4.9.18

Zdeněk Strnad: Většinu současných profesí zvládnou roboti velice brzo líp než lidi

Doba specialistů skončila, nastává doba generalistů, tvrdí Michael Šebek z ČVUT, se kterým jsme probírali, jak vzdělávat studenty v 21. století

Z rozhovoru v Dítěvsíti.cz vybíráme:

Jak by tedy měla vypadat škola, aby vzdělání bylo future-resistant?

Vzdělávat pro minulost nedává smysl, protože minulost už nebude. Nemá ani smysl vzdělávání pro potřeby firem, protože vzdělání trvá 10 let, a pak už bude současnost minulostí. Vzdělávat pro současnost je úplně stejná chyba jako vzdělávat pro minulost. Jestli se něco mění, tak se mění obsah, který je nepodstatný. Ta změna musí být hlubší.

V zákoně stojí, že škola se pozná podle profilu absolventa, ale kolegové si to tradičně vykládají jako soubor jednotlivých konkrétních dovedností. A je jedno, jestli se jedná o programování v C++, násobení, derivace, nebo utahování matiček… Tohle je soubor znalostí, který je do budoucnosti úplně nesmyslný. Je potřeba vzdělávat pro budoucnost.(...)

Základní objem informací ale musíme předat: tohle je písmeno A, tohle je číslice 5…

To není to hlavní. Máme učit fakta, data a informace, když je jich všude plno a každý si je může jednoduše vyhledat? Nepochybně škola musí rozvíjet kritické, tvůrčí a logické myšlení. Škola by měla být něco jako brain fitness centrum. Když přiberu, jdu do fitka si zacvičit, abych to shodil, když zblbnu, tak zajdu do školy, abych to dohnal.

Ať bude budoucnost jakákoliv, je lepší ji tvořit než se učit, co vymyslel někdo jiný. Důležitá je také flexibilita, což je také jeden z důvodů, proč nebýt specialista. Největší špičky samozřejmě zůstanou – až v McDonaldu nebude ani jeden člověk, což nastane do 5 až 10 let, tak špičkoví šéfkuchaři samozřejmě zůstanou. To jsou ale tvořiví lidé a strojům ta tvořivost moc nejde.
2 komentáře:

mirek vaněk řekl(a)...

Zase další, kdo nedomýšlí svá slova. Když jdu do fitka, nejdu tam proto, abych koukal, jak cvičí ostatní a jakou mají techniku(pokud nejsem voayer), ale musím makat. Totéž platí o mozku. Drilem a pamětním učením se mozek rozvíjí. Získává základní předpoklady, aby mohl provádět vyšší operace.
Spousta žáků zvyklá polehávání na koberci a lážo plážo výuce, doplněné surfováním na netu či střílení mimozemšťanů, má mozek absolutně zakrnělý a není schopno sestavit větu o více jak třech slovech. My je máme něco naučit a připravit ke státní maturitě. A ještě k tomu moderními metodami(nad tím bdí ČŠI a modernizátoři), aby se žák necítil k něčemu nucen a chodil do školy s radostí.
A pak se objeví mudřec s tvrzením, že učit je třeba hlavně to myšlení. K tomu že fakta nejsou nutná. A opět hlásá kterak za několik let budou všude roboti. Kdybych nepamatoval budování komunizmu a báje o zemi, kde zítra znamená už včera, tak bych mu i věřil.
Bohužel každodení setkávání s realitou mě naplňují odůvodněnými pochybnostmi o všeřešící robotizaci. A setkávání s dětmi postiženými modernizací školství a technologiemi vede spíš k závěru, co bude stát dělat s tolika obtížně použitelnými lidmi. Kdo se o ně postará a kdo to bude platit. Jak se zabaví? Celoživotním vzděláváním asi těžko. Možná některým bude stačit elektronicé udělátko a syntetická strava. No a někteří budou demonstrovat a podpalovat auta za lepší životní podmínky a závidět inženýru odvedle, že programuje roboty a vydělává násobek jijich dávek. A pokud ten inženýr odvedle bude třeba číňan, pak je tu krásné podhoubí pro růst rasových vášní.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Většinu současných profesí zvládnou roboti velice brzo líp než lidi

Pytlici by mohli být v tomto směru nervozní, až by začalo vycházet najevo, že umělá inteligence dosáhla takového stupně dokonalosti, že by byla schopna vymýšlet tyhlety erc pitomostě.

Okomentovat