16.9.18

Otevřené vzdělávání: Příklady dobré praxe

Brožura Příklady dobré praxe je manuálem, jak lze otevřené vzdělávací zdroje použít při výuce či tvorbě vzdělávacích materiálů. Rozšíření otevřených vzdělávacích zdrojů (OER) je důležité pro všechny, kteří se potřebují celoživotně vzdělávat. OER jsou pro uživatele bezplatné a umožňují další úpravy a následné sdílení. Pomáhají tak i ke snížení nerovnosti v přístupu ke vzdělávacím zdrojům. Podpora otevřených vzdělávacích zdrojů je dokonce uvedena jako první ze sedmi opatření vládou schválené Strategie digitálního vzdělávání do roku 2020.3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Aliance pro otevřené vzdělávání

To je něco jako Spojenectví za obědy v poledne. Nebýt osvíceného spojenectví, lidé by zřejmě obědvali večer, a nebo dokonce ráno! Řečená Aliance musí zřejmě vyvinout nemalé úsilí, aby zabednění učitelé začali už konečně používat otevřené zdroje. To jako, že když se ve výuce používá něco zadarmo, je to ta inovativní metoda? Rozumějmě, že tedy marietereziánští tmáři za všechno cálují neskutečné peníze? A že když někdo něco do školy koupí, je nutno jej na děreš přikovat k věčnému zatracení?
Tak to jsou zavile herbartovští pytlici v pohodě. Hele, kromě operačního systému, což ovlivnit nemohou, a tedy i Poznámkového bloku pro tvorbu webu a animaci vektorové grafiky, jedou Total Commander, PSpad, Writer, Calc, Impress, Base, Gimp, Inkscape, Scribus, Geogebra...
Ledaže... ledaže by to otevřené vzdělávání bylo nástrojem k ozvláštnění bysnysu. Něco jako montessori pomůcky. Pytlik drobných předmětů k nahmátání poslepu za nějakých pár set kačenek.
Ale podstata té aliance bude skryta v textu té brožurky. Jakože průvodci a především pak na straně 5 'POSLOUCHEJME ŽÁKY, CO SE CHTĚJÍ UČIT'. Když na cokoli ve škole nevyzbyde čas, protože při zážitkové pedagogice se dítka vy škole mihnou jen občasně, nic se neděje. Je tu 'nepřeberné množství kvalitně zpracovaných materiálů či tematických kurzů' placených kdovíkým z kdovíjakých peněz.
Tak snad ještě, kdyby pytlikům někdo alespoň naznačil, jak má pedagog postupovat na svoji ochranu, až inspekce bedlivá česká popotáhne učitýlka, že jeho zápisy v třídni knize o náplni vyučovacích hodin nekorespondují se školním vzdělávacím programem, protože žákům se vesměs nechtělo a řádný průvodce nebuseruje ani náznakem.
A jak do příkladů dobré praxe zapadají ty montessori pomůcky? Do otevřenosti daleko...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Nahledla jsem do kristalove koule a hle- ukazala mi, ze tento projekt byl financovan z jineho obrbohulibeho projektu za nekrestanske penize, ktere sly zase mimo, ackoli si za ne ucitele, co jiz davno pouzivaji ta ruzne free pomocniky, mohli koupit predrazene montesorri pomucky.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Za stovku, za kterou byste si mohli koupit něco potřebného, vám prozradíme, jak ušetřit sto korun na to, co je zadarmo.

Okomentovat