29.10.18

Bořivoj Brdička: Lumilo – inteligentní pomocník učitele

Zpráva o nápadu doktoranda Carnegie Mellon University Kennetha Holsteina, který převratným způsobem aplikuje smíšenou realitu do systému řízení výuky disponujícího umělou inteligencí.

Přesvědčit učitele, že hlavním smyslem nasazení technologií do výuky je jim pomoci, se nám dlouhodobě nedaří. Jednou z příčin jsou nejspíše jejich obavy, že je technologie možná jednou nahradí. Měli bychom se zamyslet nad tím, zda jsme to již se strašením, kdo všechno bude v blízké budoucnosti nahrazen stroji s umělou inteligencí, nepřehnali. Ve skutečnosti je to trochu jinak. Nemohu nevzpomenout vše říkající bonmot, který jsem poprvé slyšel od Sheryl Nussbaum-Beach: „Učitelé nebudou nahrazeni novými technologiemi, ale učitelé, kteří je nepoužívají, budou nahrazeni těmi, kteří je ve výuce využívají.“ (viz závěr článku Kdy dojde k technologické personalizaci výuky?)

Stejně jako v mnoha jiných profesích, i u učitelů platí, že ten, kdo dokáže umocňující asistenci technologií využít, je mnohem schopnější. Nejčastěji naši pozornost soustředíme na ty aplikace, které jsou v módu 1:1 používané žáky, a přitom ověřují jejich výsledky a nasměrovávají jejich další činnost (adaptivita, analýza výsledků, individualizace, personalizace). Chceme-li u učitelů uspět, je třeba, aby jejich nezastupitelná role při integraci takových technologií do výuky byla naprosto evidentní. (Ve skutečnosti vždy bude, protože umělá inteligence ještě dlouho nebude schopna dovést žáky k vyšším formám myšlení.)

Velmi hezkým příkladem vývoje tímto směrem je projekt doktoranda Carnegie Mellon University Kennetha Holsteina nazvaný Lumilo [1]. Jedná se o integraci rozšířené reality do systému řízení výuky, která dovoluje učiteli během běžného procvičování libovolné látky ve třídě prostřednictvím specializovaných brýlí sledovat, jak na tom jednotliví žáci jsou, a přitom s nimi být v přímém osobním kontaktu (nedívat se na displej).Celý článek na spomocnik.rvp.cz.

Žádné komentáře:

Okomentovat