21.10.18

Anna Brzybohatá: Do povinné četby se dostává Harry Potter, ze seznamů mizí antické legendy

Zhruba třetina lidí u nás nikdy nečetla knihy, které jsou v doporučeném seznamu povinné literatury. Některé čtenáře navíc tituly na škole natolik otrávily, že se jim knížky zošklivily a nečtou vůbec. Vyplynulo to z průzkumu internetového knihkupectví Martinus.cz. I přesto však většina Čechů chce, aby povinná četba byla na školách dál.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Podle průzkumu by tak pro děti mohla být atraktivní kombinace různých literárních žánrů. Učitel českého jazyka na českobudějovické střední škole EDUCAnet Petr Kuba považuje četbu za stěžejní část předmětu a to především kvůli porozumění textu a získání vztahu k beletrii. Ze seznamu povinné četby si musí jeho žáci vybrat tři díla na pololetí. Mohou však přijít i s vlastním návrhem četby.

„V prvním ročníku jde o literaturu dostupnou mládeži jako je fantasy, sci-fi, dobrodružná literatura nebo pohádkové a povídkové soubory. Od druhého ročníku zařazujeme literaturu náročnější na čtenáře, takzvanou klasiku. Zcela jsme vynechali literaturu středověkou a téměř i starověkou, která je pro studenty obtížná,“ popisuje Kuba. Místo středověkých legend či náročných antických dramat tak děti čtou Harryho Pottera, Pána prstenů nebo Letopisy Narnie.


Agenturní zpráva ČTK o průzkumu Martinus.cz z 6. října 2018

Tisková zpráva Martinus.cz z 14. srpna 2018

1 komentář:

Ygrain řekl(a)...

Tak moment - mizí legendy, nebo dramata? Přečíst řecké báje v nějaké prozaické úpravě je dost jiná káva než číst Homéra nebo Sofokla ve verších.

Okomentovat