5.9.18

Program Skutečně zdravá škola vstupuje do čtvrtého školního roku s 336 zapojenými školami

Program Skutečně zdravá škola realizuje na začátku školního roku 2018/2019 již 336 škol s téměř 56000 dětmi, žáky a studenty z celé České republiky. Nejvíce skutečně zdravých škol je v Jihomoravském kraji (68), Středočeském kraji (37), Praze (35), Moravskoslezském kraji (31) aPardubickém kraji (31).O zlepšování kvality a zvyšování udržitelnosti školního stravování a vzdělávání dětí o zdravé výživě a původu potravin je mezi školami stále větší zájem. Dokládá to fakt, že tři roky po uvedení se do realizace komplexního programu Skutečně zdravá škola zapojilo již 336 mateřských, základních a středních škol v České republice.

Po celé republice se nyní, na začátku nového školního roku, děti, žáci a studenti vrací do školních lavic. Cílem aktivit spolku Skutečně zdravá škola nadále zůstává zvyšování kvality a udržitelnosti školního stravování a vzdělávání dětí o tom, odkud potraviny pocházejí. „Produkce a spotřeba potravin mají nemalý vliv na změny klimatu. Jejich zmírnění či adaptace na ně vyžaduje změny v zaběhaném chování a nové přístupy. Skutečně zdravá škola přináší konkrétní možnosti řešení podporou krátkých dodavatelských řetězců ve školním stravování a vzděláváním žáků a studentů o dopadech našeho chování v oblasti zemědělství a výživy,“ říká Tom Václavík, ředitel programu Skutečně zdravá škola.

Program Skutečně zdravá škola rozvíjí kulturu zdravého a udržitelného stravování prostřednictvím vzdělávacího programu zaměřeného na pochopení vztahů mezi jídlem, kulturou, zdravím a životním prostředím, přispívá ke zvýšení čerstvosti a zlepšení výživové hodnoty a kvality pokrmů ve školních jídelnách. Pozitivní přínos programu byl potvrzen ziskem první ceny v rámci nezávislého ocenění Ceny SDGs, které uděluje Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s Českou rozvojovou agenturou, Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem zahraničních věcí a Ministerstvem životního prostředí, pod záštitou Informačního centra OSN v Praze a UN Global Compact v Česku. Program Skutečně zdravá škola naplňuje 15 ze 17 Cílů udržitelného rozvoje, mj. „Zdraví a kvalita života“, „Kvalitní vzdělávání“, „Odpovědná výroba a spotřeba“ a „Klimatická opatření“.

Školy plnící program Skutečně zdravá škola nabízejí dětem pokrmy připravené z kvalitních čerstvých sezónních surovin pocházejících od regionálních producentů a podporují a rozvíjejí v dětech zdravé stravovací návyky. Skutečně zdravé školy také umožňují dětem pěstovat bylinky, ovoce a zeleninu na školních zahradách, učit se základům vaření a navštěvovat farmy v okolí škol. Rodičům pomáhají vzdělávat se v oblasti zdravé výživy dětí.

Program Skutečně zdravá škola

Skutečně zdravá škola je komplexní program zdravého školního stravování. Usiluje o to, aby si děti jídla vážily, znaly jeho hodnotu, dokázaly si je vychutnat a naučily se, jak vzniká. Program funguje pod záštitou Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství. Program je určen školám a v jeho rámci se vedení školy, učitelé, žáci, rodiče, pracovníci školních kuchyní, dodavatelé potravin, zemědělci a zástupci místní komunity společně zasazují o to, aby byla dětem poskytována chutná a zdraví prospěšná jídla a vytvářeny základy příjemné, zdravé kultury stravování. Školy, které se do programu zapojí, mimo jiné do kuchyně nakupují suroviny od místních farmářů, pekařů a řezníků a v jídelně poskytují pokrmy připravené z čerstvých sezónních surovin. Pro žáky školy organizují výlety na místní farmy, integrují téma jídlo do školního vzdělávacího programu, pořádají na škole farmářské trhy a komunitní aktivity, žáci absolvují lekce vaření a pěstují na školní zahradě vlastní ovoce a zeleninu. Do programu se mohou zapojit mateřské, základní i střední školy. Mohou se pokusit se o získání bronzové, stříbrné a zlaté medaile za splnění kritérií programu Skutečně zdravá škola. Momentálně je zapojeno 336 škol z celé České republiky a 49 z nich již splnilo bronzová kritéria, 6 škol splnilo stříbrná kritéria.

Více na: www.skutecnezdravaskola.cz.

4 komentáře:

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Zdravá škola je málo, musí přijít skutečně zdravá škola. Co přijde za 2 roky? Absolutně zdravá škola? Za 6 let skutečně absolutně maximálně zdravá škola.

Je to normální?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ze všech úplně nejvíc nejskutečněji zdravá škola!
Po vzoru Forresta Gumpa...

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Experti jsou jako bonboniéra. Nikdy nevíte, s čím zase přijdou.

Ivo Mádr řekl(a)...

Dobrý nápad. Nejhorší je, že nemůže být doveden do zdárného konce. Dokud bude zemědělství zapleveleno pesticidy a herbicidy, tak se nic nezmění. Bioprodukce je však velmi omezená a to je škoda. Lepší je dělat aspoň něco.

Okomentovat