30.10.18

Jiří Kostečka: Ve školství neplatí havlíčkovská maxima, že člověk nemusí být zedník, aby poznal, že okna domu jsou nakřivo

Jiří Kostečka reagoval komentáři na prezentaci Boba Kartouse Vzdělání je ohromně důležité. Ale kde se bere? Z komentářů vybíráme: "Člověče Kartousi, uvědomujete si vůbec, jak jste mimo? Kdysi se mě Váš nedostudovaný souputník Feřtek drze ptal "z jakého titulu se vyjadřuju k maturitám". Ačkoli jsem v té době již odvedl k maturitě přes tisícovku studentů, musel jsem založit Asociaci středoškolských češtinářů, abych se vůbec směl oficiálně vyjadřovat. Zatímco Feřtek, Vy a další, kteří v životě neučili, se vesele vyjadřovali a vyjadřují v médiích dál bez jakéhokoli titulu."

Ve školství neplatí havlíčkovská maxima, že člověk nemusí být zedník, aby poznal, že okna domu jsou nakřivo.

Učitelská zkušenost je nepřenosná a všichni ti údajní školští experti, kteří v životě nestáli před třídou s křídou či markerem ruce, resp. s notebookem v dokině, jsou jen k pláči - ať se jmenují Kartous, Hausenblas nebo Feřtek.

Inovační lídr ve 3M... No...

Pane Kartousi, přestaňte laskavě v EDUInu dělat z praktikujících učitelů debily a konzervativce, kterým ujel vlak, a domluvme se takto: přihlaste se Vy osobně do konkurzu na praktikujícího učitele kterékoli běžné základky nebo střední školy, a budete-li přijat, otočte tam 4 roky praxe. Úspěšné praxe!

Pak teprve můžete krákorat něco o školství. A TEPRVE pak lezte na weby a rozdávejte moudra. Ovšem s tím, že Vám pořád bude něco chybět: totiž nějakých dalších 10-15 let přímé pedagogické praxe.

Jen abychom nebyli za blby:

Wikipedia praví: "Společnost 3M (NYSE: MMM), do roku 2002 nazývána Minnesota Mining and Manufacturing Company, je americký nadnárodní konglomerát s celosvětovou působností. Produkuje více než 75 000 výrobků – lepidla, brusné materiály, lamináty, produkty pasivní požární ochrany, stomatologické výrobky, elektrické materiály, elektrické obvody a optické filmy. 3M působí ve více než 60 zemích – 29 mezinárodních společností s výrobními podniky a 35 s laboratořemi. Výrobky 3M jsou k dispozici pro nákup prostřednictvím distributorů a maloobchodních prodejců ve více než 200 zemí a mnoho 3M výrobků jsou k dispozici také on-line přímo od společnosti."

Co tohle má společného se školstvím??

Bob Kartous na videu: "Ňákou dobu se vzdělávání věnuju." Atd. Poctivě jsem si ty bláboly doposlechl do konce. Bláboly.

Takže znovu: Člověče Kartousi, uvědomujete si vůbec, jak jste mimo? Kdysi se mě Váš nedostudovaný souputník Feřtek drze ptal "z jakého titulu se vyjadřuju k maturitám". Ačkoli jsem v té době již odvedl k maturitě přes tisícovku studentů, musel jsem založit Asociaci středoškolských češtinářů, abych se vůbec směl oficiálně vyjadřovat. Zatímco Feřtek, Vy a další, kteří v životě neučili, se vesele vyjadřovali a vyjadřují v médiích dál bez jakéhokoli titulu. Jeden žvaní "z titulu 3M", druhý "z titulu televizního dramaturga", třetí se vydává roky za "didaktika", ačkoli jím není a nikdy nebyl a ve vědecké komunitě je trpěn jen díky skvělému jménu svého otce - jenže on není didaktikem nejen proto, že nemá příslušnou vědeckou hodnost v daném oboru, ale především proto, že nikdy řádně na ZŠ či SŠ neučil. Což skutečný didaktik prostě musí.

Věru dokonalá sešlost...

Přestaňte se, pane Kartousi, laskavě cpát mezi učitele, kteří svůj obor nejen poctivě vystudovali, ale mají i roky a roky praxe a UČÍ.

A držte ústa tam, kde - na rozdíl od praktiků - nemáte co říct, protože nic nevíte.

Psáno jako komentář čtenáře k prezentaci Boba Kartouse Vzdělání je ohromně důležité. Ale kde se bere?

37 komentářů:

Unknown řekl(a)...

Prijde mi ze Kartous, Fertek a dalsi nemaji ambice radit starym mazakum jak dovadet mlade lidi k maturite. Spis nadhazuji diskusi o smyslu toho vseho. Havlickovske maximum ve skolstvi plati. Zpusob jakym se dnes ve skolach "uci" deti je nestastny. Pokud ma byt smyslem skolstvi skolstvi samo a hodnosticim kriteriem plneni atributu ktere si samo stanovi (vysledky testu) pak samozrejme starym praktikum nelze nic vytknout. Pokud ale ma byt skola mistem, ktere dava detem neco pozitivniho do zivota, je diskuse vic nez na miste. A tady naopak stari praktici jejich obzor konci procentem uspesne slozeneho testu a jeho obtiznosti strili trochu vedle.

Oldis řekl(a)...

Po tom co jsem si přečetl komentáře, sem si řekl že to musím vidět, tak sem si to pustil, poslechl, a musím říct že většinu komentářů nechápu. Následně sem si uvědomil že většina těch komentářů jsou spíše osobními útoky než věcnou kritikou.

Nicka Pytlik řekl(a)...

většina těch komentářů jsou spíše osobními útoky než věcnou kritikou

V obdobných případech tvrzení, že je dotyčný pitomec, není osobním útokem, ani kritikou, ale axiomem.

Radek Sárközi řekl(a)...

Jedna věc je, když se někdo sám prohlásí za experta a média mu to uvěří. Jiná věc je, když takového lži-experta přizve MŠMT do pracovní skupiny k maturitám...

Jiří Lukáš řekl(a)...

Myslím, že to by nejednomu učiteli prospělo – aspoň čtyři roky úspěšné praxe mimo školství. Ono být celý život ve škole může někdy evidentně působit deformaci osobnosti, která se pak projeví třeba zde předváděnou sebestřednou nesnášenlivostí.

Zarážející je, že něčemu takovému PI věnuje samostatný článek!

Nicka Pytlik řekl(a)...

aspoň čtyři roky úspěšné praxe mimo školství

Však také nemálo učitelů průběžně ze školství odchází nadobro a mnozí rovnou vůbec nenastoupí. A evidentně se jim daří dobře. Zůstávají jen ti dobře zkoksovatení.

Josef Soukal řekl(a)...

Učitel, který zcestoval takřka celý svět, působil jako lektor v Číně a v Austrálii, zaučil si v Řecku, ale třeba i v USA, je odborně vzdělán v testologii aj., přičemž část své kariéry stačil působit jako středoškolský a vysokoškolský učitel současně, toho zřejmě ví o světě dost. Pokud trpí deformací osobnosti, pak snad ve smyslu mimořádné pracovitosti a výkonnosti. Takové jedince žvanění samozvaných expertů většinou irituje víc než jiné.
https://www.ascestinaru.cz/jirimu-kosteckovi-byla-udelena-medaile-ministerstva-skolstvi-mladeze-a-telovychovy-1-stupne/

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Myslím, že to by nejednomu učiteli prospělo – aspoň čtyři roky úspěšné praxe mimo školství.

A naopak. Pro experty to platí čtyřnásob.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Pane Lukáši,

budete se divit, ale v jednom s Vámi naprosto souhlasím. Učitel, který se zacykluje roky a roky na jedné škole, opravdu nemusí dávat žákům své optimum. Právě proto jsem se kdysi utrhl z Gymnázia Libeň, učil v Číně, ale i v Thajsku, právě proto jsem odešel o dvacet let později z tak špičkových českých škol, jakými jsou Open Gate a Nový Porg a našel se v téměř důchodovém věku u úžasných českých dětí v Adelaide.
Jenže to Vy nikdy nepochopíte. Je mi líto.

A ten samostatný článek vytvořil pan Wagner, jistě to potvrdí. S tím nemám nic společného.

Unknown řekl(a)...

Super a co Vy konkrétně?

Janek Wagner řekl(a)...

Text vznikl kombinací dvou komentářů Jiřího Kostečky k prezentaci Boba Kartouse Vzdělání je ohromně důležité. Ale kde se bere? Považuji je za důležité i v relaci k rozhlasovému komentáři Martina Komárka Kdo radí politikům ve školství? Učitelé, nebo samozvaní experti?

Jiri Janecek řekl(a)...

Ja jsem si to taky poctive pustil a po dvou minutach vypnul.

Nevadi mi koktava forma, nevadily by mi, kdyby rikal totalni kraviny, ale to video je nazajimave nic...

Za dvacet let, co jsem chodil do skol, jsem podobne nudneho ucitele nezazil. Ani podobne nafoukaneho...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pan Kartous vsak splnuje vse, co se ted stavi do popredi - mekke dovednosti. Tech ma az hanba. A ted si predstavte, ze by vsechny deti, co opusti skolu byly ala pan K. On mi slouzi k tomu, ze zretelne vidim, kudy cesta nevede .

mirek vaněk řekl(a)...

Pana Kostečku plně chápu. A souzním s ním. Experti na školství byli, jsou a budou. Někteří vedeni svým přesvědčením s neúplnými informacemi(Feřtek) a pak ti vedeni vlastním prospěchem měnící své přesvědčení podle směru politického větru. Tragédií je, když jim dopřávají sluchu politici a lidé,kteří rozhodují.
K argumentu o praxi mimo školství. Málokterý zákazník radí automechanikovi jak má opravovat jeho auto a doporučuje exkurzi do sléváren a na stavbu silnic.
Učitel, jako každý občan žije ve společnosti a vidí problémy na které múže i nemůže reagovat. Chybou je, když rodič, který dělá nějakou práci prosazuje názor, že to, co on potřebuje, se musí učit znát děti ve škole a to v čem je mimo je vlastně nepotřebné.

P. Vršecký řekl(a)...

Kartous umí jen žvanit, nikdy nic nedokázal. Celý EDUIN je dobrý jen jako snadná obživa svých zaměstnanců. Kdyby s okamžitou účinností zanikl, žádná škoda.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Pane Kartousi,

jste schopen postavit se s křídou či čímkoli podobným v ruce od 1. 1 2019 před školáky nebo středoškoláky? Ano, či ne? Já ano. V oboru ČJ/AJ (ale ten Váš Vás nechám hledat, snad se společně dohledáme...)

Pane Hausenblasi, jste schopen téhož? Já ano. Celý život koneckonců nedělám nic jiného... Prostě na rozdíl od Vás učím.

Pane Feřteku, nemáte vysokoškolské vzdělání, takže pustit Vás mezi děti je riziko hraničící se zákonem: nicméně asi víte, že „Tajní učitelé“ vesele učí. A nikomu to zjevně nevadí. Takže se Vás ptám: nechcete si zaučit jako tajnej na kterékoli běžné základce v této zemi? Já ano. Spolu s Vámi. Vezmu jakoukoli nabídku, ke které se uvolíte Vy.

Takže, pánové: buď berte, nebo konečně a jednou provždy: držte hubu!!

Jiří Lukáš řekl(a)...


Jiří Kostečka: "Takže, pánové: buď berte, nebo konečně a jednou provždy: držte hubu!!"


Skvělý profil profesně deformovaného učitele: sebestřednost, nesnášenlivost, směšnost!

Vám se tohle, pane Wagnere, fakt líbí?!

Josef Soukal řekl(a)...

Na koho nestačím, tomu alespoň okopávám kotníky. Typicky lukášovské.

Jiří Lukáš řekl(a)...

Ale, pane Soukale, okopávač jste přece odevždycky Vy, to přece každý ví, to je přece typicky soukalovské.

Jana Karvaiová řekl(a)...

...Skvělý profil profesně deformovaného učitele: sebestřednost, nesnášenlivost, směšnost.....
Tohle svědčí pouze a jen o jedné jediné věci - pan Kostečka je maximálně naštvaný a dává to najevo zcela jasně.
jestliže jste pane Lukáši psycholog, pak vám budu věřit, ale jinak se prosím zdržte připitomělých komentářů na adresu charakteru a duševního stavu zde diskutujících.
Představte si, že i učitel má právo být naštvaný, když má kolem sebe rádobyodborníky, kteří se mu neustále montují do práce. zkuste mi prosím najít jedinou paralelu v jiné oboru, kde by člověku určité profese do jeho práce VEŘEJNĚ kafral scénárista, učitel co neučil nebo jiný amatér. Já si to tady ráda přečtu. A mám na mysli nějaké články, rozhovory v televizi či internetu. Ne to, že lidi ňachtají doma na kanapi,že doktor nestojí za nic.

Nicka Pytlik řekl(a)...

sebestřednost, nesnášenlivost, směšnost!

Každý je nějaký. Pro pytliky jsou uvedené charakterové rysy naprosto klíčové, zakládají si na nich a rozvíjejí je chutě. Skoro by se dalo říci, že je mají v popisu práce.
Když pytliky jejich tehdejší zaměstanavatel vyslal na vyšetření k psychiatrovi, vyšlo jim v psychologických testech, a to v obou případech s odstupem asi deseti let, že mají o sobě poměrně dost vysoké mínění. Ale co mají dělat, ti pytlici, když jsou fakt dobří?
Ale aby se to nezamluvilo. Kdy budou mít zmínění odborníci na vzdělání, konzultani a auditoří náslechové hodiny? Doba se mění překotně a pytlici by se té bezesporu přelomově inspirativní události rádi dožili.

Jiří Lukáš řekl(a)...

Jana Karvaiová:
1. „Představte si, že i učitel má právo být naštvaný“
2. „se prosím zdržte připitomělých komentářů“


1. A představte si, paní Karvaiová, že jiný učitel má právo být naštvaný, když zde nějaký učitel svou sebestředností, nesnášenlivostí a směšností VEŘEJNĚ vytváří poměrně odpudivý obraz českého učitele, navíc češtináře.
2. Paní Karvaiová, zdržte se prosím svých komentářů, dokud si je trochu nepromyslíte.

Pepouš řekl(a)...

Myslím, že to by nejednomu učiteli prospělo – aspoň čtyři roky úspěšné praxe mimo školství. Ono být celý život ve škole může někdy evidentně působit deformaci osobnosti, která se pak projeví třeba zde předváděnou sebestřednou nesnášenlivostí.

Pane Lukáši, můžete mi, prosím, napsat, proč by měl mít učitel čtyři roky praxe mimo školství? A jak byste si to konkrétně představoval? A která další povolání by podle Vás měla mít čtyři roky praxe mimo svůj obor?

Josef Soukal řekl(a)...

B. Kartous se opakovaně vyjádřil v tom smyslu, že češtinářské testy činí ze žáků "malé lingvisty". Pokud bychom na tuhle pitomost přistoupili, museli bychom výrazně přehodnotit pojem lingvista, protože např. znalost základních větných členů doposud k získání vědecké hodnosti v Česku skutečně stačit nemůže - až to stačit bude, prolistuji si učebnice matematiky pro ZŠ a dojdu si pro titul na matfyz. V nedávné diskusi o maturitě s O. Botlíkem a M. Chválem zase B. Kartous tvrdil, že o češtinářské maturitě do značné míry rozhoduje "skupina kolem J. Kostečky". Odhlédnu teď od toho, že je to lež, a jen se zeptám: Měli by se např. testování věnovat ti, kdo mu rozumí, nebo ti, kdo jako svůj vrcholný počin vytvoří nesmyslnou jazykovou konstrukci? Měli by se hodnocení slohových prací věnovat ti, kdo mají bohaté zkušenosti ze zahraničí a kdo tuto oblast odborně reflektují, nebo ti, kdo tvrdí, že centrální hodnocení nefunguje, aniž by dokázali přinést jediný doklad, že se tak při metodicky správném postupu stalo?
Podle pana Lukáše se češtinář stává odpudivým, když dá expresivně najevo své znechucení nad lidmi, kteří nikdy neučili, šíří hlouposti a pomluvy a vytvářejí pokřivený obraz některých skutečností týkajících se nejen češtiny, ale i vzdělání a školství u nás. To přesně odpovídá jeho světu, tedy myšlenkovému a duchovnímu světu těch, kteří se v češtinářských a jiných diskusích projevují leckdy velmi hloupě a hlavně permanentně negativně, sebestředně, nesnášenlivě a ve svém důsledku směšně.

Josef Soukal řekl(a)...

Ještě jeden drobný příklad: EDUin nějaký čas prohlašoval, že s osmiletými gymnázii se nedá nic dělat. Pak se najednou začal více rozjíždět soukromý vzdělávací byznys a ejhle, pan Kartous prezentuje osmiletá gymnázia málem jako kořen všeho zla. Když si pak ředitelka tohoto sdružení, jehož mluvčí se tak angažoval v boji za inkluzi, hodlá otevřít soukromou školu, není to nic než chucpe. Víc o tom nemá cenu psát, protože slušná slova to nevystihnou.

Jiří Lukáš řekl(a)...

Pepouši,

pro pochopení smyslu textu je často třeba vnímat kontext. Vámi citovaný komentář je reakcí na Kostečkovy věty uvedené v komentovaném článku: „Pane Kartousi, ... domluvme se takto: přihlaste se Vy osobně do konkurzu na praktikujícího učitele kterékoli běžné základky nebo střední školy, a budete-li přijat, otočte tam 4 roky praxe. Úspěšné praxe!“

Jana Karvaiová řekl(a)...

Add pan Lukáš.
ano, i jiný učitel může být naštvaný na jiného učitele. Ale vy jste svou naštvanost na pana Kostečku pojal jako jeho diagnostiku. A to je rozdíl, asi by bylo lepší, kdybyste zvolil nějakou urážku než tohle.
A nebojte se, opravdu jsem si velice dobře rozmyslela, než jsem to napsala.

Kdybych tu chtěla fakt pohanět osobu pana Kartouse, tak bych zde zveřejnila naši meilovou konverzaci starou necelé dva roky.To byste zíral, jak se vyjadřuje expert a jaké "vědomosti" má o oblasti , za kterou se do krve bere. Dobře to popsal i pan Soukal. Prostě když něčemu nerozumím, tak jsem zticha. Já se třeba vůbec nevyjadřuji k financování škol nebo ke zkouškám na konzervatoři či činnostem učitelek z mateřské školky. Já to prostě znám jen okrajově, tak nebudu ze sebe dělat obecního blba. Jenže tihle experti ze sebe toho blba dělají za peníze a ještě si myslí, že blbové nejsou. Nerozumí ničemu, jen mají spoustu dojmů a prezetují je jako mínění těch osvícených učitelů. Když stále dokola běžný učitel čte pohled těchto odborníků na pedagogy jako obec, tak musí být naštvaní už ze zásady. Protože normální pedagog ví, že není Bůh, ale aby denně poslouchal a četl, že všechno je špatně, to umoří kdekoho.

Jiří Lukáš řekl(a)...

Jana Karvaiová: „A nebojte se, opravdu jsem si velice dobře rozmyslela, než jsem to napsala.“

Ano, dobře, beru to - s rozpaky - na vědomí.

Nicka Pytlik řekl(a)...

citovaný komentář je reakcí na Kostečkovy věty uvedené v komentovaném článku
Viz
aspoň čtyři roky úspěšné praxe mimo školství

V tom případě by se podle pytlikovské logiky měla ta pobídka týkat ne jakékoli praxe mimo školství, ale čtyř let veleúspěšného odborničení na vzdělání, konzultátorství a auditování kdečeho, tedy lezení do kdejakého pořadu, jen aby bylo praktikanta vidět, tlachání o kdečem, jen aby jej bylo slyšet. Především pak o tématech, o kterých se dílem kdesi cosi zaslechlo a dílem dovymýšlelo.
A to by se pytlici skoro vsadili, že takový nářez by u kostečků nezvládli, i kdyby objezdili světa kraj. Nechť si tedy u lukášů pro příště trošku více pohrají s tou vzájemností třeskutých šlehů, než se budou vtírat řiťolizně do eduinské přízně.

Charlie řekl(a)...

To pan Lukáš:
Tak dobře, mám za sebou více než 3 roky praxe jako lektor v soukromé IT společnosti (podnikové a manažerské systémy), dále 3 roky soukromé praxe v oboru vzdělávání dospělých (ECDL, IT obecně) a dále 17 let pedagogické praxe na střední škole (v tomto pořadí). Proto si dovolím tvrdit, že z mého pohledu byla prezentace (včetně jazykového projevu a chování) pana Kartouse amatérská až diletantská a v každé rozumně řízené firmě, která sleduje efektivitu využití pracovní doby svých zaměstnanců, by ho za předvedený výkon vynesli v zubech na chodník.

Eva Adamová řekl(a)...

Kdosi tady na začátku psal, že Kartouz je mistrem v měkkých dovednostech. Tak se jen ptám: Ona se namachrovanost, která z jeho projevu doslova čiší a leze mu už i z očí a uší, počítá mezi měkké dovednosti?

Jiří Kostečka řekl(a)...

„Protože normální pedagog ví, že není Bůh, ale aby denně poslouchal a četl, že všechno je špatně, to umoří kdekoho.“
Ne-é, paní kolegyně! My se naopak nesmíme nechat umořit těmi, kteří přesně vědí, co je správné, akorát že vůbec neumějí učit; a že si ve finále prostě netroufnou postavit se za katedru. Pozval jsem je tam snad dostatečně jasně.

Ale věřte-nevěřte: Právě tihle blbci kafrají a kafrat budou. A dokud a pokud se my praktici nebudeme ozývat - a sakra hlasitě -, bude hůř. Blbci budou kafrat dál, ačkoli by je děcka vykopaly ze třídy během tří minut.

Jo, ještě něco: Kdyby mé manželce-lékařce kafral do diagnózy nedoktor, vykopala by ho z ordinace na dvě doby.
Pardon. Patrně jen na jednu dobu. Ani by se nevoblízl.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pani Adamova, to prece neni namachrovanost. To je zdrave kapitalisticke sebevedomi a uvedomeni si vlastnich hodnot.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Add pan Kostecka
To je prece jasne. Nenecham se umorit. A ze jsem si uz vyslechla jmen. I od Kartouse a ostatnich.
Pro me navzdy zustane nezapomenutelny zazitek z nataceni v rozhlase. Ja a jeden expert z neziskovky. Tema- odhady romskych zaku. Dali mi na usi sluchatka, ze uz zacneme a neco se nepovedlo. Sluchatka zustala na usich a cca za dve minuty se mi do nich spustil hovor vzdalene Prahy . Bavili se o me, o te hloupe provincni ucitelce, jeste k tomu z byvale zvlastni skoly. A jak me roznesou. Neroznesli. Blbka byla pripravena. Expert mel smulu.

Tajný Učitel řekl(a)...

Hele, a co profesoři na pajdách? Oni kdy učili děti? Museli, když učí učitele učit, nebo ne? Pro ně taky platí "držte hubu"?

Josef Soukal řekl(a)...

Kteří profesoři se cpou do médií a suverénně a lživě se vyjadřují k věcem, které neznají z vlastního náhledu?

Jiří Kostečka řekl(a)...

Já se pořád nemůžu dobrat toho, proč řešíme x let něco, co maturita IB vyřešila už dávno: centrální hodnocení, objektivitu, důvěru v externí hodnotitele doslova po celém světě.

Oxford, Cambridge, Ivy League nejdou pod 42 z max. 45 bodů IB. Ale existují i další univerzity pro vysoce kvalitní studenty. Venku i u nás v České republice.

Ale nejen ony! Už roky upozorňuji, že pro náš stát a společnost rozhodně není přínosné, aby maturitu dostal každý; že místo současného maturitního kočkopsa jedné úrovně, směšně lehké pro gymnazisty, by se měla znovu zavést maturita dvojúrovňová (povinně s vyšší úrovní pro gymnázia a volitelně s nižší/vyšší pro SOŠ) a k tomu mistrovská zkouška na našich SOU, postavená maturitě právně na roveň co do možnosti budoucího profesního uplatnění. Samozřejmě s tím, že i nadaní frekventanti SOU by mohli aspirovat na maturitu a měli by plné právo se k ní přihlásit.

Bývalá česká maturita, bez jakékoli pořádné kontroly (kolik jsem jich už takových viděl, kolik jsem zažil "spřátelených předsedů maturitních komisí", kolik jsem musel jako nespřátelený předseda MK skousnout neférových známek, protože se to tam u nich doma prostě uklohnilo a přehlasovalo) – to je opravdu ta "správná česká vstupenka do Evropy či světa"!

Na závěr: Musíme pořád dokola zdůrazňovat, že když chytneme léčitelný infarkt, uvidíme u svého předoperačního lože stokrát raději profesora Pirka než kohosi, kdo se dostal na medicínu díky cinknuté maturitě?

Okomentovat