3.9.18

TN.cz: Má vaše dítě poruchu pozornosti? Návod, jak s ní bojovat

Specifické poruchy učení se týkají spousty školáků. Jak se projevují? A mají děti šanci na vyléčení? O tom všem se rozpovídala speciální pedagožka Jana Karvaiová. Dnes už je přežitek dávat do souvislosti míru inteligence s poruchami učení. Spousta vysokoškolsky vzdělaných lidí totiž některou z nich trpí. Od diagnostikování až po získání diplomu ale vede dlouhá trnitá cesta, na které je potřeba pochopení a pomoc rodiny i učitelů.

Z článku na tn.nova.cz vybíráme:

Největší problém bývá v tom, rozeznat hyperaktivitu od nevychovanosti. Obecně ale platí, že pokud se dítě chová stejně ve všech prostředích - doma, ve školce nebo ve škole či u babiček, jedná se o hyperaktivitu. Pokud ale byť v jednom prostředí změní své chování, je dítě pouze nevychované.

S dětmi, které trpí ADHD a ADD, se ve škole jedná trochu jinak, než s těmi zdravými. "Rozdíl je především v přístupu, v pochopení některých projevů chování od kostrbatého písma po to, když se dítě po deseti minutách vyučování začne válet pod lavicí. Měl by se na to brát zřetel. Práce s nimi by tedy měla být na jednu stranu jiná, na druhou stranu by ostatní děti neměly mít pocit, že se k němu přistupuje odlišně," řekla Karvaiová.

Žádné komentáře:

Okomentovat