25.10.18

Klára Mrázová: Škola je odkladištěm problémových dětí, tvrdí odborníci. Ředitelka to odmítá

Šestnáctá základní škola v centru Plzně je zařízení, kde převažují romské a problémové děti. Jeho ředitelka odmítá, že by škola sloužila jako odkladiště takových žáků. Odborníci ji ale považují za typický příklad segregace. Školu by zrušili a děti rozmístili do jiných zařízení.
Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Roli hraje i fakt, že se škola nachází v Resslově ulici nedaleko centra města a je blízko sociálním bytům a ubytovnám. Odborník tvrdí, že dětem vůbec neprospívá, pokud zůstávají v takovém prostředí.

„Šance na zlepšení je mizivá, když se pohybují mezi kamarády, kteří jsou stejně jako oni společensky vyloučení,“ upozornil. Segregace je podle něj natolik silná, že by doporučil zařízení zrušit a žáky rovnoměrně umístit jinam.

Podle poslední zveřejněné výroční zprávy chodilo v roce 2016/2017 do této školy na 350 žáků. Zhruba čtvrtinu tvořili cizinci. Nejčastěji to byli Slováci, Vietnamci a Rumuni.

10 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zhruba čtvrtinu tvořili cizinci.

Mělo by to snad znamenat, že cizinci jsou většinově problémoví? Helemese.
A což takhle školu nechat být a zrušit ty sociální byty a ubytovny v okolí školy?

Eva Adamová řekl(a)...

"Jednak tady mají volnou kapacitu, jednak je výuka pomalejší. Je velká šance, že se jedinec chytí,“ nastínil."

Ale to je přece vyloženě špatně. Žádné pomalejší tempo a žádné propadání, prosím!!! Úkol zní jasně. V našem inkludovaném školství musíme všechny dotáhnout až do devítky, ať už učivo zvládá či nezvládá, prostě hlava nehlava.

Ygrain řekl(a)...

No jasně. Takže místo toho, aby škola dostala všemožnou podporu - sociální pracovníky, psychology, speckaře, tlumočníky, možnosti doučování a podporu volnočasových činností, které by děcka odtáhly od problémového životního stylu, raději ji zavřeme a děti přelejeme někam jinam, aby ten problém řešil někdo jiný a pokud možno za vlastní peníze. Bravo. Ale hlavně, že se můžeme potlapkat po rameni, jak jsme "vyřešili" segregaci...

P. Vršecký řekl(a)...

V Plzni naštěstí už jen pracuji, bydlet jinam jsem utekl už před několika lety, nešlo to dál. S prudkým rozvojem montoven přímo ve městě a jeho okolí tam přistály a stále přistávájí tisíce Slováků, Rumunů, Bulharů, Poláků, Maďarů, Ukrajinců (mnohdy s padělaným rumunským nebo polským pasem). A fakt to není žádná elita. Mnozí přijedou i s rodinami, což má za následek problémy i v dalších oblastech, třeba právě ve školství. Ubytovny jsou i v úplném centru města, některé části města jsou nebezpečné i v pravé poledne (to není jen můj dojem, ale slova kamaráda státního zástupce, který kriminalitu zdejších cizinců řeší permanentně, některým historkám se skoro nedá věřit). Jedna z nejhorších oblastí je mezi Americkou třídou, která by za normálních okolností byla plzeňskou Pařížskou, a zimním stadionem. V téhle oblasti je i Resslova ulice. K nezaměstnatelným zdejším cikánům (kdo pracovat chce a může, už v Plzni dávno pracuje, ostatně mezi příchozími jsou i stovky cikánů z uvedených zemí) tak přibývají další skupiny obyvatel, které ke vzdělání svých dětí mají poněkud rezervovanější vztah, navíc genetickou dispozici a výchovu žádná škola nezmění. Žactvo zmíněné školy odpovídá složení kolem usídlených obyvatel desítek ubytoven a domů s nepřizpůsobivými a sociálně nejslabšími. Každý aspoň trochu schopný a pracovitý člověk z téhle oblasti hrůzy už dávno utekl. Fakt si někdo myslí, že tihle lidé by své děti vozili do nějakých škol v okrajových částech města? A i kdyby, že by místní, aspoň trochu movití obyvatelé, své děti obratem nedali jinam? Bylo by ostatně zajímavé vědět, kde chodí do školy děti všech místních pokrokářů, kteří mají kritické poznámky ke zmíněné škole. Kdyby větších skupinka dětí z Resslovky přišla do školy jejich dětí, určitě by zdrhali mezi prvními.

P. Vršecký řekl(a)...

Jenom noc ze soboty na tuhle neděli na Americké a nejbližším okolí, Martinská je od Resslovky několik desítek metrů......

https://www.krimi-plzen.cz/a/na-americke-se-to-pralo-a-opet-zaznela-strelba/

Nicka Pytlik řekl(a)...

V Plzni zábava v plném proudu. Vše podstatné pro život se mládež naučí na Americké. Edukačně rozverné město, ta Plzeň. Když tam pytlici dojíždívávali do Koterovské na maturity, rozprostírala se všude jen samá nuda. Časy se mění...

P. Vršecký řekl(a)...

Koterovská - zřejmě SPŠE. Nejde samozřejmě zdaleka jen o Americkou a okolí. Celé centrum je zamořeno mnohdy agresivními narkomany a bezdomovci, v řadě případů jsou to rovněž cizinci z uvedených zemí. Nechci to vidět, až za rok nebo dva přijde další krize a montovny začnou hromadně propouštět. Ale o tomhle žádný dobroser psát samozřejmě nebude.

Ygrain řekl(a)...

A všimněte si také, na koho se ukáže prstem: na školu. Lokalita je jeden obrovský sociální problém, ale škola je ta bekaná instituce, která nedělá nic proto, aby se kráčelo vstříc světlým zítřkům. Přitom věřím tomu, že právě ta škola je možná jediná, kdo dělá aspoň něco.

P. Vršecký řekl(a)...

Tak ono kritizovat od stolu školu je neskonale jednodušší, než na ulici sbírat zfetované, nebo pomočené a pokálené, namol opilé, zejména cizince. Navíc za tohle už škola naprosto evidentně nemůže, takže se ani nevyplatí ji v souvislosti s uvedeným kritizovat. Dovedete si představit ten vejvar, kdyby klaplo zrušení té školy a rozptýlení jejich žáků do dalších plzeňských škol včetně související distribuce všech problémů? Oni by potom dobroseři všechny problémy, za jejichž vznik by fakticky byli odpovědní, samozřejmě za tučnou úplatu ze státního rozpočtu, začali "řešit". A až by se ukázalo, že to moc nejde, tak odpovědnost by nesly ......opět školy. Dokonalé perpetuum mobile.

Nicka Pytlik řekl(a)...

za tučnou úplatu ze státního rozpočtu

A o to přece všem těm inkluzním odborníkům na vzdělání, konzultantům a auditorům jde především. Rozvrtat vše, co pořád ještě funguje a co rozvrtat jde. Pak přijít se zaručeně revolučním a zaručeně vše napravujícím řešením. Následně se přisát se na erár a čerpat, čerpat, čerpat... Dokud to jde. Projekty, semináře, školení, kulaté stoly, podpory všeho druhu. A když se náprava nedostaví, jakože se nedostaví, obviní se Marie Terezie, první republika a komunistická totalita z pedagogických sborů přes všechnu snahu spasitelů české vzdělanosti nevyklučená.

Okomentovat