20.8.18

Vladimír Barák: Šmejdi v akci, tentokrát útočí na školy

Na základní a mateřské školy v minulých týdnech dorazily faktury na 1890 korun, jejichž uhrazením se tato zařízení údajně zapojí do prestižního Sdružení škol. Ministerstvo školství však varuje: jde o podvod. Ve věci už padlo i trestní oznámení.


Z článku z časopisu TÝDEN vybíráme:

„Faktura dorazila, měla razítko, byla s podpisem a podle všeho šlo jen o prodloužení už existujícího členství. Všechno mi přišlo v pořádku, i firmu jsem dohledala, tak jsem nechala fakturu proplatit,“ říká tajemnice jedné ze základních škol v Praze. Po návratu ředitele školy z dovolené, který po ní veškeré výdaje ještě kontroluje, ale zjistila, že naletěla. „V žádném sdružení jsme nikdy nebyli a sdružení na moje e-maily už nereagovalo. Peníze jsem vrátila škole ze svého. Udělala jsem chybu,“ říká žena, nyní téměř o dva tisíce korun chudší.

A není sama. „Evidujeme už dvě desítky faktur napříč republikou. Snažíme se jednotlivé školy informovat, že jde o podvod. Na městském státním zastupitelství jsme již podali trestní oznámení,“ říká Janek Wagner ze spolku Pedagogická komora. Podle něho dostává dopisy s fakturou drtivá většina škol, komunikace s nimi ale vázne kvůli prázdninám a dovoleným. „Policie již věc řeší. My jen doufáme, že naše varování se k ředitelům škol dostanou dříve, než účetní nechají faktury proplatit,“ dodává Wagner. Sdružení podle všeho počítá s tím, že ředitelé škol jsou přes prázdniny mimo instituci. Na fakturu záměrně uvede krátkou dobu splatnosti, aby hospodářky dostalo do časové tísně a ty proplacení nevěnovaly dostatečnou pozornost.

Žádné komentáře:

Okomentovat