31.8.18

Pavla Lioliasová: Ředitelé i před začátkem školního roku marně shání nové učitele, chybí hlavně matikáři a fyzikáři

Školáci mají před sebou poslední prázdninový víkend. Do lavic usednou už v pondělí. Někteří ředitelé škol ale ještě teď neví, jestli je vůbec bude mít kdo učit, jelikož do poslední chvíle shánějí kantory. Absolventům pedagogických fakult se totiž často nechce jít učit.Z článku na iROZHLAS.cz vybíráme:

Problém sehnat učitelku pro první stupeň měla třeba ředitelka pražské základní školy Na Smetance Hana Vítová. „Musím říci, že je to velice složitý boj, protože se dostáváme i my v Praze do situace, kdy kvalifikovaných pedagogů je méně a méně v určitých oborech,“ popisuje.

Přesný údaj o tom, kolik pedagogů chybí, nikdo nesleduje. Ministerstvo školství ale podle mluvčí Jarmily Balážové na podzim připravuje mimořádné šetření. I školské odbory potvrzují, že učitelů je málo.

„Je nedostatek učitelů na prvním stupni. Na druhém stupni a středních školách je nedostatek učitelů matematiky, fyziky, IT a odborných předmětů,“ říká místopředsedkyně odborů Markéta Seidlová. „Pravda je, že v současné době sanují nedostatek pedagogů kvalifikovaní důchodci,“ doplňuje.


1 komentář:

Eva Adamová řekl(a)...

Jen pro zajímavost uvedu, kolik bylo přijato studentů na navazující učitelské obory na Ostravské univerzitě na jednotlivé aprobace pro nastávající akademický rok.

Výchova k občanstvé a ZSV - 75
Český jazyk - 70
Biologie - 27
Výchova ke zdraví - 25
Matematika - 23
Historie - 22
Zeměpis - 16
Chemie - 11
Angličtina - 9
Němčina - 7
Fyzika - 3

Na ostatních univerzitách je to podobné. Takže suma sumárum kvanta občankářů bez uplatnění, vcelku dostatek češtinářů, biologů, dějepisářů a zeměpisářů, problém s chemikáři či matikáři a doslova průšvih s učiteli cizích jazyků a fyziky.

Okomentovat