15.8.18

Věra Luptáková, Michael Rozsypal: Zákaz mobilů ve školách? Je to jak z komediálního filmu, říká předseda Pirátů Bartoš

Půjde Česko ve stopách Francouzů a zakáže používání mobilních telefonů ve školách dětem do 15 let? Petr Gazdík (STAN) by byl pro, Ivan Bartoš (Piráti) je kategoricky proti. Pořad Českého rozhlasu Plus Pro a proti moderoval Michael Rozsypal.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Podle Gazdíka ale svoboda jednotlivce končí tam, kde omezuje svobodu někoho dalšího. „Ať už jsou to spolužáci, nebo i ten učitel, který se na probírané učivo musel připravovat a který se snaží vzdělávat a vychovávat.“

Když děti místo sledování hodiny chatují pod lavicí a vyrušují, je to kontraproduktivní. „Děti jsou virtuálním světem přehlcené a ten reálný už pořádně nevnímají. Nevidím žádný důvod, proč by měly mít zapnutý mobil i v hodině,“ tvrdí předseda STAN.

Gazdíkův názor je ale pro předsedu Pirátů Ivana Bartoše nepřijatelný: „Já, jako rodič, si nepřeji, aby tady byl zákon, který mé 12leté Amálce zakáže mít ve škole zapnutý mobil. Nějaký zákaz přece nic neřeší,“ zlobí se.

Přece prý chceme, aby všichni měli svobodu výběru studia. „Pořád tady něco institucionalizujeme. Vymýšlíme další zákony, bumážky, úřady... I já jsem ve svých 38 letech zvyklý mít ten telefon pořád v ruce. A teď to na školách zakážeme? Spíš naučme děti ve škole nové technologie používat, ne abychom je zakazovali,“ tvrdí Bartoš.

6 komentářů:

Vít Tomis řekl(a)...

I já jsem ve svých 38 letech zvyklý mít ten telefon pořád v ruce. A teď to na školách zakážeme?

Tenhle argument musi presvedcit kazdeho.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jestli jej má v ruce pořád, a řídí při tom auto, měli by mu jej odebrat.
Na pytliky to působí spíš jako argument pro zákaz.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Podle mého názoru jsou podobné zákazy k smíchu. Děti hodné a poslušné by přišly o spojení s rodiči, na které jsou už od mala zvyklé a těžko to bude kdokoliv měnit a ty ostatní by zákaz stejně nedodržovaly. Úplně stačí školní řád, kde je v hodině používání jednoznačně zakázáno dávno a jejich spuštění může být pouze na pokyn učitele. Do přestávek by nikdo neměl zasahovat, tím méně ne zákonem.
Vysvětlování, výchova, nabídka alternativ - toť jediná cesta, která, když se chce tak funguje.
Pane Gazdíku a vy všichni další mobilobijci a vy nosíte v kapse břidlicovou tabulku?????

poste.restante řekl(a)...

Úplně stačí školní řád, jehož dodržování lze v případě nutnosti vynutit.
Třeba zavoláním na rodičův mobil, ať si svého "dárečka", který byl vyloučen z výuky do konce týdne, laskavě vyzvedne v kanceláři (nebo detenční místnosti - kéž by byla).

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Vynucování dodržování školního řádu (základní škola) u nás bohužel naráží na neexistující účinné pokračování sledu napomenutí - důtka - snížená známka. Množí se bohužel případy, kdy si ani dítě, ani jeho rodiče z těchto donucovacích prostředků nic nedělají, mají z toho jen legraci a většinou nic nezmůže ani OSPOD. V době předvalachovské se o tomto problému započala diskuse, která by mohla vyústit k zákonu o dočasném vyloučení i na základní škole s povinou docházkou. Jenže pak přišla doba Valachovská a místo řešení palčivých otázek kolem "raubířů" se inkluzovalo a inkluzovalo. A to je hodně špatně, neboť se tím problém namísto jeho řešení, ještě zhoršil. Takže bohužel. Žáčka dnes nelze vyloučit ani za dveře, natož domů. A oni to hodně dobře vědí.
A tak na to - maminko a tatínku vezměte si vašeho nevychovánka na týden domů a až si ho srovnáte, tak ho přiveďte a my ho přezkoušíme, tak na to si bohužel zase budeme muset počkat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jakákoli direktiva, tedy zákaz či příkaz, není-li prosaditelná beze zbytku, stává se nanicovatou taškařicí. Jakože něco na způsob:
'Nařizují vám, abyste si dobrovolně vypnuli mobily.'

Okomentovat