určitě zlepšovat.

Radek Sárközi řekl(a)...

Pan premiér ve Finsku asi nedával pozor, protože nedávno zaúkoloval ministra školství, aby zavedl cut-off score pro přijímačky na SŠ. Místo Finska se tedy inspiroval v Polsku... ;-)

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

To je zásadní problém školních podnikatelů (asi ne všech, ale o těch druhých není slyšet): poplivat veřejné školy a především učitele veřejných škol. Asi marketing.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Ostatně expertů není nikdy dost

https://www.rodicevitani.cz/skola-a-ucitele/vyber-skoly/jedna-z-mych-nejvetsich-frustraci-byly-znamky-nechci-aby-to-prozivaly-i-nase-deti-rika-tomas-klus/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Ygrain řekl(a)...

"Pan Kania asi musel být hodně učenlivá a vnímavá spermie, když dokázal ještě před svým narozením nastudovat poměry husákovského školství."

psote.restante, tohle mi nedělejte, málem mi zaskočilo :D

Jinak běda, pan Kania mne odhalil, coby Husákovo dítě držím školství zpět a povahu mám přímo odpornou, jak potvrdí každý student, kterého jsem načapala při opisování.

old pratavetra řekl(a)...

Jakou nenávist v sobě tento člověk musí mít. Z mého pohledu se jeví jako zlý člověk. Snad by aspoň mohl vysvětlit, jak je možné, že se zrovna Češi prosazují ve světě v tolika oborech, když se tu učí tak zastarale.

Ivo Mádr řekl(a)...

A takoví a jemu podobní odborníci "vytvářejí" nové RVP. Asi se budeme divit.

V. řekl(a)...

Líný a hloupý v mládí, sebevědomý pořád - perfektní předpoklady pro experta na školství.

Pepouš řekl(a)...

V Praze je to nejlepší, všude jinde konec světa. Ten závěr je ale úplně ze všeho nejlepší, prostě jako úplně nejvíc.

O penězích to úplně není. Vzít nejlepší lidi a odborníky a poslat je do Ústeckého a Karlovarského a Ti to tam dají do pořádku. Ale ty lidi asi moc nechtěj? No já myslím, že když je dobře namotivujete a zaplatíte, kdo by nechtěl zachraňovat, pro mě by to byla obrovská challenge... My tady ty odborníky máme, to jsou srdcaři, kterým jde o ty děti...Ale je potřeba je dobře zaplatit. A proč nezaloží školu v Ústí sám? Já ji klidně založím, až budu dostatečně bohatý na to, abych ji mohl dotovat ... O penězích to prostě není ...

Takže kromě Prahy je to všude jak za Husáka, ale nakonec ty srdcaře a správné lidi máme, tak je prostě pošleme budovat lepší zítřky na sever. Tak ať sáhne do svých zásob, pořádně namotivuje, poskytne support a pošle nějakého toho odborníka a srdcaře na vysněnou challenge do Sudet...

poste.restante řekl(a)...

No tak hlavně, že to není o penězích.
Tak tu máme dalšího odborníka, který sice zakládá soukromou školu, ale o penězích to není...

Okomentovat