28.10.18

Bob Kartous: Vzdělání je ohromně důležité. Ale kde se bere?

Diskuse o vzdělávání nabírají na obrátkách. Prokazatelně roste počet rodičů, kteří nedůvěřují veřejnému školství a snaží se hledat pro své děti jinou cestu. V posledních letech vzniká stále více tzv. alternativních škol. Zejména tam, kde je možnost výběru, tedy ve větších městech, rodiče často už roky před nástupem do školy hloubají nad tím, co by bylo nejlepší...


Brain&Breakfast

Idea snídaní Brain&Breakfast vznikla na konci roku 2012, kdy jsem si uvědomil, že potkávám mnoho zajímavých a inspirujících lidí a také, že nejsem schopen své dojmy efektivně předávat svým kolegům ve 3M, kde jsem působil jako inovační lídr.

První snídani Brain&Breakfast ve 3M jsme zorganizovali 12.3.2013 a byla to skoro rok interní akce, což jsme změnili v polovině roku 2014, kdy jsme začali otevírat snídaně i lidem mimo 3M a tím jsme začali vytvářet a podporovat inovační ekosystém.

To, co nás všechny návštěvníky snídaní spojuje, je snaha o seberozvoj, o tzv. sundávání klapek z očí, které se nám po letech strávených v jednom oboru nebo firmě prostě a jednoduše vytvoří. Tyto nám potom brání řešit věci kreativně a uzamykají nás v kruhu standardních řešení a v režimu zaběhnutých kolejí.

Brain&Breakfast primárně vznikly právě proto, abychom se od sebe vzájemně inspirovali. Abychom si ukázali nové obzory a představili si odvětví a myšlenky, které by se k nám jinak třeba vůbec nedostaly. Jsou také možností potkat se a promluvit si s lidmi se silným příběhem a v neposlední řadě se propojovat navzájem.


15 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

'Většina lidí je spokojena.'
A to je špatně, samozřejmě. Za takového stavu se revoluce ale fakt dělat nedá.
Pokud bychom se chtěli dopátrat podstaty, je nutno jít proti směru toku peněz. Tam je zdroj toho plíživě systematického rozvracení naší společnosti. Pytlici něchtějí malovat čerta na zeď, ale obezřetnost je zcela na místě. Je nevyšší čas zdůraznit, že je nevyšší čas. Cesta k ovládnutí budoucnosti vede přes děti. To dá rozum.

Eva Adamová řekl(a)...

"Prokazatelně roste počet rodičů, kteří nedůvěřují veřejnému školství a snaží se hledat pro své děti jinou cestu."

A neroste spíše prokazatelně počet rodičů, kteří nedůvěřují svým dětem a vlastně ani sami sobě? Rodičů, kteří dětem nedůvěřují v tom smyslu, že ten základ, který jim ve veřejných školách učitelé dají, společně s jejich vlastní rodičovskou výchovou dokáží děcka využít k nalezení své solidní cesty životem?

Ivo Mádr řekl(a)...

"Prokazatelně roste počet rodičů, kteří nedůvěřují veřejnému školství"

A proto se snaží zakládat soukromé školy, domácí vyučování,.. A nemá na tom takový "malilinkatý" podíl inkluze po českém způsobu?

poste.restante řekl(a)...

Je dobré, že si pan Kartous konečně položil otázku, kde se bere vzdělání.
Obávám se bohužel, že pro něj už je pozdě.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Ve školství neplatí havlíčkovská maxima, že člověk nemusí být zedník, aby poznal, že okna domu jsou nakřivo.
Učitelská zkušenost je nepřenosná a všichni ti údajní školští experti, kteří v životě nestáli před třídou s křídou či markerem ruce, resp. s notebookem v dokině, jsou jen k pláči - ať se jmenují Kartous, Hausenblas nebo Feřtek.
Inovační lídr ve 3M... No...

Pane Kartousi, přestaňte laskavě v EDUInu dělat z praktikujících učitelů debily a konzervativce, kterým ujel vlak, a domluvme se takto: přihlaste se Vy osobně do konkurzu na praktikujícího učitele kterékoli běžné základky nebo střední školy, a budete-li přijat, otočte tam 4 roky praxe. Úspěšné praxe!

Pak teprve můžete krákorat něco o školství. A TEPRVE pak lezte na weby a rozdávejte moudra. Ovšem s tím, že Vám pořád bude něco chybět: totiž nějakých dalších 10-15 let přímé pedagogické praxe.

Ivo Mádr řekl(a)...

A nebudou ONI z tzv. Obecně prospěšné společnosti" placeni podle množství článků a sdělení v masmédiích?

Nicka Pytlik řekl(a)...

placeni podle množství

To mimo jakoukoli pochybnost. Podstatou existence těchto mediálních manufaktur je být vidět a slyšet. Čím bombastičtější vystoupení, tím lépe. To zřejmé.
Otázkou je, komu je to zapotřebí, že takové odborníky na vzdělání, konzultanty a auditory živí. V té dnešní překotně měnící se době.

Ivo Mádr řekl(a)...

Úzce to souvisí s dalšími vlnami migrace, které zákonitě přijdou. Sponzory těchto aktivit je třeba hledat v této oblasti.

Petr řekl(a)...

EDUIN z praktikujících učitelů debily fakt dělat nemusí. Mnozí praktikující učitelé to zastanou sami a lépe.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Mnozí praktikující učitelé to zastanou sami a lépe.

To bezesporu. I mezi praktikujícími učiteli se najdou pitomci, kteří, aby zakryli svoji trdlovitost, bezskrupulozně osočují a donášejí na svoje kolegy.
Paka se najdou všude.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

EDUIN z praktikujících učitelů debily fakt dělat nemusí. Mnozí praktikující učitelé to zastanou sami a lépe.

Zásadní problém českého učitelstva je v tom, že se vždy najde v zádech ochotný hajzl s kudlou v ruce.

poste.restante řekl(a)...

EDUIN z praktikujících učitelů debily fakt dělat nemusí. Mnozí praktikující učitelé to zastanou sami a lépe.

To je bezesporu pravda. Koneckonců mnozí jsou občas i slyšet.
Ono vůbec platí, že o blbce není nouze prakticky v žádném oboru a oblasti života.
Viďte, pane Petře.
Vy jste ale nepochopil ten základní rozdíl.
Jedna věc je, když někdo blbcem je a někdo na to upozorní.
Ale něco úplně jiného je, když má někdo dělání pitomců i z rozumných lidí jako pracovní náplň.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Pane Kartousi,

ještě jednou a aby bylo jasno: učil jste někdy alespoň dva roky na standardní úvazek na některé základní nebo střední škole? Jste tedy opravdu insider?

Pánové Hausenblas a Feřtek nikoli. To jen na okraj.

Odpovězte, prosím. Pak se můžeme bavit dál.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Zásadní problém českého učitelstva je v tom, že se vždy najde v zádech ochotný hajzl s kudlou v ruce.

Tohle by se mělo vytesat nejlépe do fasády MŠMT.A oni ty hajzly ještě poňoukají.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Jen abychom nebyli za blby:
Wikipedia praví na https://cs.wikipedia.org/wiki/3M:
"Společnost 3M (NYSE: MMM), do roku 2002 nazývána Minnesota Mining and Manufacturing Company, je americký nadnárodní konglomerát s celosvětovou působností.
Produkuje více než 75 000 výrobků – lepidla, brusné materiály, lamináty, produkty pasivní požární ochrany, stomatologické výrobky, elektrické materiály, elektrické obvody a optické filmy. 3M působí ve více než 60 zemích – 29 mezinárodních společností s výrobními podniky a 35 s laboratořemi. Výrobky 3M jsou k dispozici pro nákup prostřednictvím distributorů a maloobchodních prodejců ve více než 200 zemí a mnoho 3M výrobků jsou k dispozici také on-line přímo od společnosti."
Co tohle má společného se školstvím??

B. Kartous na videu: "Ňákou dobu se vzdělávání věnuju." Atd. Poctivě jsem si ty bláboly doposlechl do konce. Bláboly.

Takže znovu: Člověče Kartousi, uvědomujete si vůbec, jak jste mimo? Kdysi se mě Váš nedostudovaný souputník Feřtek drze ptal "z jakého titulu se vyjadřuju k maturitám". Ačkoli jsem v té době již odvedl k maturitě přes tisícovku studentů, musel jsem založit Asociaci středoškolských češtinářů, abych se vůbec směl oficiálně vyjadřovat. Zatímco Feřtek, Vy a další, kteří v životě neučili, se vesele vyjadřovali a vyjadřují v médiích dál bez jakéhokoli titulu. Jeden žvaní "z titulu 3M", druhý "z titulu televizního dramaturga", třetí se vydává roky za "didaktika", ačkoli jím není a nikdy nebyl a ve vědecké komunitě je trpěn jen díky skvělému jménu svého otce - jenže on není didaktikem nejen proto, že nemá příslušnou vědeckou hodnost v daném oboru, ale především proto, že nikdy řádně na ZŠ či SŠ neučil. Což skutečný didaktik prostě musí.
Věru dokonalá sešlost...

Přestaňte se, pane Kartousi, laskavě cpát mezi učitele, kteří svůj obor nejen poctivě vystudovali, ale mají i roky a roky praxe a UČÍ.
A držte ústa tam, kde - na rozdíl od praktiků - nemáte co říct, protože nic nevíte.

Okomentovat