3.9.18

Radek Sárközi: Jak zachránit české školství

Za poslední týdny a měsíce jsme o našem školství slyšeli jen v souvislosti s učitelskými platy, maximálně snad ještě s pamlsky ve školních bufetech. Problémů, které už hoří, je přitom mnohem, mnohem víc.

Z článku v MF DNES vybíráme:

Pokud máte dítě školou povinné, možná už jste zaznamenali některé příznaky choroby. Vystřídalo se ve třídě několik angličtinářů během jednoho roku? Učí fyziku někdo, kdo ji nevystudoval? Supluje dlouhodobě vychovatelka ze školní družiny? Vrátili se do školy učitelé, kteří nedávno odešli do důchodu? Spojily se třídy a v té nové je třicet dětí? Vaše ratolest si stěžuje, že půlka počítačů v učebně nefunguje, nebo se několik spolužáků musí dělit o jeden? Prosí vás škola o papíry, toaletní potřeby nebo jiné naturálie?

To všechno jsou důsledky dlouhodobě podfinancovaného školství. Pokud budou politici do médií tvrdit, že je letos školský rozpočet rekordně vysoký, mají částečně pravdu, protože výdaje na školství opravdu každoročně o několik miliard korun vzrostou. Už vám ale neprozradí, že hrubý domácí produkt u nás roste mnohem rychleji. Co to znamená? Například to, že v roce 2011 šlo na školství 4,3 % HDP, zatímco v roce 2016 už jen pouhých 3,7 %. Státy EU přitom v tomto období dávaly na školství v průměru 5,2 % HDP a velebené Finsko 6,4 %. Pokud nezačne dávat vláda na vzdělávání více peněz, nečekejte, že se ve školách cokoliv zlepší a že české školství bude kvalitnější. V chudobinci nelze špičkovou léčbu očekávat. Naše země bohatne, ale školy z toho nic nemají.(...)

Dalším problémem českého školství jsou neustálé změny. Zůstaneme-li u podobenství o pacientovi, každý nový ministr nejprve vysadí všechny léky, co mu předepsali jeho předchůdci, a následně nemocnému zavede nový nevyzkoušený preparát. Zásadně se pacienta neptá, co ho bolí, natož aby ho prohlédl a poslal na vyšetření, aby šlo určit správnou diagnózu. Přebornicí v rychlosti zavádění experimentálních léků byla exministryně Kateřina Valachová. Obávám se, že po její „léčbě“ upadne školství do kómatu.

9 komentářů:

Zdeněk Nutz řekl(a)...

Odkaz nevede na clanek

Janek Wagner řekl(a)...

Vám odkaz na https://www.pressreader.com/czech-republic/mf-dnes/20180903/281792809903691 nefunguje? Mě stále ano, i na Facebooku.

Nicka Pytlik řekl(a)...

JE TO VÁLKA !!!
Vy prznitelé našich dětí...

Josef Soukal řekl(a)...

Tenhle agresivní verbíř do svaté války se nedávno na FB ve skupině Učitelé+ sprostě a zároveň ukňučeně dovolával zásahu správce skupiny, když si přečetl několik ostrých, ale nedehonestujících řádků na svou adresu. Za asi deset let svých mediálních aktivit jsem poznal několik nenávistných ubožáků, ale tenhle překonává všechny.

Josef Soukal řekl(a)...

Reagoval jsem samozřejmě na osobu, jež se vysvinila v pořadu Apel, na který Pytlik odkazuje.

Josef Soukal řekl(a)...

Nejhorší je, že tyhle výkřiky jsou momentálně čím dál populárnější. Zapadá to do trendu zhrubění a primitivizace provázejícího celou naši společnost.

Radek Sárközi řekl(a)...

A v jiném pořadu nedávno Botlík navrhl propustit všechny učitele, kteří jsou pro státní maturity...

Janek Wagner řekl(a)...

U Čapka je to jen reklamní promo pro jeho knihy a školení. Řadě lidí jeho hulvátství imponuje.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlikům na tom všem nějak neštymuje, že tito bojovníci za neškolu, nevolají po oprostění se od veškerého hodnocení, tedy klasifikace žáka, natož aby se zasadili o zrušení jakékoli povinnosti do nějaké školy docházet.
Jen docházejte, děti milé, né do tamté školy mizerné, ale do té naší skvělé.
A penízky ať za vámi kvačí zčerstva!

Okomentovat