10.8.18

Tomáš Feřtek: Jak jsem v jižních Čechách vymýval mozky deváťákům

Zdá se, že premiér, ministryně financí a část politické scény – tak trochu bez ohledu na pravici a levici – mají jasno. Mezi neziskovkami jsou nejhorší ty, co jsou „ideologické“, a těm je třeba přistřihnout „dotační“ křídla. Mezi ty nejzáludnější patří Člověk v tísni, který za státní peníze chodí do škol vymývat dětem mozky tím, že žákům vysvětluje, co je to fake news, čímž šíří liberální novofašismus (komu ta formulace přijde nevěrohodně pitomá, může si ji poslechnout na Českém rozhlase přímo z úst poslance SPD Lubomíra Volného).


Z článku v RESPEKT.cz vybíráme:

Tedy odpověď na první otázku: Kde bere Člověk v tísni oprávnění chodit do škol?, je v tomto případě zřejmá. Tak jako si ředitelka nebo ředitel občas pozvou do vyučování hasiče, včelaře, lesáka nebo pana starostu a nikdo to nejspíš nepovažuje za nepřijatelné, v tomhle případě si pozve novináře. Ředitelé toho využívají rádi, protože učitelé o médiích mnoho nevědí a bylo by pro ně daleko těžší nějakého známějšího novináře do školy dostat. Stránky projektu jim to usnadní. Většina návštěv ve školách v rámci Týdnů mediálního vzdělávání se odehraje mimo velká města. V Praze je to do nějaké redakce obvykle pár stanic tramvají, takže tam to zase tak velká atrakce není.25 komentářů:

Miloslav Novotný řekl(a)...

Proč se ten zaprodaný škůdce českého školství Feřtek ozval, když se ho to netýká?

Eva Adamová řekl(a)...

Zaujala mne tam jedna věta:"Pokud jde o vymývání mozků, k tomu opravdu došlo. Ten mozek byl autorův, vymytý do důsledků čtyřmi hodinami galejí...", kterou autor komentuje čtyři hodiny výukového pobytu mezi pubertálními deváťáky.

A tak si pane Feřteku představte, že učitelé 2. stupně tráví denně mezi puberťáky v průměru 4,5 hodiny, a to nemluvím o tom, že třídní učitelé téměř každý den řeší s dětmi podobné problémy, ovšem ty reálné, ne vykonstruované na základě článku z novin,tedy problémy, které se dětí osobně dotýkají. Tito třídní učitelé tak činí na základě užasného příplatku 400 - 1200 Kč hrubého měsíčně.

Eva Adamová řekl(a)...

A ještě otázka: Kolik bere lektor programu za hoďku?

Simona CARCY řekl(a)...

...učitelé o médiích mnoho nevědí a bylo by pro ně daleko těžší nějakého známějšího novináře do školy dostat...

Takže kvalifikace, z níž pramení sebevědomí nutné k tomu, aby se za mrzký žold postavil Feřtek před žáky, spočívá v tom, že je "známější"???????
Ještě jednou: "být známější" je kvalifikace pro to vymývat mozky žákům a indoktrinovat je toxickými žvásty?

Vzpomínám na celonárodně známé vymývání: Jednou jsme dostali úkol zastavit diverzanta na motocyklu a s koženou brašnou. No jasně! Dvě dávky!
Tehdy se celý národ smál. Teď aby brečel.

Vít Tomis řekl(a)...

Mezi ty nejzáludnější patří Člověk v tísni, který za státní peníze chodí do škol vymývat dětem mozky

Souhlasím.

Ivo Mádr řekl(a)...

Pan Feřtek dozajista bojuje i proti takovým jednostranným dokumentům jako je dokument BBC Krvavý mír. Fake news jako vyšité. Naprosto jednostranný pohled na poválečnou situaci v ČSR. Dokument byl vysílán na konci července na ČT2. Ani jedna zmínka o koncentračních táborech, holocaustu, milionech mrtvých,...Vše zaměřené proti Čechům a Polákům.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Takže pak celé odpoledne seděl na místní plovárně, zíral do prázdna, ... a snažil se zkonsolidovat před zpáteční stokilometrovou cestou.

Pytlici pominou skutečnost, že odborný konzultant se docela přesně popsal coby pro práci s dětmi a mládeží nepoužitelné trdlo, které po výronu aktivity pak zbytek dne civí do prázdna.
Podstatné je, že odborník na vzdělání připouští vymytí svého vlastního mozku. Vzhledem k tomu, že se běžně vymývají dutiny, lze dovodit, jaká je tedy struktura mozku tohoto mnohaletého reportéra, šéfreportéra, editora a lektor mediální výchovy.
Pytlici tento literární počin vnímají jako 2^10 ale doopravdy hodně povedených slov. Máloměstský ředitel médií neznalého pedagogického sboru měl při svém výběru ale doopravdy hodně šťastnou ruku. V každém případě si pytlici příležitostně vyzkoušejí, kterak se na plovárně dá dosáhnout oné konsolidace, tedy 'zpevnění, tuhnutí, vystužení, upevnění, ustálení, sjednocení, sloučení, unifikace, popřípadě zkostnatění zlomeniny kosti či utvrzení paměťových stop'.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

EDUin je informační centrum o vzdělávání? Není to fake news?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Ale musím se v jednom Feřteka i Člověka zastat: já si vybral jak novináře, tak téma (fake news jsem nechtěl, protože Člověk je příliš jednostranný).

Nicka Pytlik řekl(a)...

informační centrum o vzdělávání

Od centra už bývá jen krůček k institutu. Třeba se koncem roku dočkáme...

Radek Sárközi řekl(a)...

Škola si pozve novináře, ale on dorazí expert na školství bez VŠ... :-o

poste.restante řekl(a)...


Někdy na konci května zavolal autorovi tohoto textu pan ředitel z onoho městečka s tím, že novinářskou přednášku měli loni, letos by stáli o dvě dvouhodinové dílny s deváťáky, jednu pro áčko, druhou pro béčko, a odpolední debatu s učiteli. Domluvili datum a bylo to. Pokud se ptáte, kde bere autor oprávnění něco takového dělat, tak má za sebou patnáct let praxe reportéra, šéfreportéra a editora a zhruba stejnou dobu pracoval jako lektor mediální výchovy pro neziskovky i učitele.
...
Vymytí mozku bylo tak důsledné, že si nakonec ani nepožádal o proplacení cesty v hodnotě jízdenky na autobus (maximálně 400 Kč), což je jediný honorář, který účastníkům Člověk v tísni nabízí. To je pro pana poslance Volného i paní ministryni Schillerovou také nemilá zpráva, protože tady zjevně nepomůže ani to seškrtání rozpočtu zlovolným politickým neziskovkám. Zašly ve své manipulativnosti tak daleko, že to pro ně lidé dělají zadarmo. Odporné.


Čtenář těchto řádků si vzpomněl, jak mu maminka vyprávěla, jak v padesátých letech jezdili aktivisté ČSM (předchůdce SSM) z měst na vesnici agitovat pro zakládání zemědělských družstev. Často se tak dělo i na základě pozvání.
Čtenář nepochybuje o tom, že tehdejší aktivisté tak činili taktéž zcela bez nároků na odměnu a tudíž si také nenechávali proplatit cesťák. Často naopak při této osvětové činnosti aktivisté dostali i přes držku. Hezky byla jedna taková scéna televizně zpracována, tuším, v seriálu "Nejmladší z rodu Hamrů". V podstatě tedy autor článku skončil docela dobře, pokud se jen musel odpoledne na plovárně "konsolidovat" pouze psychicky.
Zda i při vzpomínce na výše uvedenou agitační činnost náleží na závěr slůvko "Odporné", to už nechává čtenář na posouzení ostatních čtenářů.

Tajný Učitel řekl(a)...

Báječné, učitelé v šiku proti neziskovkám a novinářům. Babišovo a Zemanovo dílo je dokonáno.
Zbývá vyjít v září do tříd a odmýt žactvu mozky již vymyté novináři. News jsou fake. Novináři metla lidstva. Neziskovky, paraziti na tučném tělu státního rozpočtu. Musíte myslet politicky kolegové. Tolik vám zas naše oligarchicko plutokratická společnost věří. Pochodem vchod.

Nicka Pytlik řekl(a)...

učitelé v šiku proti neziskovkám a novinářům

Á, pán je zřejmě nevýdělečný publicista.
Učitelé jsou především proti vyžírkům a trdlům, víme?

Eva Adamová řekl(a)...

Představa, že neziskovky dělají programy pro školy zdarma a že lektoři pro ně pracují snad probůh za cesťák, je pro mne, vzhledem k tomu jaké zkušenosti máme s organizacemi, která na naší škole provádí programy prevence, docela zábavná. Kdyby nám na ty programy nepřispívala rodičovská organizace např. ze zisku z rodičovského plesu, tak bychom ty programy v takovém rozsahu, v jakém je děláme, nedělali, protože by nám bylo trapné tahat na ně z děcek peníze. Ono je vůbec zváštní, že od dětí vybíráme peníze na cokoliv, co se uskutečňuje v rámci vyučování tedy v rámci povinné školní docházky a plnění ŠVP.

http://www.madio.cz/index.php/programy-primarni-prevence.html

http://skoly.disod.cz/

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A někteří primárněpreventivní lektoři už nabízí programy k 100. výročí republiky.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

učitelé v šiku proti neziskovkám a novinářům

Máte-li na mysli příživnické neziskovky a blbé novináře, pak ano. Máte s tím problém?

P. Vršecký řekl(a)...

Pán je sice možná i "nevýdělečný publicista", primárně je ale Tajný školník s mindrákem, že nemá vejšku. Ostatně v tom si s "expertem" z EDUINu, který má, pokud vím, nejvyšší ukončené vzdělání učňák s maturitou, vůbec nezadá.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Pane Wagnere,

při vší úctě: Vy opravdu po všem, co TU předvedl tady i na České škole, nejste ochoten toto individuum blokovat?

Janek Wagner řekl(a)...

Pane Kostečko, omlouvám se. Už se to nebude opakovat.

Vít Tomis řekl(a)...

Prispevky TU se mi nelibi, ale blokace jimych nazoru take ne.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Toť!
Výrony hlavního proudu ve vzdělávání mají v diskusích svoje místo. Bez diskuse.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Vážení diskutující,

nezlobte se, jsem z generace, která je vůči cenzuře extrémně citlivá; ale pokud Vás někdo svobodně obviní, že jste si svoje diplomy koupil, a webmaster následně nekoná, nezbývá, než se ozvat.

Pane Wagnere, netuším, jestli jste svůj příspěvek ze 14. srpna 2018 7:06 mínil jako ironii (trochu to tak vypadá), nebo vážně. V každém případě projednávám se svým advokátem žalobu na nick TU pro nactiutrhání a očekávám, že jeho identitu mému právnímu zástupci odtajníte.

Já jsem si totiž svoje diplomy opravdu nekoupil.

Janek Wagner řekl(a)...

Pane Kostečko, ironie to nebyla. Úroveň blokace je na úrovni redakčního systému jen omezená, takže občas musí být ruční zásah.

P. Vršecký řekl(a)...

Já bych s advokátem na Vašem místě, pane Kostečko, projednal i trestní oznámení pro přečin pomluvy, protože IMHO jde u citovaného výroku o učebnicový příklad. Ale jinak bych ho také neblokoval, ať se tu spánembohem zesměšňuje dál.

Okomentovat