21.10.18

Anna Brzybohatá: Zapojení informatiky do škol je nevyhnutelné, tvrdí Národní ústav pro vzdělávání

Děti se učí programovat už v mateřské školce pomocí různých hraček. Ministerstvo školství chce proto zařadit informatiku do vyučovacích osnov, takže sebere část vyučovacích hodin jiným předmětům. Informační technologie jsou dnes součástí každodenního života a podle Národního ústavu pro vzdělávání je potřeba jim rozumět, umět s nimi pracovat a nezaostat ve světě.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Veřejnou sférou ovšem při zmíňce o tom, že by vyučování informačnícch technologií dostanou větší prostor ve výuce, rezonují obavy, že výuka počítačů sebere hodiny dalším předmětům. „Samozřejmě, že informatika si vezme čas z některých jiných předmětů. Nemusí to ovšem tak být, informatika se dá k vyučování ostatních předmětů využít,“ říká Daniela Růžičková z Národního ústavu pro vzdělávání, která je garantem vzdělávací oblasti ICT.

„Informatika není jen o sezení u počítače, ale o pochopení základních principů, na kterých se pak dá stavět. Stejně jako se v matematice musíme nejdříve naučit počítat, informatika má stejné základy, díky kterým pak můžeme pokračovat v učivu dál. V Informatice tak chceme děti naučit logickému myšlení, hledání řešení nebo hledání lepšího řešení a další,“ dodává Růžičková.

8 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ministerstvo školství chce proto zařadit informatiku do vyučovacích osnov

Tedy pytlici se v tom úplně ztratili. Vypadá to, že zatímco informatika ve školách doposud nebyla, tak navzdory kurikulární reformě osnovy ze škol nikdy neodešly. Zřejmě nějaké paralelní světy, či co.

Jirka řekl(a)...

Prosím o zkušenost ze školky, kde programují ozoboty. Jak se vyrovná robotická hračka se zelenou nudlí, která kříží zelenou dráhu? Jak se výše zmiňovaná nudle odstraňuje z koleček? Ještě mne napadlo jedno úskalí, se kterým se potýkáme na ZŠ, ale hygieně rukou po návštěvě toalety je v mateřinkách jistě věnována patřičná pozornost.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Jen další PR článek v celostátním tisku?
nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn
Neustále opakuji svůj názor: Jo jo, kdo jste si dal tu práci a prošel si ten jejich návrh RVP včetně těch podivných učebnic, (systém Scratch tam učí na pracovních listech, místo na počítači, to jen namátkou) tak jistě brzy pochopí, k jakému průšvihu to celé směřuje. Hodiny IVT je potřebné přidat, ale oni v té koncepci žádné přidané nemají. Neustále tvrdí, že učit práce s aplikacemi se už v IVT nebudou. Že se budou učit v ostatních předmětech, ale tam se nic podobného nechystá. Opakovat, procvičovat aplikovat ano, ale skutečně naučit? Vy, co takovým blábolům nasloucháte, jak dalece umíte pracovat s aplikacemi od Microsoftu, Adobe, Corel a dalších? Opravdu budou ze všech dětí programátoři? Je to opět ode zdi ke zdi? Na co se čeká dva roky? Stačilo přidat hodiny, vyházet kraviny o ukládání na diskety a přidat pořádné programování. A už to mohlo běžet 5 let. Jenže se jen kecá, tahají peníze z EU, tvoří to tajně nějaký NÚV a že prý se to pilotuje. Která škola v Pardubickém kraji to pilotuje? Žádná. Tak kde ty školy jsou? Kdo a jak je vybíral. Kolik to celé stálo?

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Když si skutečně pročtete ty asi 9 let staré RVP pro informatiku, tak zjistíte, že tam sem tam jsou sice hodně zastaralé věci, ale s kouskem fantazie (a osobního hrdinství učit podle současnosti a ne podle těch rozvrzaných kolejí) není na co čekat. To věříte těm plkům páně Vaníčka a paní Brzobohaté, že současní učitelé informatiky učí děti ukládat na diskety, a nebo že je současná výuka Informatiky tragická, a že kvůli tomu chybí učitelé Informatiky?
Vždyť je to úplná blbost!
Znám ve svém okolí mnoho učitelů Informatiky, dávno programují, učí novinky, vedou semináře z robotiky. My přímo spolupracujeme s firmou, která roboty využívá, jen bychom potřebovali víc hodin a aby se to co děti naučíme v ostatních předmětech používalo. A jakou pak mám radost, když si učitelka fyziky přijde poradit jak v Excelu udělat graf na skupenské teplo tání.
Nedávno psala jedna paní učitelka na FB jak s dětmi v první třídě používají Excel na zobrazení grafů a jak jim to pomáhá v jejich představách čísel. Chtěl jsem ji za to dát Tisíc "To se mi líbí"

Nicka Pytlik řekl(a)...

jak dalece umíte pracovat s aplikacemi od Microsoftu, Adobe, Corel

Pytlici s těmito aplikacemi už drahně let nepracují buď vůbec, a nebo jen okrajově. K práci se strukturovaným textem používají writer, popř. impress, algoritmizují v calcu či inkscapu, a zaprogramovat si žáci mohou v poznámkovém bloku prostřednictvím animací ve formátu svg a vkládáním skriptů do kódu html. Rekurzivní volání procedur u po pláži šmejdící želvičky je už jen taková třešínka.
To programovací třeštění zažili pytlici hnedle po revoluci. Kdo z učitelů jedno jaké aprobace neodříkal význam bitů příznakového registru procesoru Intel 8080A a nemydlil v Basicu příkaz go to hlava nehlava, neměl v moderním školství světové úrovně co pohledávat.
Nevíte někdo, co je s tím množinovým zázrakem osmdesátých let? Prý si kdysi jakýsi významný módní tvůrce postěžoval slovy, všechno už tady bylo. A tak se to matlá znovu a znovu. Příštích deset let se tedy bude utrácet za roboty. No, paráda! Technicky kybernetičtí pytlici se tetelí. Konečně nadešel jejich čas. Předělají svůj diplomový polohový servomechanismus z analogu na digitál. Titul dochtora se rýsuje...

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Pokud jde se bavíme o konkrétních aplikacích, souhlasím s tím, že je dnes spousta různých variant. Když potřebujete vyvrtat díru, taky hned nemusíte mít vrtačku Bosch. Určitě se Vám povede i s Extolem nebo nějakou noname z Penny marketu. Jenže pak přijdete do praxe a ejhle. Vždyť ty programy, které prostě používají profíci jsou pro školy za pár kaček. Ale opravdu nic proti variantám nemám.
Programování, no to taky pamatuju. Dokonce moje manželka tou dobou prošla studium veteriny. Museli pěkně programovat ve strojovém kódu, až se z nich kouřilo. Dodnes tvrdí, že jí to od počítačů odradilo na 100 let.

Eva Adamová řekl(a)...

Však ono asi také ve skutečnosti nejde o nic jiného než děcka pokud možno odradit od PC, tabletů a chytrých telefonů. Jediná cesta jak to efektivně udělat, je nutit je to vše ve škole používat.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

No jo, to funguje tyhle donucovačky.
Povinně na kroužek tělocviku - jsem dodnes nesportovní typ
Povinně ve 4 ráno vstávat a na houby - houbaření úspěšně vzdoruju
Povinně na zahradu a sázet ředkvičky - zahrádkář rozhodně nejsem
Nebo takový povinný sběr borůvek - tak to jsou moje doživotní traumata

Dlouho nic...………….A teď přichází Nové RVP Informatika. Ach, ty krásné obrázky v těch učebnicích, děti, pojďte honem sem a ty pitomý počítače vyházejte okny...

Okomentovat