22.10.18

Anna Brzybohatá: Doma se učí stále více dětí, masová záležitost z toho zřejmě nebude

Časté cestování, nedůvěra ve školní systém, chybějící škola v okolí, víra, přeplněné třídy nebo zapálení pro věc. To jsou důvody, které vedou rodiče k učení doma. Dětem se učení u rodinného krbu líbí. Domácí vzdělávání je však náročné na rodiče, čas i peníze.


Z článku na iDNES.cz vybíráme:

Mnoho lidí si neumí představit, že by dokázali dětem vysvětlit fyziku nebo chemii. „Stále přetrvává představa, že domácí vzdělávání znamená rodiče sedící naproti dítěti, kterému vysvětlují jednotlivá témata. Skutečnost je ve většině rodin úplně jiná. Jde o společné objevování skrz rozmanité zdroje, různorodá prostředí nebo setkávání s různými lidmi,“ představuje praxi Stanislava Kratochvílová z Asociace domácího vzdělávání.

Učení odborných předmětů mohou rodičům ulehčit všemožné pomůcky. „Může to být klasická učebnice nebo sešit. Může to být také několik návštěv v technických centrech zaměřených na potřebná témata, laboratorní práce, ukázky. Může to být sledování videí, Khanovy akademie, kde jsou namluvené všechny předměty, životopisné filmy, tvorba projektu o fyzikálním jevu, návštěva knihovny, soukromý učitel nebo třeba strýček přes skype i naživo,“ pokračuje ve výčtu možností učitelka s léty praxe u domácího vzdělávání.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Domácí vzdělávání je však náročné na rodiče, čas i peníze.

No a co? Ale zase ty výsledky! Viz Jedna ruka netleská...

Eva Adamová řekl(a)...

Jenže pozor do domácího vzdělávání spadají i děti, které docházejí do tzv. komunitních škol, takže dětí, které se skutečně vzdělávají doma, zas až tolik není.

Okomentovat