6.9.18

Jitka Pavlíková: Už před začátkem školy volají žáci o pomoc, říká vedoucí Linky bezpečí

Děti, které se ve škole setkávaly se šikanou, volají už na konci prázdnin o pomoc. A to i v noci, říká vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský.

Z článku v Lidovky.cz vybíráme:

LN Veřejnost obvykle čeká, že se děti stresují na konci školního roku kvůli vysvědčení. Pokud porovnáte počty dětí, které se obávají začátku školního roku oproti jeho konci, jak to vyznívá?
Linka bezpečí je často spojována s vysvědčením na konci školního roku. Ale děti se na ni obrací v průběhu celého roku. Problémy, které se týkají školy, tvoří zhruba deset procent všech problémů, které s námi děti řeší. Výraznou částí je pak problém šikany ve škole. Od té si děti v průběhu prázdnin odpočinou, ale s návratem do školních lavic je popadne opět strach. A to jsou pak velmi časté hovory před začátkem školního roku.

LN Jak taková pomoc po telefonu proti šikaně vypadá?
Děti hlavně motivujeme k tomu, aby se svěřily někomu dospělému. Ze zkušenosti víme, že zažívají obrovský strach říct někomu o šikaně, protože jim agresoři vyhrožují. My pak poukazujeme na to, že se šikana může stupňovat, když o ní nikomu neřeknou. Radíme, jak postupovat. Odkazujeme na metodika prevence ve škole nebo školního psychologa. Probíráme různé možnosti, jak šikanu ve škole oznámit, včetně těch anonymních. Velmi důležité je taky vymyslet plán, jak se agresorům vyhýbat, než se začne šikana řešit. Někdy stačí jeden hovor, aby dítě získalo odvahu, jindy je to na více hovorů.

1 komentář:

Jana Karvaiová řekl(a)...

A je taky linka bezpečí pro pedagogy? Myslím, že by byla dost vytížená.

Okomentovat