20.10.18

Michal Komárek: Jak současné školství změnit?

„Třicet procent učiva můžeme klidně škrtnout,“ řekl nedávno ředitel základní školy v diskusi k úpravě školních osnov.

A někteří učitelé a teoretici jsou i výrazně radikálnější: Současná škola je podle nich postavena na modelu, který patří minulosti. Není schopna děti naučit to, co potřebují pro život a práci ve stále rychleji se měnícím světě.Z komentáře na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Může opakovaně vyhlašovat za cíl, že žáky naučí to nejcennější – učit se a pracovat s informacemi. Není to k ničemu, pokud jim zatají, že svět a sebe je možné také měnit. A k tomu mimo jiné potřebuje i trochu konzervativnější výuky dějepisu nebo přírodních věd.

Školu budoucnosti by sílící vlnobití nemělo dohnat k jednostrannosti: Měla by být společnou přípravkou, nebo spíš diskusním klubem pro surfaře, techniky i filosofy a reformátory.


11 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Třicet procent učiva můžeme klidně škrtnout

Tak radši rovnou padesát procent. Stejně to dětičky nepobírají. A z toho zbytku další polovinu, protože se na ni stejně nedostane kvůlivá všem školně projektovým aktivitám. Pak další polovinu, kterou zcela určitě nebudou současní žáci nikdy potřebovat. A nakonec, z toho tak akorát polovinu by potřebovat mohli.
Pytlici dovozují, že by mohla zůstat vyjmenovaná slova po zet, malá násobilka šesti, lehký průmysl Argentiny, alkaloidy, hmyzožravci, třicetiletá válka a odstředivá síla.

Radek Sárközi řekl(a)...

Ten pan ředitel si asi nevšiml, že je v RVP ZV učivo nepovinné... ;-)

Nicka Pytlik řekl(a)...

Je snad až úsměvné, že ani po deseti letech běsnění kurikulární reformy se neví, že učivo je jen jedním z prostředků k nabývání řádně rozklíčovaných kompetencí.

Josef Soukal řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Josef Soukal řekl(a)...

Pytlika snad nenazlobí, když jsem poránu jeho komentář z 20. října zveřejnil i na stránce ASČ, čtenářům pro příjemnou neděli.

Radek Sárközi řekl(a)...

Příklad 50% redukce učiva: větné členy nově jen členy, malá násobilka nově jen malá, třicetiletá válka nově jen patnáctiletá válka... ;-)

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tak v tom případě pololehký průmysl Argentiny, loidy a žravci. S tím, že loidy je nutno nevnímat jako polovinu celuloidů. A protože téma síla, je zcela nepřijatelně širší, než jen ta síla odstředivá, a bylo by v pytlikovské logice vhodnější naplnit předmět fyzika tématem polovodiče. A hnedle tepeme v duchu té dnešní převratně se měnící doby.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

To se nám pěkně zamíchají geologické dějiny, čtvrtohory budou druhohorami a starohory mladohorami. A u kružnice budeme počítat čtvrtoměr.

Jirka řekl(a)...

Někdy mi pro život stačí jen Floydi. Deprese je deprese.

Ygrain řekl(a)...

Učivo by skutečně potřebovalo (v některých předmětech) zredukovat, ale projekty taky. On se totiž nedá dost dobře dělat referát o Masarykovi či jiných otcích zakladatelích, když o tomhle období ještě nevíte zhola nic a libovolná životopisná stať vás zaplaví jmény a událostmi, které vám lautr nic neříkají, a tím pádem nedokážete vyhodnotit, co je či není podstatné. - Pardon za off topic, jsem pod vlivem čerstvým dojmů, grr.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Proč tady tak troškaříte?
Zrušit všechno. To by se dětem líbilo. nebyly by frustrované, mohly si hrát, všichni v pohodě. Hlavně ta socializace.

Okomentovat