14.10.18

Klára Mrázová: Inkluze není úplně dobrá, speciální škola je často lepší, říká učitelka

Kantorka Hana Šťovíčková pracuje na Základní škole ve Šťáhlavech na Plzeňsku už dvaadvacet let. Za tu dobu se podle ní změnily děti i pozice samotných učitelů. „Žáci se k sobě nechovají přátelsky, dělají si naschvály. Někdy mám pocit, že s rodiči netáhneme za jeden provaz,“ domnívá se učitelka.


Z rozhovoru v iDNES.cz vybíráme:

Jak moc jste inkluzivní škola?
Zrovna já mám teď v páté třídě pět dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Čtyři z toho mají poruchu chování, poslední poruchu učení. Podle mého názoru inkluze není úplně dobrá věc. Myslím, že síť speciálních škol je častokrát lepší. Působí v nich odborníci, kteří lépe vědí, jak s dětmi pracovat. Na druhou stranu se otevírá šance, jak děti se speciálními vzdělávacími potřebami integrovat. Často stojí na okraji společnosti. V minulosti k nám přišla holčička z dětského domova, kterou si rodiče osvojili. Psychologové si nebyli jistí, jak bude její vývoj probíhat. Tehdy jsem ji učila podle osnov praktické školy. V páté třídě přešla do blovické speciální školy. Najednou se ocitla v malém kolektivu, úplně tam zářila. U nás neměla takovou šanci uspět. Děti s hendikepem jsou bohužel někdy terčem posměchu.

Mohou se snadněji stát i obětí šikany?
Stává se to. Děti s nimi nechtějí kamarádit. Ovšem naší výhodou je, že jsme malá vesnická škola, všichni se známe, nic se tady naštěstí neututlá.

Není to pak ale role učitelky, jak s kolektivem pracuje?
Určitě, malé děti ještě berou, co jim řeknete, ale na vyšším stupni už je to problematické.

4 komentáře:

Jirka řekl(a)...

I když je jen trochu dobrá, vysvětlujte to dětem a rodičům, které denně poškozuje.

Nicka Pytlik řekl(a)...

vysvětlujte to dětem a rodičům, které denně poškozuje

Kdyby inkluze poškozovala rodiče, už dávno by byla výnosem toho našeho ministerstva kouzel striktně zakázána. O to by se už milující rodiče postarali.

Jirka řekl(a)...

Oni to ještě nevědí, tak se nestarají a čaroděj první kategorie není pod tlakem.

Ivo Mádr řekl(a)...

Inkluze ano, ale ne ta po českém způsobu.

Okomentovat