29.8.18

Aktuálně.cz: Učitelka před žáky mluvila o veganství. Rodiče si pak stěžovali, že děti nejí maso

Učitelka Michaela Vincourová dostala od ředitele mateřské školky na vybranou. Buď před dětmi bude mlčet o důvodech, které ji vedou k veganskému životnímu stylu, nebo v práci skončí. Aktivistka hájící práva zvířat se rozhodla pro druhou možnost a na svém instagramovém účtu publikovala fotografii s hashtagem "Nebudu zticha", která za dva dny nasbírala přes pět tisíc pozitivních reakcí.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

"Přijde mi bláznivé, že si rodiče utíkají stěžovat do školky, místo toho, aby si maso doma obhájili, když si za ním tak stojí. Děti za nimi budou chodit s různými postřehy čím dál častěji a oni si s tím budou muset poradit," řekla učitelka serveru Refresher.

Jak Vincourová dále informuje, sama s dětmi debatu o svém veganství nikdy neotevírala. "Vznikaly jen situace, kdy děti vyzvídaly, co to mám k obědu a proč nejím to, co mají oni. Na tohle jsem vždy odpovídala, že nejím zvířata, a když následovalo další proč, vyjádřila jsem se stručně, pochopitelně a přiměřeně věku, a to tak, že je mám moc ráda," svěřila se pro Refresher.


Když si mě volal v pátek ředitel v práci do kanceláře myslela jsem,že jdem řešit nějaký podpisy výkazu atd..ale když řekl,ať za sebou zavřu dveře trochu se mi přitížilo. Začal slovy, že se zájmy školky kříží s mojí filozofií a že čim dál víc rodičů si chodí do školky stěžovat, že jejich děti nechtějí jíst maso. Když sme se dostávali k tomu, že dva tejdny potom, co sem nastoupila, udělala jedna maminka ve školce šílenou scénu, že její holčička doma přestala jíst maso kvůli paní učitelce Míše a za dalších čtrnáct dní odešla, tak mi ředitel naznačil, že to bylo zřejmě kvůli mě (maminka nikomu neřekla důvod). To už sem valila oči a když dodal, že kvůli mě tim pádem přišli o 50.000 a neradi by, aby se něco podobnýho opalovalo, seděla sem a tušila kam rozhovor vede. Následovalo ještě obvinění z toho, že dětem říkám, že se prasata nežerou, s čimž přišla jiná holčička a děkuju pěkně! protože něco takovýho ve slovníku nemám. Rozhovor vedl jasně a zřetelně k závěru, že mít vegana ve školce je riziko pro podnikání a to si oni nemůžou dovolit. Pod tíhou předchozího dne na jatkách jsem měla trochu pochroumanou psychiku, začala sem brečet a snažila se s nakrabacenou pusou vyjádřit, že říkat dětem, že zvířata nejim, protože je mam ráda neni důvod k tomu, aby mě mohl kdokoliv vyhodit. Řediteli se mýho ošklivýho brečícího obličeje asi zželelo a tak začal od vyhazovu odstupovat, že teda natrénujeme, co budu dětem odpovídat nebo že se mam naučit stočit rozhovor jinam, ale větu "protože je mam ráda" rozhodně nesmim používat, jelikož jim dávam najevo, že oni ne. Jeden pohled na věc. Můj je takovej, že tahle věta je pravdivá, jednoduchá, pochopitelná, neobsahuje nic ošklivýho a je přiměřená věku dítěte. O víkendu se mám prý rozmyslet, co dál. Rozmyšlená sem. Nebudu na místě, kde mě nutí mlčet a úmyslně utíkat před dotazama dětí na mou stravu. Sme v 21. století a já nebudu cenzurovat, co říkám pod výhružkou vyhazovu. Byla bych sama proti sobě a hlavně proti zvířatům. Jsem na děti, kterym stačila tahle věta a nechtěli jíst maso, pyšná.. maj citlivý srdce, ale bohužel..necitlivý rodiče. #vegan #kauza #skolka #vyhazov #deti #zvirata #laska #nenavist #nebuduzticha #silenstvi #vegancz

Příspěvek sdílený Michaela Vincourova 🌸 (@zmatena.vila),

12 komentářů:

poste.restante řekl(a)...

Je něco zcela odlišného, bavit se se středoškoláky o různých životních stylech, jejich pozitivech, ale i negativech a něco jiného je mluvit o tomtéž s dětmi v mateřské školce.
"Ideální" je pak takový rozhovor doplnit nějakým "hezkým" filmem, jak se z kravičky dělá hamburger s detailními záběry z jatek.

Ne každý umí rozpoznat hranici mezi objektivní a "věku žáků přiměřenou" informací a skrytou indoktrinací. To platí i "pravdoláskaře" stejně jako pro rasisty i pro vegany.

Kdyby paní učitelka byla skutečně více učitelka, nežli aktivistka, pak by na otázku dětí odpověděla, že jí sice masíčko nechutná, ale ony že mají papat všechno, co jim maminky, nebo paní kuchařky připraví, protože ještě rostou.
A své názory si měla nechat pro osoby, které umí samy posoudit třeba i to, že je, podle nich, lehce cáklá, anebo se s ní naopak ztotožní. Viděl bych to tak na konec střední nebo vysokou školu.

Zdeněk Nutz řekl(a)...

A teď si představte učitelku, nadšenou propagátorku legalizace marihuany, jak to před dětmi rozbalí, nebo třeba nymfomanku? Ha ha......
Prostě buď učím a potom každou takovou informaci patřičně okomentuju, nebo propaguju a potom je to hustý.........
Na hodnocení informace nemáme. Jenže i okomentovaná informace o tom že nějací vegani existují, může vést k tomu, že nějaké dítko přijde domů s tím že nechce papat kravičky a prasátka...... S tím nic nenaděláte, to byste ty školy mohli zrušit....

poste.restante řekl(a)...

S tím nic nenaděláte, to byste ty školy mohli zrušit.

To si nemyslím. Záleží totiž na formě sdělení, nejen na obsahu.

Je obrovským rozdílem, říct, že "já masíčko nepapám, protože mi nechutná".
Nebo třeba chleba a knedlíky, nebo arašídy, protože mám takovou nemoc. Dnes i děti školkou povinné už vědí, co je to alergie.
Každému malému dítěti něco nechutná a proto bez problémů akceptuje informaci, že něco nechutná i dospělému.

Když ale dítěti řekne:
"nejím zvířata, a když následovalo další proč, vyjádřila jsem se stručně, pochopitelně a přiměřeně věku, a to tak, že je mám moc ráda"

KAŽDÉ malé dítě má moc rádo zvířátka. (Pokud to není sociopat.)
A tudíž zákonitě musí dospět k závěru, že když hodná paní učitelka má moc ráda zvířátka, a proto je nejí, tak já, protože mám také rád zvířátka, tak je také jíst nebudu.

Naše mladá aktivistka se dopouštěla indoktrinace tím nejnechutnějším způsobem, protože prostřednictvím citů a u malých dětí.
Jen doufám, že takto činila z hlouposti a nebo nezkušenosti a nikoliv účelově a záměrně.

To slovní spojení "PŘIMĚŘENĚ VĚKU" znamená nejen volbu obsahu, ale i způsobu a formy předání informace s ohledem nejen na mentální, ale i emocionální vyzrálost dítěte.
To není jen o tom, že na informace o sexu jdeme u malých dětí přes motýlky, u deváťáků přes popsaný obrázek řezu vagínou a na literárním semináři na střední se můžeme s maturanty bavit o prvcích pornografie v dílech klasiků literatury.
To také znamená, že u malých dětí zdůrazním důležitost toho, že se maminka a tatínek především "mají velice rádi", zatímco u puberťáků musím být připraven zareagovat na jejich pochechtávání a (rádoby) vtipné poznámky.


Svou roli nepochopila ale ve více rozměrech.
Viz:
přijde mi bláznivé, že si rodiče utíkají stěžovat do školky, místo toho, aby si maso doma obhájili, když si za ním tak stojí. Děti za nimi budou chodit s různými postřehy čím dál častěji a oni si s tím budou muset poradit,"

1. Staví do konfliktu rodiče proti sobě a ještě se pak tomu diví, když reagují.

2. Nechápe, že účelem rodičů není před dětmi obhajovat své názory, notabene u dětí ve věku 3 - 6 let, kdy věcná diskuse je řekněme "poněkud problematická" a děti prostě nemají znalosti potřebné k tomu, aby jim rodiče mohli argumentovat.

3. Už vůbec není učitelka MŠ povolána k tomu, aby "mistrovala" rodiče v tom, co a jak mají a budou v budoucnu svým dětem vysvětlovat. To prostě není její role.

Řediteli oné slečny budiž čest, že se jí to pokusil alespoň vysvětlit a nalézt přijatelné řešení. Ačkoliv detaily neznáme a můžeme soudit jen z její interpretace událostí.

Šílené je, že tyhle samozřejmosti ale budou vzápětí napadány a obhájci svobody názorů a podobně budou dostávat prostor v médiích k tomu, aby podpořili naši osobnostně nedozrálou "učitelku" a odsoudili "šikanózní" jednání ředitele.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Vegani v tom svém poblouznění netuší zhola, že rajče, mrkev i paprika mají duši.
Soused na zahradě k nim v průběhu vegetačního období promlouvá, a také jim zpívá, a dosahuje až neskutečně vysokých výnosů.

Oldis řekl(a)...

V restauraci:
Dobrý den, co si dáte?
Máte něco veganského?
Vy nemáte rád zvířata?
Mám, ale nenávidim zeleninu.

Ygrain řekl(a)...

"Naše mladá aktivistka se dopouštěla indoktrinace tím nejnechutnějším způsobem, protože prostřednictvím citů a u malých dětí.
Jen doufám, že takto činila z hlouposti a nebo nezkušenosti a nikoliv účelově a záměrně."

"Jsem na děti, kterym stačila tahle věta a nechtěli jíst maso, pyšná.."

No, vzhledem k její reakci si tím nezáměrem nejsem tak úplně jistá.

Jinak s vámi, poste.restante, zcela souhlasím. Stavět u malých dětí něco do citové roviny je manipulace jak vyšitá, a jestli slečna skutečně nechápe, co bylo na jejím vyjádření špatně, nemá v profesi učitelky co dělat.

krtek řekl(a)...

Rozumný komentář ke kauze je zde: https://nazory.aktualne.cz/komentare/vlivna-ucitelka-nebudezticha-sbira-followery-uz-ve-skolce/r~98d95fe8ac4011e8a4d90cc47ab5f122/

Scare Crow řekl(a)...

"V případě etického veganství nejde o pouhou stravovací zvyklost, ale i ucelený světonázor, který je podle rozsudků Evropského soudu pro lidská práva i podle Nejvyššího správního soudu ČR postaven na stejnou úroveň jako náboženské vyznání.

Jde například o rozsudek Nejvyššího správního soudu sp. zn. 2 Aps 3/2010 (odkaz zde):

(…) Evropský soud pro lidská práva vytvořil rozsáhlou a konzistentní judikaturu v otázce toho, co je chráněno čl. 9 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Svoboda myšlení, svědomí a náboženského vyznání se dle této judikatury netýká pouze náboženského přesvědčení, ale i světonázoru, nahlížení na svět či přesvědčení jako takového, pokud splňují určité podmínky: je třeba, aby dosahovaly určité míry přesvědčivosti, vážnosti, soudržnosti a důležitosti (blíže viz rozsudek ze dne 6. 11. 2008, věc Leela Förderkreis e.V. a další proti Německu, eventuálně rozsudek velkého senátu ze dne 29. 6. 2007, věc Folgero proti Norsku). Zásady veganské stravy, které odmítají konzumaci potravin živočišného původu, takovým uceleným přesvědčením jsou. Jde o zásady, které jistě nejsou excesivní či účelově zkonstruované jen proto, aby se jich stěžovatelé mohli dovolávat; naopak je zřejmé, že oba stěžovatelé se pravidly veganství řídili dávno před tím, než stěžovatel b) začal navštěvovat základní školu. Je také nepochybné, že zásady veganské stravy vyznává co do počtu relevantní skupina osob a že tyto zásady mají i svůj etický rozměr, vycházející z nenásilí vůči tvorům schopným cítit bolest." http://veganskaspolecnost.cz/pravni-status-etickeho-veganstvi/

P. Vršecký řekl(a)...

Scare Crow zřejmě nechápe, že ono "náboženské vyznání" by si paní učitelka (teď neřeším, že osoba s tak ubohým písemným projevem je vůbec učitelka) měla odložit před vstupem na pracoviště.

Nicka Pytlik řekl(a)...

etický rozměr, vycházející z nenásilí vůči tvorům schopným cítit bolest

Zaznamenali jste někdy tu emoční sílu, když rajče pukne žalem?

Nicka Pytlik řekl(a)...

ucelený světonázor, který je ... postaven na stejnou úroveň jako náboženské vyznání.

Obdobně jako například pastafariánství?

P. Vršecký řekl(a)...

To je přece jasné. Jestli se někdo rozhodne dětem vykládat o velké špagetové příšeře, je nutno to respektovat. Ostatně ve vztahu k malým dětem jde, IMHO, o hovadinu podstatně méně škodlivou....

Okomentovat