27.10.18

Bohumil Kartous: Z gramotnosti se stává floskule

Je jistě zajímavé zahrát si na pilota letadla na nějakém vymazleném digitálním simulátoru. Dokonce se toho můžete hodně naučit z řízení letadla skutečného. Pilota ale nedělá simulátor. Nikdo nepředpokládá, že si pak sednete do kokpitu s 300 pasažéry za zády a vesele s nimi narolujete ke startu. Zkusme vytvořit paralelu se vzděláváním ve finanční gramotnosti. To je oblíbená disciplína, a to nejen kvůli tomu, že ji OECD akcentuje ve svých doporučeních. Hlavním hybatelem je v tomto případě fakt, že banky či pojišťovny našly ve finanční gramotnosti elegantní řešení, jak spojit vzrůstající zájem o vzdělávání, společenskou odpovědnost a vlastní byznys. Jinými slovy – pokud existuje oblast vzdělávání, v níž dochází k takřka ideální synergii, je to právě finanční gramotnost.


Z článku v MF DNES vybíráme:

A to je paradoxně problém. Z finanční gramotnosti se stal typický buzz word, módně omílaná floskule. A jednou z charakteristik buzz words je to, že zkreslují skutečnost. Ono to zní skvěle a navíc logicky v zemi, kde je více než milion lidí v exekuci, že kdybychom zvýšili finanční gramotnost, odstranili bychom (či alespoň umenšili) problém. Zvlášť když se ukáže, že si velká část dospělých neumí spočítat RPSN či bilanci příjmů a nákladů.

Zaprvé: vysoká míra zadlužení v ČR je prokazatelně výsledkem promyšleného, mafiánského schématu, z něhož těží relativně široká a mocensky prorostlá skupina asociálů. To prostě neodstraníte vzděláváním. Zadruhé: z velké části případů je nezodpovědné finanční chování výsledkem tlaku okolí a určité sociální či materiální deprivace. Toto lze odstranit vzděláváním jen částečně, neboť velká část takto motivovaného rozhodování je iracionální.

6 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zatímco z gramotnosti se floskule teprve stává, bezobsažný odborník na vzdělán je sám floskulí nejspíš od jaktěživa. Drmolič naučených slůvek i celých větiček, které mu patrně kdosi podsouvá. Ovšem než větiček, spíše jakýchsi textových řetězců. Věta vyjadřuje myšlenku, totiž.

P. Vršecký řekl(a)...

"Vzrůstající zájem o vzdělávání"? Bob už blouzní. Leda by tím myslel vzrůstající zájem obdržet, pokud možno bez jakéhokoliv úsilí, papír potvrzující co možná nejvyšší kvalifikaci. Nebo zájem všelijakých ziskovek, které na tom (ne)zájmu celkem úspěšně parazitují.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Stejně jako z kompetence. Co přijde dál?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kompetence je v tomto smyslu floskulí už od svého zavádění pomateným rozklíčováváním.

Josef Soukal řekl(a)...

Takže v některých oblastech škola oproti praxi mnoho nezmůže, jinde jako by byla všemocná. Třeba při řešení problémů nízké malé vzdělanosti dětí ze sociálně slabého a nepodnětného prostředí nebo dětí romských.

Ivo Mádr řekl(a)...

A s tou vaši poslední větou úzce souvisí tzv. revize RVP.

Okomentovat