18.9.18

Jiří Mach: Plán výrazně přidat kantorům je ohrožen

Další desítky miliard korun ročně by musela vláda ročně přisypat na platy kantorů, mají-li být už do dvou let o třetinu vyšší, než je celostátní průměr, jak to žádají odbory a souhlasí s tím většina stran. Jen na zvýšení mezd učitelů o 15 procent a nepedagogů o 10 procent od ledna příštího roku plánuje vláda v rozpočtu 26 miliard korun.

Z článku v Novinky.cz vybíráme:

Jinými slovy: platy nestačí přes rychlý růst předehnat průměr podle plánu odborů. A právě v tom vězí zakopaný pes. Platy ve školách dál nebudou výrazně lákavější než v jiných odvětvích.

Už nyní se přitom české školství potýká s nedostatkem učitelů. Český kantorský sbor patří mezi nejstarší ze zemí OECD. Absolventi pedagogických fakult ve značné míře do školství nenastupují a mladí učitelé práci ve školách často vzdávají a odcházejí jinam. A mají kam.

„Personalisté to říkají už dva tři roky, že školy jsou jedním z posledních rezervoárů kvalifikované pracovní síly, tedy vysokoškolsky vzdělaných lidí. To znamená, že tam loví naprosto systematicky,“ popsal Právu znalec terénu Tomáš Feřtek ze vzdělanostního centra EDUin.

Žádná veřejně dostupná data o tom, do jakých profesí učitelé odcházejí, neexistují. Podle Feřtka ale nejsou odvětví, kam by se učitelé přednostně hrnuli.
3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Plán výrazně přidat kantorům je ohrožen

Cože?!? Tak to by pytliky ani ve snu nenapadlo.
Pytlici to přidání brali jako jistou věc. V televizi říkali už někdy předloni!

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Ano, nás zkušené to nepřekvapí.

Charlie řekl(a)...

Dobré je také navštívit Žumpu národa aneb diskuzi pod článkem na Novinkách

Okomentovat