24.10.18

MŠMT: Handicapovaní sportovci dostanou příští rok 15 milionů navíc

Vedení Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy navýšilo finanční prostředky v programu Sport bez bariér, který je určen na podporu zdravotně postižených sportovců, z 90 na 105 milionů korun. Více než 40 % celkové alokace, tedy 46 milionů Kč, pak jde na přímou podporu sportovních klubů tělesně postižených sportovců. Významnou část tvoří i podpora reprezentace, a to ve výši 32 milionů korun. Žádosti musejí sportovní svazy a sportovní asociace zdravotně postižených sportovců podat do 30. listopadu 2018.


Rok 2018 ukázal, že sportovním klubům tělesně postižených sportovců velmi pomohla přímá dotace z ministerstva. I to bylo důvodem, proč je program Sport bez bariér podpořen i v roce 2019. Kromě navýšení prostředků na jednotlivé reprezentanty dle výkonnosti zvyšuje ministerstvo školství také podporu kolektivních sportů. Tam sice resort tolik nepřihlíží k aktuálním výsledkům, nicméně chce, aby u nás i v těchto sportech vznikala konkurenceschopná reprezentace. Vlajkovou lodí by tak pro rok 2019 měli být sledge hokejisté, jejichž mistrovství světa v Ostravě termínově přímo navazuje i na mistrovství světa v hokeji na Slovensku.

Na základě pravidelné diskuse se zástupci zdravotně postižených sportovců připravuje ministerstvo školství i další kroky ke zlepšení jejich podmínek, například výzvu, která umožní investiční nákup speciálního vybavení pro sport handicapovaných.

Hlavními sportovními událostmi zdravotně postižených budou v roce 2019 australské Global Games. Důležité budou rovněž kvalifikace, a to zejména pro účasti na Paralympiádě v roce 2020 či Deaflympiádě.

Žádné komentáře:

Okomentovat