26.10.18

Alexandr Satinský: „Učňáky“jsme pokazili. Ať učně vzdělávají samy firmy. Vědí nejlépe, jak na to. Stát to neumí, říká Libor Witassek

S učňovským školstvím to jde z kopce a časem na to může doplatit celá česká ekonomika. Firmám často nezbývá nic jiného než si založit vlastní školu a čerstvé absolventy dovzdělat. To není ideální, podle bývalého šéfa Vítkovic Libora Witasska by bylo lepší vytvořit zcela nový systém. Stát si však na odborná učiliště nechce nechat sáhnout.


Z rozhovoru v MF DNES vybíráme:

Tvrdíte, že systém učňovského školství je špatný. Proč?

Je to jedno z neblahých dědictví 90. let. Za socialismu měli učni jeden týden teorii a druhý strávili v podnicích. Po revoluci se to začalo měnit, protože firmy neměly pro učně uplatnění, často samy bojovaly o přežití. Výsledkem bylo, že školy si – i díky dotacím – nakoupily stroje a učí teorii i „praxi“. Jenže školy nestíhají vývoj ve firmách, nemají vybavení, které se ve firmách používá. A protože studenti neoperují „na trhu“, opouštějí školy s nedostatečnými schopnostmi.

Jak z toho ven?

Můžeme se přiučit z modelů, které se dlouhodobě osvědčily. Například v Německu funguje duální systém – teorii zajišťuje stát, nebo přesněji zřizovatel, a praxe probíhá v „rekvalifikačních centrech“, která vlastní sdružení právnických osob. Často jde o stovky firem z daného okresu z různých oborů včetně služeb. A samy si určují učební osnovy pro praktickou výuku a odpovídají za ni.

Uchytil se podobný model i jinde?

Každá země to dělá trochu jinak. V Rakousku výuku zajišťuje veřejná správa a má k tomu rekvalifikační centra, která operují na trhu, vyrábějí výrobky nebo poskytují služby skutečným zákazníkům. Občas se to vidí i u nás, učni „provozují“jídelny. V Rakousku mají ještě třetí pilíř, kde učni pracují v konkrétních firmách.(...)

Co to znamená?

U nás operují většinou výrobní jednotky nadnárodních korporací, které si tu nechají minimální marži – většinou kolem čtyř procent. Veškerá přidaná hodnota se pak realizuje v zemi, odkud ona korporace pochází. Jenže se čtyřprocentní marží nemáte ani na prostou obnovu. Každou větší investici musí schválit centrála a učňovské vzdělávání se v takové situaci těžko prosazuje. Je to začarovaný kruh.

4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ať učně vzdělávají samy firmy.

Školy by si mohly samy vzdělávat nedostatkové učitele stejně, jako nemocnice nedostatkové lékaře. A tak by to mohlo být všude. Až na ten parlament. Tam je narváno setrvale.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Boze to je zase chytry napad

Charlie řekl(a)...

Duální systém v Německu
Konkrétní příklad z partnerské školy:
1. Vybavení naší školy je takové, o jakém se jim v Německu ani nezdá. Zajímavé je, že toto vybavení produkují často německé firmy. Dokonce jejich žáci a učitelé např. 3D technologie viděli ve výuce vůbec poprvé a divili se, že necháváme žáky pracovat s 3D skenery nebo na produkční 3D tiskárně.
2. Škola v SRN nemá co mluvit do obsahu vzdělání ve firmě, neboli min. půlroku neví, co žák dělá. Možná jen zametá dílnu. Firma zaměstnává, firma rozhoduje. Plat učně je často zanedbatelný.

Článek je jako obvykle zevšeobecňující. To, že školy nemají kvalitní vybavení nebo nespolupracují s místními firmami je problém jejich managementu a managementu firem. Kde je vůle, funguje i současný systém. Nedostatek peněz se dá řešit optimalizací škol. Dokud se budou zřizovatelé vymlouvat, že musí zachovat školu kvůli lepší dostupnosti nebo vyšší zaměstnanosti, nikam se nepohneme. Je nutné vytvořit "centra excelence" profilovaná na daný obor a poskytnout jim dostatek financí na jejich rozvoj a podpořit jejich spolupráci s firmami v daném oboru. Tam by právě měly směřovat pobídky pro firmy.

Josef řekl(a)...

Tak my jsme se domluvili se skvělými firmami a už něco podobného děláme 3 roky. Firmy pochopily, že není možné učit někoho jezdit na okreskách v trabantu, pak jej posadit do formule a vyslat na závodní dráhu. Prostě žáky vzděláváme přímo pro potřeby firem a zajišťujeme jim všeobecné vzdělávání a teoretickou průpravu. Do školy dochází také mimo našeho vyučujícího odborných předmětů zástupci firem a přednáší podle předem domuvených didaktických zásad danou specializovanou problematiku. Vyšli jsme ze závěrů projektu http://www.nuv.cz/pospolu a všechno funguje :-D. Nelze čekat na to, až vám někdo bude něco "mastit" z MŠMT.

Okomentovat