26.10.18

Michaela Endrštová: Latinu už děti neznají. V životě by jim ale hodně pomohla, míní odbornice

Ačkoliv už dnes nenajdeme žádné rodilé mluvčí latiny, přesto je potřeba tento jazyk ovládat. Myslí si to Lucie Pultrová z Ústavu řeckých a latinských studií Univerzity Karlovy. „Kdyby gymnázia zavedla povinnou latinu, prokázala by tím studentům nejlepší službu,“ říká Pultrová. Není podle ní lepší způsob, jak se naučit dobře porozumět psanému textu, než pracovat s mrtvým jazykem.


Z rozhovoru v iDNES.cz vybíráme:

Měla by tedy podle vás být latina na školách povinným předmětem?
Já jsem realista. Moc nevěřím tomu, že by se z latiny ještě někdy stal celostátně povinný předmět. Ale myslím si, že by gymnázia sama měla uvažovat o zavedení povinné latiny (některá už to tak i mají), anebo alespoň maximálně podporovat latinu volitelnou. Jsem přesvědčená, že by tím prokázala svým studentům tu nejlepší službu.

Uvedu příklad. Třeba v Holandsku se na gymnáziích děti učí latinu od 12 let i několik hodin týdně. Vemte si, jak Holanďani umí anglicky. Souvisí to spolu. Nebo jiná věc: v posledních letech je obrovský boom psané komunikace na úkor mluvené. Děti jsou zvyklé komunikovat spolu přes sociální sítě, což s sebou nese různá nebezpečí, jsou vystaveny různým manipulacím a dezinformacím. Není lepší způsob, jak se naučit dobře porozumět psanému textu, než pracovat s nějakým mrtvým jazykem. Takový text nelze číst povrchově, ale vždy jen v kontextu - kdo text psal, proč, co bylo jeho cílem, jaké strategie, třeba i manipulační, k dosažení svého cíle používá. A to je přeci to, co chceme, aby se děti naučily - číst co je za textem, skutečně porozumět tomu, co čtou.

7 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kdežpak latina! Do gymnázií jedině deskriptivní geometrii.
Dva tři roky, a budou gymnázia zet prázdnotou. Po segregaci prominentního žactva bude veta.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

I bez latiny se v naší zemi rodí tolik odborníků a odbornic na vzdělávání!

Jana Karvaiová řekl(a)...

Latina je volitelny predmet. Nezmizela.

Jakub Žytek řekl(a)...

Ano, paní Karvaiová, je to volitelný předmět, ovšem typicky až ve 4. ročníku (mnohem méně už ve 3. ročníku vzhledem k disponibilním hodinám vyhrazeným pro semináře), takže si asi dokážete představit, co latinští začátečníci v maturitním ročníku od září do dubna zvládnou... Ano, latina nezmizela absolutně, ale de facto se drží jen tam, kde ji mají v ŠVP povinně (před časem jsem o tom napsal článek do LN, vidím, že už to bude skoro pět let: http://circulus.xf.cz/www/imagines/konec_latiny.jpg). Mimochodem, v RVP GV latina ani deskriptiva nejsou vůbec, vyškrtli tenkrát i dramatickou výchovu.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Me deti absolvovaly od tretaku.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Latina i deskripce volitelná od třetího ročníku běžně ve školách, kde jsou pořád ještě při smyslech. Který z budoucích vzdělanců hodlá, může.

poste.restante řekl(a)...

Jakožto absolvent dvou ročníků nepovinné latiny prohlašuji, že povinná latina pro všechny gymnazisty je hloupost.
Proč, proboha, mlátit povinně latinu do budoucích techniků či třeba herců, kteří o ni nemají ani nejmenší zájem a nebudou ji ani reálně využívat?
Jen kvůli fiktivní představě, že je tím naučíme analyzovat text a nepodléhat manipulacím?
To dokáže matematická logika také a možná ještě lépe.

Ale jako volitelný předmět, ve formě semináře, nebo nepovinný předmět - určitě ano.

Pravdu má kolega Pytlík. Tam, kde učitelé a vedení byli při smyslech, pak ji zachovali. Stejně tak i deskriptivu.
Pravda, mnohdy je tak třeba činit polopartyzánským způsobem.

Jo. A když už povinně nějaký další jazyk, tak čínštinu.
:-)

Okomentovat