2.9.18

Jana Švecová: Začíná škola. Rodičům prvňáků finančně pomáhají obce i firmy

Taška, penál, bačkory. K tomu věci na výtvarku, obědy, kroužky… Částka, kterou stojí nástup do školy, jde do tisíců a pro rodiče znamená pořádný zásek do rozpočtu.

Z článku v Českolipský.Deník.cz vybíráme:

Peníze na výtvarné potřeby už několik let přidává školákům například městys Zásada na Jablonecku. „Za ně nakoupíme vše, co děti potřebují, včetně nůžek a vodovek. Žáci vše dostanou na začátku roku v kufříku,“ řekla učitelka prvního stupně Zuzana Hradecká. V první třídě mají děti zdarma i učební pomůcky, ale od druhé třídy už musí například sešity platit rodiče. „Na prvním stupni vyjde celý balíček na školní rok na 400 až 450 korun. Rodiče to vyjde levněji a navíc nemusejí hledat sešity podle požadavků školy,“ dodává učitelka.

Zásada není jediná. I frýdlantská radnice rozdává už šest let prvňákům příspěvek v hodnotě 800 korun. Jak upozornila mluvčí úřadu Martina Petrášková, peníze nedostávají rodiče, ale škola, která děti pomůckami vybaví. Příspěvek na školu poskytují svým zaměstnancům i některé firmy. Třeba liberecký závod společnosti Magna Bohemia rozdá 1200 balíčků s psacími a výtvarnými pomůckami.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Listina základních práv a svobod
Hlava čtvrtá, článek 33, bod (2)
'Občané mají právo na bezplatné vzdělání v základních a středních školách...'

Radek Sárközi řekl(a)...

Vždyť mu také nikdo nic neplatí, za to, že se vzdělává. :-)

Okomentovat