24.10.18

Magazín Aktuálně.cz: Škola v Kanadě vyškrtla z osnov román Jako zabít ptáčka. Je prý rasistický a násilný

Školská rada v kanadském regionu Peel v Ontariu doporučila učitelům anglické literatury, aby z učebních osnov a povinné literatury vypustili román spisovatelky Harper Leeové Jako zabít ptáčka považovaný od roku 1960 za klasické dílo americké literatury. Kniha, za niž autorka získala prestižní Pulitzerovu cenu, je podle členů školské rady rasistická. Posiluje stereotyp bílého muže jakožto zachránce a tím pádem znevýhodňuje černou rasu. Na případ upozornil server kanadského deníku National Post.


Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Učitelé vnímají celou situaci jinak. Směrnice podle nich není pouhým doporučením, ale opravdovým zákazem knihu do hodin anglické literatury zařadit. Předpis vešel v platnost na konci června, od té doby jsou všichni učitelé povinni svoje studijní plány konzultovat přímo s ředitelem.

Pedagogové zpochybňují i to, že kniha podporuje rasismus a agresi. "Mluvení o historii rasismu pro mě není rasismem. Četbou této knihy nic nepropagujeme, jen mluvíme o tom, co se děje," dodal jeden z učitelů. Nepřál si být jmenován kvůli obavám z možného postihu. Podobný osud předpovídá i dalším knihám, a to románu Pán much a novele Johna Steinbecka O myších a lidech.


National Post: Ontario school board accused of pressuring teachers not to teach ‘racist’ To Kill a Mockingbird

11 komentářů:

Ygrain řekl(a)...

Ach kristepane, to snad není možné... tak kdo tedy měl být advokátem onoho křivě obviněného, Marťan? Protože advokátů černé pleti v dané době zrovna moc nebylo.

Jana Karvaiová řekl(a)...

mĚ DĚSÍ, ŽE SE TO PŘESOUVÁ SEM.

Ygrain řekl(a)...

Mě taky :-( Dosaďte místo rasista/misogyn kryptofašista nebo nepřítel státu, a máte rétoriku Rudého práva z 50. let. Všechny ty krásné myšlenky, jak nikdo nebude diskriminován a diversita všechny obohatí, nevedly ke společnosti, kde si všichni váží všech, ale k společnosti rozštěpené a polarizované, kde se jedni vymezují vůči druhým, a to vesměs negativně. Já už se ani nemůžu smát těm jejich excesům, protože z nich spíš mrazí: trailer na Captain Marvel je sexistický, protože ženská hrdinka v něm má méně vět než mužský vypravěč. Komu se nelíbí poslední Star Wars, je bigotní nepřítel žen , absolutně nepřichází v úvahu, že by snad film byl špatný bez ohledu na pohlaví postav. Satira na trapný výstup Sereny Williamsové je rasistická, jelikož obsahuje přehnané rasové stereotypy černošky....

Nicka Pytlik řekl(a)...

Možná by pomohlo, kdyby se jasně prokázalo, že Vikingové, že byli potomci evropských Čejenů, a že Kryštofa Kolumbová byla Afroameričanka.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

bratrovražda, hlava na míse, vyhlazení lidstva, incest...

Neměli by tuhle knihu zakázat?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tak zase treba my jsme to doma pojali jinak. Obcas si povidame o tom, jak by treba vypadalo filmove zpracovani Jana Husa od americkeho tymu a docela se nasmejeme. I kdyz je to spis k placi.

Ygrain řekl(a)...

Kterou, pane Sotoláři, Hru o trůny? :D Tou mísou si sice nejsem úplně jista, ale na něco podobného tam taky určitě dojde :D

Ivo Mádr řekl(a)...

Spíše se ukazuje, že levicový extrémismus je stejně nebezpečný jako ten pravicový.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Levicový extremismus je horší, protože se podle maskuje světovým mírem a láskou k bližnímu.
To 'podle' je příslovce. Doupřesňují pytlici.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

jak by treba vypadalo filmove zpracovani Jana Husa od americkeho tymu

Jan Žižka se už točí. Super rozpočet.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Hra o trůny, to mě nenapadlo.

Okomentovat