19.10.18

Dalibor Martišek: Kterak ministerstvo školství podporuje prodej zajíců v pytlích

Jazykovka nabízí kurz. Je-li solidní, máte účast na jedné hodině zdarma, abyste věděli, co kupujete, a mohli případně nekoupit. FRAUS pořádá pro učitele kurzy, jak učit. Stylem "nejdřív zaplať, a pak teprve uvidíš, co jsi koupil".


Nakladatelství FRAUS pořádá kurzy, ve kterých radí učitelům, jak učit. Jeden z nich s názvem Didaktická prostředí matematiky proběhne ve dnech 29. a 30. října v Brně na ZŠ Křídlovická. Zde si můžeme přečíst, že kurz je akreditován ministerstvem školství, je určen učitelům 2. stupně základních škol a víceletých gymnázií a je možno ho platit ze "šablon". Pro nezasvěcené - "šablony" jsou jedním z posledním výkřiků ministerstva školství. Jak jsem pochopil (ne nutně správně) jedná se o skupinu projektů OP VVV (Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání). Tyto projekty mají zlepšit výuku na školách a "šablony" se jmenují proto, že se při podávání a vykazování používají jakési standardizované formuláře, které údajně zjednodušují administrativu.

Heslo "možnost financovat ze šablon" tedy znamená, že pokud jste správně vyplnili někde nějaké šablony, kurz zaplatí ministerstvo školství. Snad proto si může soukromá firma organizující dvoudenní školení na veřejné škole (zřizovatelem je městská část Brno-střed) říct o 4 700 Kč za hlavu.

Chtěl jsem si udělat představu o tom, jakých mouder se účastníkům za tu sumu dostane od nakladatelství, jehož učebnice matematiky se hemží otřesnými chybami, které svědčí o naprosté neznalosti matematického řemesla (psal jsem o nich již před několika lety zde).

Na naší fakultě mám na starosti přijímací zkoušky z matematiky, a tak jsem se dotázal organizátorů, zda bych se mohl na hodinku či dvě přijít podívat. Ne jako účastník, ale jako tichý a nezúčastněný pozorovatel. Není totiž od věci udělat si představu o tom, jak má probíhat vzdělávání budoucích uchazečů o naše studium. Odpověď byla jasná: seminář bude mít pro mě smysl pouze tehdy, když ho absolvuji celý a především když zaplatím.

A je vymalováno. Nejsem ani učitel ZŠ, ani učitel VG, jsem učitel VŠ. Nevlastním tedy žádné šablony, ze kterých by šlo něco financovat. Z jediné šablony,

*)

kterou jsem objevil v nejzapadlejším koutku posledního šuplíku, mi asi žádné peníze nevypadnou.

A tak budu muset seminář oželet. Jeho organizátory ale chápu. Mají-li lektoři nakladatelství FRAUS stejné znalosti jako autoři jeho učebnic (a já nemám nejmenší důvod myslet si cokoliv jiného), mohou kolem sebe šířit jen svoji nevzdělanost. Přítomnost pozorovatele, který by to poznal a ještě ke všemu nezaplatil, pro ně opravdu žádný smysl nemá.*)

Na tomto místě byla původně fotografie šablony na kreslení technického písma. Domníval jsem se, že z věty

Z jediné šablony,

(fotografie šablony)

kterou jsem objevil v nejzapadlejším koutku posledního šuplíku, ...


bude každému jasné, že se jedná o moji fotografii mojí šablony z nejzapadlejšího koutu mého posledního šuplíku. Mýlil jsem se. Ze systému blog.idnes.cz mi byla doručena zpráva, že se jedná o fotografii bez udání zdroje, což odporuje kodexu blogera. Takže pokud prý nezjednám nápravu, bude článek smazán.

Nápravu tedy sjednávám. A protože nechci urážet čtenáře takto stupidním explicitním udáváním zdroje, smazal jsem fotografii. On se ten článek bez ní obejde.

Ó, ty lidská inteligence - jak hluboko můžeš klesnout! (anebo že by vůbec nešlo o ten pitomý obrázek?)

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz

3 komentáře:

mirek vaněk řekl(a)...

Školy dostaly peníze od státu na školení - tzv. šablony. Kdyby ty peníze dostala škola a mohla si sama vybrat co zaplatí, nemohl by se přiživit úředník.

Tak se nedivme, že všechny školící firmy si chtějí kousek ukousnout. A proč to nespojit s propagací svého produktu.
Jenže ani na šablony se učitelé moc nehrnou. Ono není moc z čeho vybírat. Učitel na školení = pryč peníze za nadúvazkové hodiny.
A porovnejte si ceny před šablonami a po šablonách. Hezký nárůst.

Zdeněk Nutz řekl(a)...

Píšu to tady stále dokola. Jako kafemlýnek. Slovo dotace by mělo být v tržním systému považováno za sprosté. A pokud už někdo někde chce na něco přispět, tak na něco navíc. Na výměnné pobyty, na stáže v zahraničí, na exkurze a podobně.
Placení vzdělávání pedagogů, potažmo ještě bez jakéhokoliv vlivu na ceny, z fondů je prostě prasečina na entou.
A že dotace "kazí" ceny (víte jaké slovo jsem chtěl použít)je nabíledni. Zeptejte se třeba topenářů, kolik stály ty super automatické kotle před nástupem "Kotlíkové dotace".
Na normální škole v normálním státě dostávají na svoje běžné potřeby peníze z rozpočtu, dejme tomu účelově vázané, ale sami si rozhodují, jak je použijí. Bez donebevolajících kravin, jako jsou projekty a jejich šablony.
Jsme úplně jinde, než jsme být měli. Vybavenost škol záleží na tom, kdo napíše lepší stostránkovou projektovou žádost a zda mu ji někde nějaký panák schválí. Kdy už celá ta komedie skončí. Včera zveřejněná výzva opět "vyzývá" k tvorbě výukových materiálů a to v době, když víme, jak dopadly ony slavné DUMy.
Výukové materiály mají vytvářet profesionální firmy a ne učitelé. Kdy tohle na ministerstvu konečně pochopí. Podívejte se o čem mluvím, když říkám profesionálně vytvořený výukový program. To si myslíte, že tohle někdo vytvoří o přestávce ve sborovně? Je to jen příklad z Maďarska - www.mozaweb.com - opravdu mě neplatí za reklamu ve forintech.
A mezi námi, že si soukromá firma nechá v podstatě zaplatit za reklamu z projektů a ještě si na tom pěkně narejžuje, jenom svědčí o nesmyslnosti celého toho pseudosystému.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kdy tohle na ministerstvu konečně pochopí.

Ale oni to chápou, přece nejsou blbí! Ale kde pořád brát nápady, jak alespoň trochu věrohodně dostat ty peníze do oběhu? Přece se nenechají propadnout...

Okomentovat