1.8.18

Petr Honzejk: Václav Klaus mladší, hrdinný bojovník s neexistujícími strašidly

Vláda chystá materiál s názvem "Základní dokument tvorby koncepce občanského vzdělávání v České republice". Nebylo by na tom nic zvláštního, aktivní občanství a schopnost kritického myšlení je v zájmu každého demokratického státu. Za pozornost ale stojí reakce školského experta ODS Václava Klause mladšího. Ten došel k apokalyptickému závěru, že "vymývání mozků dětem na školách je přede dveřmi" a že jde o součást "dlouhého pochodu institucemi nové neomarxistické levice". Dobře se na tom dá ukázat, jak si Klaus plete realitu s výmysly a kritiku s pomluvami. A tedy jakou politiku vlastně reprezentuje.

Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Jak by tedy mělo občanské vzdělávání vypadat dle Klause mladšího? Nijak. Jeho závěr je zhruba takový, že by se děti neměly učit kritickému myšlení, ale šprtat matiku. Výsledkem by asi měl být snový svět VK ml.: Svět, kde bude všechno spočítáno do mrtě, ale budou v něm vládnout fámy, předsudky ve stylu „není to sice pravda, ale mohla by být“ a vůbec představy z předminulého století. A nad tím vším se bude tyčit, coby obratný distributor, administrátor a mocenský kapitalizátor výmyslů a strachů – on sám.

6 komentářů:

Radek Sárközi řekl(a)...

Poznámka k problematice tzv. fake news a výuce ve školách:

V současném RVP ZV je v češtině tento očekávaný výstup: "žák... rozpoznává manipulativní komunikaci v masmédiích a zaujímá k ní kritický postoj"

Ivo Mádr řekl(a)...

fake news

29.7. 2018 - ČT2 - 20.00 - Krvavý mír - "dokument BBC" - 100% fake news. Naprosto jednostranný pohled na příčiny, průběh, závěr druhé světové války. Tak "takový dokument" máme šířit mezi žáky a studenty? O německé agresi, koncentračních táborech,...ani slovíčko.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A všimla si vláda a pan Honzejk, že paralelně už rok probírá revize základního kurikulárního dokumentu RVP.ZV? Jaký další "základní dokument" můžeme ještě čekat?

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Onen "základní dokument" je velmi povrchní, proto nemá smysl se jím příliš zabývat. Pěstování odolnosti proti pokusům o symetrizaci viny, o zaměňování příčin a následků, o prosazení rovnocennosti názorů, o nahrazování reality politickou korektností atd. by nejen nesmělo chybět, ale - mělo-li by to být bráno vážně - muselo by mít řádově vyšší grády. Dokonce lze mít podezření, že fráze mají tuto absenci zamaskovat a že právě o to jde.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Nepochybuj, že si Václav K. j.ŕ. honí své politické triko. Přesto bych tuhle myšlenkovou kompilaci o občanském vzdělávání nepodceňovala. Já ji beru jako určitý nástřel typu - hele, schválně co budou dělat? Snahy o ovlivňování mas tu jsou a kdo to nevidí, je hloupý. A tohle se už nějakou dobu objevuje všude ve světě, takže proč ne u nás. Samozřejmě, jako odchovanec socialismu jsem zásadně proti a stražím všechny nervové výběžky, co se to chystá.

Nicka Pytlik řekl(a)...

V takových případech jsou pytlici vždy obezřetní.
Proklamovaná vstřícnost k názoru jiného, znamená ve skutečnosti naprosté podřízení se našim požadavkům, svobodná volba pravidel, je ve skutečnosti zdánlivě dobrovolné přijetí našich pravidel, voláním po konstruktivní kritice maskujeme požadavek, aby někdo vymyslel a realizoval za nás to, co máme v popisu práce my, vedení ke kritickému myšlení je taktikou, jak někoho přimět, aby svět viděl našima očima. Faleš, přetvářka a pokrytectví... nic jiného v tom není.

Okomentovat