22.10.18

Ladislav Šustr: Učitelé požadují po Babišově vládě slíbené platy. Jinak hrozí stávkou

Učitelé se pokoušejí dostat z vlády slíbené navýšení platů už za letošní září. Podle kabinetu Andreje Babiše to však vypadá, že přidáno dostanou kantoři až od nového roku. Z usnesení Poslanecké sněmovny z loňského roku však vyplývá, že vláda měla navýšit platy už od 1. září. Pedagogická komora však s navýšením od nového školního roku počítala. Komora se tak nyní zaměří na to, aby se platy od ledna navýšily ještě více. Tedy aby pokryly i čtyři měsíce, které měli učitelé slíbené už v loňském roce. Pokud vláda podmínky nesplní, jsou učitelé ochotni stávkovat.

Z článku v Echo24.cz vybíráme:

„Vláda se ani nepokusila najít zdroje na splnění tohoto podnětu, který jí sněmovna dala formou usnesení. Zatímco zdroje na financování slev ve veřejné dopravě našla vláda velice rychle – nejvíce jich sebrala právě na ministerstvu školství, tak pro zvýšení platů učitelů od 1. září 2018 neudělala nic. Tvrdí přitom, že školství je pro ni prioritou a proklamace zvyšování platů učitelům doprovázelo premiérovu předvolební kampaň na billboardech po celé zemi,“ řekl k navyšování platů pirátský poslanec Lukáš Bartoň.

Pedagogy podporuje také horní komora parlamentu. Ministerstvo školství by mělo dle Senátu předložit návrh postupu pro zvýšení peněz do vzdělání. Senátoři také chtějí ohledně platů na vysokých školách meziročně zvyšovat jejich rozpočty o tři miliardy korun ročně.
Žádné komentáře:

Okomentovat