24.9.18

Radek Sárközi: Třídní učitelé si zaslouží více peněz

Sněmovna by dnes měla hlasovat o novele zákoníku práce, která má zajistit adekvátní odměnu třídním učitelům. Očekávám bouřlivou výměnu názorů, protože do školy chodil každý. A většina lidí s nostalgií vzpomíná právě na své třídní učitele. I rodiče nejčastěji komunikují právě s nimi.


Přitom málokdo ví, co všechno musí třídní učitel dělat navíc. Hlavně co dělá navíc, i když nemusí. Skoro nikdo neví, že za svou práci dostává většinou pouhých 400 korun měsíčně. Z ankety, kolik času zabere třídním práce navíc oproti ostatním učitelům, vyplynulo, že jde o průměrně dvacet hodin měsíčně. Jde hlavně o různé administrativní úkony, jejichž množství narostlo v poslední době po zavedení inkluze.

I kdyby mu to zabralo jen poloviční čas, obdrží třídní učitel jen 40 korun na hodinu, což je hluboko pod minimální mzdou. Zatímco na Slovensku dostávají třídní navíc pět procent k základnímu platu, u nás to vychází na necelá dvě procenta. Kantoři mají špatnou zkušenost z konce loňského roku, kdy vláda zvýšila horní hranici příplatku pro třídní učitele, ale školám neposlala žádné peníze navíc.
Novelu, v níž se navrhuje, aby třídní učitelé pobírali minimálně 2 500 korun měsíčně, podali poslanci KDU-ČSL. Ministerstvo školství ji podpořilo, vláda se k ní postavila neutrálně. Kromě vyšší odměny pro třídní učitele je součástí novely i navýšení příplatků za specializované činnosti. To je opět práce, kterou dělají učitelé navíc kromě výuky. Jde například o činnosti koordinátora zavádění informačních a komunikačních technologií do výuky, tvorbu školního vzdělávacího programu či prevenci patologických jevů. Tento příplatek je stále stejný od roku 2003, kdy byl zaveden, a činí tisíc korun měsíčně. Před patnácti lety jste si za tu částku mohli pořídit mnohem více než nyní, proto stojí v návrhu, aby činil minimálně 2 500 korun. Dalších 15 let se totiž nebude zvyšovat, jak ukazuje dosavadní zkušenost.

Bohužel vzápětí po lidovecké novele podala svůj protinávrh exministryně Kateřina Valachová s ostatními poslanci ČSSD.
Její novela učitele nemile překvapila, protože se v ní dočasně snižuje specializační příplatek na polovinu oproti současnosti a u příplatku pro třídní učitele se snižuje jeho horní hranice. Podle Valachové si buď učitelé více peněz nezaslouží, nebo je pravděpodobnější možnost, že nevědí, jak vysoké příplatky v současnosti mají. Doufejme, že její novela schválena nebude a že poslanci všech stran dají zelenou návrhu lidovců.

Byla by to alespoň částečná kompenzace za to, že vláda nesplnila usnesení Sněmovny o navýšení platů o 15 procent již od září.
Pokud poslanci vyšší příplatky neodhlasují, prosím, oceňte učitele svých dětí dobrým slovem alespoň vy – maminky a tatínkové.

Psáno pro deník Mladá fronta DNES

5 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...

Poslanci nemají ánung, co všechno musí dělat třídní. Ani kolik práce stojí specializace a toho času.
Však to nikdo dělat nebude. Až jim učitelé na to začnou kašlat budou se divit.

Eva Adamová řekl(a)...

Současná situace kolem třídních učitelů je až tristní. Pamatuji doby, kdy měl třídní stanovený pevný příplatek, i doby, kdy měl snížený úvazek. Po roce 2000 se našim zákonodárcům povedl husarský kousek, a to "upravit" školskou legislativu tak, že třídní učitelé oficiálně vůbec neexistují. Pojem třídní učitel prostě nikde v zákonech a vyhláškách nenajdete. Aby se jim daly alespoň nějaké příplatky obešlo se to v rámci zákoníku práce příplatkem 400 až 1100 Kč za vykonávání psychicky náročné práce. V současnosti je však situace taková, že na velkých školách třídní učitelé jakýsi, byť ne vysoký, příplatek mají. Učitelé na malých školách ho mnohde léta na výplatní pásce neviděli. Pokud to v parlamentu neprojde, nastane situace, že všichni učitelé dostanou od ledna do tarifů 10 % a těch slibovaných 5 % do nadtarifů zase na malých školách neuvidí, takže se situace ještě zhorší. Stanovení rozumných hranic příplatku (a ty navržené 2500 ař 3500 Kč mi vzhledem k tarifům rozumné připadají) a uvedení funkce třídního učitele ve školských zákonech a vyhláškách považuji za současné situace za nutnost.

Radek Sárközi řekl(a)...

Poslanci jsou velmi dobře informováni od členů Pedagogické komory. :-)

Radek Sárközi řekl(a)...

Na Slovensku definici třídního učitele v legislativě mají... Pedagogická komora se pokusí ji dostat i do naší legislativy. :-)

Více informací naleznete zde: https://www.pedagogicka-komora.cz/2018/05/aktualni-tema-vyssi-priplatky-pro.html

Unknown řekl(a)...

Děkujeme!

Okomentovat