28.9.18

Michal Komárek: Kdo radí politikům ve školství? Učitelé, nebo samozvaní experti?

Kdo se dokáže kvalifikovaně vyjadřovat k problémům a budoucnosti škol? A jak dobří jsou v tom učitelé? Tyto otázky připomenulo jednání expertního sboru prezidenta republiky. Poradci Miloše Zemana za přítomnosti ministra školství dospěli k závěru, že inkluze by měla být na českých školách omezena a že nesmí být útokem na speciální školství. Část učitelů názor přivítala. Jiní se nechali slyšet, že politici by se neměli o školství radit s lidmi, kteří mu nerozumějí.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Učitelé volají po tom, aby je politici neobcházeli a jednali přímo s nimi, jak říkají - se zástupci skutečné odborné veřejnosti. Nikoli se samozvanými experty.

Je to ale nesnadné: Kritizovaný expert je především symbolem neschopnosti učitelů vystupovat jako silný celek, který by politikům a veřejnosti předložil jasně formulované požadavky a vize.


4 komentáře:

Radek Sárközi řekl(a)...

"Expert" píše o "expertech". :-D

V. řekl(a)...

Cenzor vola po zverejneni pozadavku? To nevymyslis...

Radek Sárközi řekl(a)...

Přístup do médií nebo počet členů jsou jen vnější znaky. Důležité je to, jaké konkrétní změny dokáže daná organizace prosadit. UP nedokázala nic (jen se občas mihne v médiích její vyjádření). Školské odbory prosazovaly garanci míst pro dvouleté děti v MŠ nebo společně s CZESHA kariérní řád, ale tyto organizace nebyly úspěšné. Pedagogická komora úspěšná byla. Pedagogická komora má zástupce v pracovních skupinách MŠMT nebo NÚV (revize inkluze). Zpracovala konkrétní novely zákonů a připomínky ke změnám v legislativě. Je zatím spousta práce. Například zvýšení příplatků pro třídní učitele se věnujeme už více než rok. Viz web https://www.pedagogicka-komora.cz

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici milují komárky! Prý samozvaní expertí... Boží!

Okomentovat