22.8.18

Události ČT: Odkaz 21. srpna 1968? Mladí lidé by se o něm měli učit v souvislostech

Podle výzkumu agentury Median pro ČT si pětatřicet procent Čechů ve věku 18–34 let nedokáže spojit události 21. srpna se začátkem sovětské okupace Československa. Podle poslance za TOP 09 Dominika Feriho je třeba v českém školství položit důraz právě na výuku novodobých dějin. „Mnoho lidí mi napsalo, že skončili v roce 1918 nebo v roce 1945. To se prostě nemůže stát, to klíčové se odehrávalo i potom,“ prohlásil Feri v Událostech, komentářích.Z doprovodného článku na webu České televize vybíráme:

A jaká je osobní reflexe 21. srpna 1968 v případě trojice výše uvedených mladých tváří tuzemské politiky? Kořanová považuje okupaci za „obrovské historické národní trauma“. „Znám ji z vyprávění svých rodičů a hlavně prarodičů,“ dodala.

„Vzhledem k tomu, že jsem ročník narození 1993, se mě tato událost osobně netýká. Mí rodiče jsou také narození až po roce 1968, takže jich také ne. Ale zkušenosti starších ročníků jsou různé a každý tu dobu vnímá individuálně,“ poznamenal komunista Zachariaš.

„Byla to invaze, byl to vpád cizích vojsk. Je to temná vzpomínka a důsledky jsou zcela zásadní. Tehdejší události ukázaly, že proti se nepostavilo mnoho vrcholných politiků. Kdyby tu věc pojmenovali přesně, vojáky by to rozhodně nevyhnalo, ale měli bychom čistší svědomí a pociťovali bychom možná více národní hrdosti,“ zdůraznil Feri.

6 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Průšvih RVP není v tom, že by vyautoval "zelené osnovy", ale v tom, že je ve většině předmětů nevyautoval, a že z nich otrocky vychází. Jediné, co se změnilo, je obal kolem probíraného učiva. Jsou předměty, kde to nevadí, protože se nedají ideologicky ovlivnit - matematika, fyzika, chemie, biologie. I když, řekněme si upřímně, že u matematiky se zrovna zelených nedrželi a vynecháním lomených výrazů a goniometrických funkcí přidělali práci středoškolským kantorům matematiky a fyziky a problémy studentům. U předmětů ideologicky ovlivnitelných se nezměnilo k lepšímu vůbec nic. Struktura a obsah dějepisu zůstali stejné a na probírání moderních dějin není tím pádem čas. Zeměpis, který byl hodinově za totáče osekaný až hrůza, patří k nejosekanějším i dnes, a ještě havíc patří k předmětům s nejvyšší neaprobovaností výuky. A výchova k občanství je kapitola sama pro sebe. Tento předmět se za už skoro ticet let od sametové nezbavil nálepky čehosi nepotřebného až trapného, co sloužilo komunistům k výchově "socialistického občana". Už jenom to, že přetrvává název výchova, a to že je vyučován často neaprobovaně, o tom svědčí.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Struktura a obsah dějepisu zůstali stejné a na probírání moderních dějin není tím pádem čas.

Samozřejmě. Když testy ČŠI (za miliony) chtějí po deváťákovi Kelty a Řehoře XII. Ostatně soudím, že ČŠI musí být zrušena.

Ivo Mádr řekl(a)...

Všechny ŠVP řeší ve svých osnovách celé dvacáté století. Osobně v tom nevidím vůbec žádný problém. Ve výuce se zabývám podrobně rokem 1948, obdobím padesátých let, rokem 1968, 1989. Docela se však vyhýbám názorům na velkou privatizaci,...To asi musíme nechat profesionálním historikům, PČR, státnímu zastupitelství,...Záleží tedy na osnovách, osobnosti učitele a kontrole ČŠI a vedení školy.

Jiri Janecek řekl(a)...

S trochou cynismu mi přijde, že ten odkaz je stejný, jako byl pro moji generaci odkaz pátého sjezdu v Devětadvacátém... Už aj ty filmy se točí...

Jinak moc nevím, jestli souvislosti mají začátek a konec... Ale vzhledem k tomu kdo v té telce k tématu patlá, je to asi jedno...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Že učit v souvislostech? A čeho s čím?
Spí se v peřinách, slope v hospodách, šlape v porcelánu, šťourá v minulosti, brodí ve výkalech...
Kdo určí, které souvislosti jsou ty správné? Což takhle ponechat každému volbu si svoje souvislosti ve faktech najít najít sám. Pracně, někdy klopotně...
a možná že i špatně.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Koho zajímá, co říká Feri, ať zvedne ruku.

Okomentovat