11.10.18

Jitka Dolanská: V kraji je málo učitelů, někteří raději pracují v německých továrnách

Často i několik měsíců shánějí školy v Karlovarském kraji učitele, vychovatele nebo asistenty pedagoga, kteří pomáhají ve třídách, kde jsou žáci s hendikepem. Školství čerstvé síly neláká. Na vině jsou podle ředitelů nízké platy, náročná práce a v případě asistentů i nejistota, zda si práci udrží.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Také podle ředitelky Základní školy a mateřské školy v ašské Okružní ulici Jiřiny Červenkové kantoři ani asistenti na trhu práce nejsou.

„Příští rok u nás na škole dosáhnou důchodového věku čtyři kantoři. A pro nové není kam sáhnout. Čekám katastrofickou situaci,“ řekla.

Podle jejích slov školy nedostatek učitelů řeší tím, že přijímají i nekvalifikované síly. Jinou možnost nemají. Zlepšení by mohlo přinést zvýšení platů, které by vystudované učitele k psychicky náročné a málo prestižní profesi přitáhlo.

„Konkrétně u asistentů je ta finanční stránka tragická. Zájemce není na co nalákat. Navíc je ta práce neperspektivní. Asistent je přijatý na žáka, jakmile se dítko odstěhuje, nebo se jeho stav zlepší, s prací je konec,“ totožně popsala problém ředitelka Základní školy a Praktické školy Aš Milena Boková a upozornila, že shánění odborníků komplikuje i blízkost hranic.

„Není výjimkou, že plně kvalifikovaný pedagog odejde za prací do Německa a začne pracovat v deset kilometrů vzdálené fabrice v Selbu,“ upřesnila. Také myslí, že vyšší platy by přilákaly do škol víc učitelů i asistentů s pedagogickým vzděláním.
4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Je třeba zavřít továrny německých soudruhů, a nebo učitele nepouštět přes čáru.
Za komunistů bylo učitelů dost.
Tak se ptejme odborníků na vzdělání, konzultantů a auditorů, jak to mají ve Finsku...

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

"Tak se ptejme odborníků na vzdělání, konzultantů a auditorů, jak to mají ve Finsku..."

Kolego, uvažujte trošku zeměpisně. To je přece jasné, finští učitelé nejezdí do Německa, protože z Finska do Německa je to daleko...

Unknown řekl(a)...

já bych rovnou zavřela ty učitele :-D

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici by zavřeli, lépe, zabavili majetek těm, kteří stát se učiteli odmítají!
'Tváříte se, člověče, jako kdybyste vůbec nechtěl být učitel. A po Karibiku se couráte co deset let. Poslyšte, ukažte mi svoje daňové a majetkové přiznání.'

Okomentovat