2.9.18

Michaela Endrštová: Za málo míst ve školkách si často mohou rodiče sami. Zabírají místo jiným

Školky ve velkých městech a jejich okolí musejí ročně odmítat tisíce dětí, protože pro ně nemají místo. Jedním z důvodů je i ten, že až do začátku září nikdo neví, jestli zapsané dítě do školky skutečně nastoupí. Rodiče totiž mohou dítě přihlásit do několika školek a svého potomka z těch, které nevybrali, často neodhlásí.

Z článku na iDNES.cz vybíráme:

Například v Praze 9 začátkem září ředitelky školek usedají k telefonům, volají rodičům dětí, které musely odmítnout a doufají, že zatím nenašli jinou školku. „Často se ovšem dozvědí, že už je dítě zapsané jinde, nebo se rodiče rozhodli, že si ho ještě rok nechají doma,“ říká vedoucí školského odboru Prahy 9 Martin Odehnal.

Podle Odehnala by měla vzniknout ohlašovací povinnost a následně také sankce, které by rodiče platili v případě, že by dítě ze školky neodhlásili.

„Kdyby ministerstvo školství místo hloupostí podpořilo zavedení zápisových lístků do mateřských škol, jako je tomu u škol středních, najednou by zmizely při zápisech tisíce nepřijatých dětí,“ říká Odehnal.

Na dotaz iDNES.cz, co si ministerstvo školství myslí o zavedení zápisových lístků, tisková mluvčí Jarmila Balážová odpověděla, že se resort podnětem bude zabývat. Potvrdila, že i letos obdrželo ministerstvo podněty od zřizovatelů mateřských škol, že nemají kapacity pro nárokově umisťované děti. Zatím však není jasné, na kolik dětí se letos místo ve školce nedostalo, údaje za letošní rok budou známy až v říjnu.

Žádné komentáře:

Okomentovat