3.9.18

Zbyněk Němec: Nadužívání asistentů pedagoga? Co by na to asi řekli v Anglii

V posledních letech nás velmi těší, že počty asistentů pedagoga v našem školství rok od roku rostou. V září 2017 pracovalo v regionálním školství v ČR více než 17 tisíc asistentů pedagoga, od roku 2014 se u nás počet asistentů pedagoga zdvojnásobil.

Z článku na AsistentPedagoga.cz vybíráme:

Co by na to asi řekli třeba v Anglii?

Pojďme se společně podívat na několik údajů z oficiální statistické zprávy, kterou vydal vládní Department for Education se sídlem v Londýně:

Tak například tato zpráva o stavu pedagogických pracovníků v listopadu 2017 konstatuje, že loni pracovalo v anglických školách 452 tisíc učitelů a 263 tisíc asistentů pedagoga. Tedy na každých pět učitelů vychází tři asistenti.

No ovšem, dá se argumentovat tím, že Anglie má oproti České republice pětkrát více obyvatel, ale ani to nevysvětluje, proč má patnáctkát více asistentů pedagoga.

Nejvýrazněji jsou asistenti pedagoga v Anglii zastoupeni v předškolním vzdělávání a na prvním stupni základních škol (nursery and primary schools), kde podle statistik pracuje 221 tisíc učitelů a s nimi 176 tisíc asistentů – na každých deset učitelů zde tak vychází osm asistentů pedagoga.

V České republice jeden z pěti učitelů pracuje s asistentem, v Anglii na prvním stupni naopak jen jeden z pěti učitelů asistenta ve třídě nemá…


(zvýraznění redakce)

2 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Nooo tak Angličani by se asi zděsili z celého pojetí naší inkluze, nejen z asistentů. A zděsili by se asi i jiní státové.

Nicka Pytlik řekl(a)...

ale ani to nevysvětluje, proč má patnáctkát více asistentů pedagoga

Tak snad jestli to nebude tím, že v té Anglii jsou tak vysoký počet asistentů pedagoga schopni a ochotni náležitě zaplatit.

Okomentovat