2.9.18

Kateřina Perknerová: Robert Plaga: Ptejme se, proč je v maturitních oborech tolik dětí

Bývalý náměstek pro vysoké školy Robert Plaga (ANO) se stal ministrem školství v Babišově první vládě a zůstal i v té, která v červenci získala důvěru. Je typem člověka, který nestřílí od boku a než přijme rozhodnutí, pídí se po všem, co daná tematika obsahuje. To se týká inkluze, maturit i garantovaných míst v mateřských školách.

Z rozhovoru v Deník.cz vybíráme:

V pondělí jste obdržel dopis školských asociací, v němž vás zástupci učitelů vyzývají, abyste prosadil zvýšení jejich platů o 15 procent a u nepedagogů o deset už od září, nikoli až od ledna příštího roku. Hovoří o zklamání a vylidňování sboroven. Proč to zdržení?

Ten otevřený dopis mě mrzí. Ne proto, že bych učitelům nechtěl přidávat, vždyť jejich platy citelně rostou už druhým rokem. Konzistentně ale tvrdím, že systémové změny se vždy dělají k 1. lednu v souvislosti s rozpočtem. Loni se přidávalo v listopadu a k pedagogům se ty peníze dostávaly poměrně komplikovaně, což je zbytečné. Pro mě je proto daleko důležitější, než zvýšit platy teď od září, mít jistotu, že porostou o dohodnutou částku v lednu 2019, 2020 a 2021. Minulý pátek jsme odborářům a celé veřejnosti potvrdili, že plán na zvýšení platů pedagogů o 15 a u nepedagogů o 10 procent od ledna příštího roku platí. A v pondělí se hned vyvolá špatná nálada tím, že není přidáno od září. Navíc požadavek na tento termín je technicky neproveditelný, což asociace musejí vědět.

Tak proč jste to slibovali?

Šlo o usnesení sněmovny, které doporučilo, aby se v případě, že budou k dispozici prostředky, přidání časově urychlilo. Školství je bezpochyby prioritou, ale v průběhu roku byla i řada dalších důležitých věcí. Jako ministr školství jsem byl například uspokojen dodatečným požadavkem na 1,2 miliardy do regionálního školství. Pokud se prostředky najdou a ty čtyři měsíce by vyšly zhruba na pět miliard korun vláda by je pochopitelně do škol poslala.
4 komentáře:

V. řekl(a)...

Loni se přidávalo v listopadu a k pedagogům se ty peníze dostávaly poměrně komplikovaně, což je zbytečné

No slava. Konecne MSMT prestalo delat zbytecnosti.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Jsem zvědav, jak se budou k pedagogům dostávat ty nadtarify, kterých chce Plaga 50 %. Že by poměrně komplikovaně?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ptejme se, proč je v maturitních oborech tolik dětí

Pytlici si nejsou zase až tak úplně jisti, ale jestli to nebude tím, že tolik dětí se na ty maturitní obory přihlásilo, následně bylo přijato a několik let tam bylo ponecháno.

Ivo Mádr řekl(a)...

"kterých chce Plaga 50 %"

Nabyl jsem dojmu, že 10% do tarifů a 5% nadtarify od 1.1.2019. V případě 50 na 50 nedostane do škol ani chromé kuře. A to chce nových 16 000 pracovníků.

Okomentovat