21.10.18

Filip Horáček: Česku ujíždí západní vlak. Nestíhá tempo inovací, kulhá na trhu práce

V konkurenceschopnosti Česká republika drtí Visegrád, ale selhává v pokusu dohánět země západní Evropy. Největší propast vznikla v inovacích a v nabídce pracovní síly. Za Západem Česko pokulhává i v daních a kvalitě silnic. Ukazuje to nová studie Světového ekonomického fóra.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Slábne aktivita v oblasti informačních technologií, to naznačuje i klesající podíl vývozů high-tech výrobků. „Česká republika podle dostupných dat zaostává v inovačním procesu za EU a podíl vývozu high-tech výrobků na celkových vývozech v čase nevykazuje významnou růstovou tendenci,“ konstatovala zpráva. Mezi takové výrobky patří například letecké a kosmické produkty, počítačové zařízení, elektronika a telekomunikace. Firmám stále chybí dostatečné využití high-tech technologií či vlastních patentů.

Ve srovnání s Visegrádem ale není Česko na prvním místě všude. Překvapivě například zaostává v oblasti osvojení ICT (informačních technologií) za Slovenskem v počtu mobilních telefonů, resp. SIM karet na osobu, ale i v míře používání internetu a připojení s využitím optického vlákna, které je považováno za technologii budoucnosti.

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Podstané je, aby se vygeneroval dostatečný počet měkce dovednostních filosofů, kteří se nad problémem dostatečně hluboce zamyslí. A udělají o tom pavrpointovou prezentaci.

mirek vaněk řekl(a)...

Jo, když ukazatelem kvality je počet sim karet či přopojení k internetu, tak to jsou hodně relevantní data. A tam nastupují odborníci, které zmínil kolega Pytlík.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Myslím, že by se hlavně měly zveřejnit tabulky, kolik který stát dává do vývoje a výzkumu. Vědec, který dostane pár šprdlíků, protože se dopředu počítá s tím, že problémem doslova žije, tudíž kvůli platu nezdrhne, to je vizitka naší společnosti. A pak už stačí srovnávat třeba investice do fotbalistů nebo dalších .

Okomentovat