27.9.18

Ondra Lněnička: Ke zvýšení platů učitelů

Narazili jsme na sociální síti Facebook na zajímavou úvahu, z textu vybíráme: "Plošné zvedání platů není řešením. Pro regiony, jako jsou velká města (a hlavně Praha), kde je opravdu nedostatek učitelů skoro všech aprobací, takové přidání nic nevyřeší, protože reálně chybí učitelé. Přidání žádné další nevygeneruje."
Celý text:

Ke zvýšení platů učitelů od září/ledna. Má to několik rovin. Pokud Vás to zajímá, tu je několik důležitých věcí.

1) Plošné zvedání platů není řešením. Pro regiony, jako jsou velká města (a hlavně Praha), kde je opravdu nedostatek učitelů skoro všech aprobací, takové přidání nic nevyřeší, protože reálně chybí učitelé. Přidání žádné další nevygeneruje.
2) Na plošném přidání platů vydělají všichni. A to včetně učitelů v důchodovém věku, kteří mají souběh platu a důchodu, tedy relativně solidní příjem, kterého pak nemají důvod se vzdát a drží se na svém místě co nejdéle. To neznamená, že takoví učitelé nejsou kvalitní, ale nemotivuje to další zájemce k tomu do škol nastoupit, neboť platový růst je vázaný ne na výsledky a činnost jednotlivých pracovníků, ale na době, kterou ve škole vydrží. Dále to odmění i ty učitele nekvalitní, i když debata nad tím co to vlastně znamená je na delší rozpravu.
3) Sám bych raději ze své pozice měl více možností dát peníze do netarifní složky, tedy mít balík peněz k dispozici a odměňovat ty dobré a aktivní, ideálně samozřejmě podle předem dohodnutých kritérií. Podotýkám, že tímto bych sám o navýšení platu přišel, protože z logiky věci si sám odměny dávat nemůžu. Přesto by to i začínajícím učitelům, či učitelům s nízkou praxí mohlo zaručit vyšší příjem, což je přesně to, co by mohlo lidi do školství opět přitáhnout.
4) Dalším řešením by bylo uvolnit kvalifikační předpoklady pro výkon učitelské profese a svěřit další profesní rozvoj takového člověka do rukou ředitelů a škol samotných. Takto předem velmi úzce profilujeme uchazeče, kterých je ale na trhu práce zásadní nedostatek.

A teď pár stereotypů:

1) Učitelé nemají prázdniny. Mají ze zákona více dovolené, aby tak prázdniny byly pokryté. Mnoho z nich je tím znevýhodněno a nemohou si tak v průběhu roku brát volno tak, jak by se jim třeba kolikrát hodilo.
2) Učitelé nepracují jen 45 minut z hodiny. Pracují celé hodiny. Mají samozřejmě pracovní náplň na 40h jako každý běžný zaměstnanec. Oproti nim však mají těchto 40h rozpočítaných na dvě složky. Na přímou pedagogickou činnost, která probíhá ve škole (učení, dohledy apod.) a nepřímou činnost, tedy práce související. To jsou přípravy, opravování a další. Pro tuto činnost si místo volí sám pracovník. Takže propočty, kolik vlastně učitel bere na hodinu tím, že si vezmeme běžný rozvrh a dělíme a dělíme, neklapne. A času to vezme mnoho. Jen není přímo na pracovišti.
3) Učitelé děti kvalitně neučí, proto si nic nezaslouží. To je dneska hodně propírané tvrzení, které nemůže být hloupější. Zde dochází k poměrně velkému rozporu tří faktorů. Požadavky základních škol na děti a požadavky následných středních škol jsou prvním, dále pak velký rozptyl stylů učení napříč generacemi a tím daný i rozpor standardu výuky na samotných školách je druhý a rychle se vyvíjející moderní informační doba je třetí. Je to složitější téma. Pokud budeme brát standard žáka a jeho znalosti 40 let staré, tak dnešní srovnání je zcela neadekvátní. Žák před 40 lety uměl něco zcela jiného, neboť svět kolem něj neměl takové nároky a lákadla, jako moderní. Proto takováto srovnání nedávají velký smysl.
4) Spílat na učitele nemá smysl. Pokud je to tak skvělé a máme se tak úžasně, pojďte k nám. Každý rok hledáme, hledáme a hledáme. Zvláštní, když se všichni máme tak skvěle, děláme málo, jsme brzo doma a bereme super prachy. Pojďte tedy k nám.

1 komentář:

Jiri Janecek řekl(a)...

"Pro regiony, jako jsou velká města (a hlavně Praha), kde je opravdu nedostatek učitelů skoro všech aprobací, takové přidání nic nevyřeší, protože reálně chybí učitelé."

Nevim, ta vira, ze vice nadtarifu v platu a vice moci v rukou reditele je lepe, je takova oblibena mantra skalnich pravic*aku a libertarianu (no, taky vlastne skoro vsech, kteri si mysli, ze jsou mensi blbci nez lidi kolem nich)...
Ja moc laissez-faire nemusim, ale prijde mi, ze nedostatek kvalitnich ucitelu v Praze a velkych mestech by mohl byt jednim faktoru zpomalujici devastaci venkova...

Okomentovat