11.8.18

Pavel Kotyza: Zakázat mobily ve škole je zoufale málo. Zakažme také chytré tabule, tablety a notebooky

Zhruba před týdnem jsme vás informovali o zákonu, který ve Francii dětem od 3 do 15 let zakáže používání telefonů a tabletů ve školách. A to jak během vyučování tak i během přestávek a obědů. Toto rozhodnutí, které ve francouzských školách začne platit už v září tohoto roku, vyvolalo po celém světě velkou diskuzi mezi oběma stranami názorové barikády. Zatímco jedna skupina je jednoznačně pro zákaz s argumentem, že zákon prospěje větší soustředěnosti, samostatnosti a edukaci dětí, ta druhá celý zákon považuje s ohledem na dnešní dobu spíše za zastaralý, kontraproduktivní přežitek. Oslovili jsme proto několik českých pedagogů a lektorů z obou názorových táborů a požádali je o jejich názor na věc. Zde je pohled Pavla Kotyzy, univerzitního lektora a freelance marketing managera, který na rozdíl od jeho kolegy Jakuba Veverky zákaz mobilů ve školách podporuje.

Z článku v CzechCrunch.cz vybíráme:

Pamatujete na to, jak jsme opisovali do sešitů vše, co učitel napsal na tabuli. Kombinace vizuálního vjemu spojená s psaním, motorickým pohybem a mnohdy doprovázená mluveným výkladem učitele. Dokonalá metoda pro získání, zpracování a následné zapamatování předávané informace. A dnes. Chytré, digitální, tabule ve třídách snižují hloubku zpracování informací až o polovinu. A tak místo klasického psaní na tabuli dnešní školáci jen “swajpují” předložky a přípony ke kořenu slova na digitální tabuli. Myslíte si, že tak se něco více naučíte?

Možná v hodině děti splní úkol rychleji, ale nikoliv efektivněji z pohledu dlouhodobého vzdělávání. Profesor Manfred Sptizer ve své knize Digitální demence představuje dvě studie, které jasně dokazují, že rozpoznávání písmen, naučených psaním tužkou, vede k zesílené aktivitě v motorických oblastech mozku. U písmen, která byla naučena zápisem na klávesnici, tomu tak není.


Poznámka redakce: Některé recenze populárního spisku Manfreda Spitzera naleznete v přehledu Neargumentujte v diskuzi o zákazu mobilů ve školách Spitzerovou Digitální demencí!

4 komentáře:

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Dost jsem přemýšlel jestli na tyhle bláboly vůbec reagovat. Pán je univerzitní lektor??? A na které univerzitě. To asi bude úroveň. A pracuje jako externí markeťák? A při své práci nepoužívá tablet, notebook ano smartphon? No tak jestli opravdu používá břidlicovou destičku, tak to potom jo, to se jeho názorům nedivím. A za to ometání tím podvrhem páně Spitzla by se snad už mělo pomalu začít mlátit ešusem po hlavě.....
Nejlepší je když Vám tím začne ometat učitelka, která se IT technice už 25 let úspěšně vyhýbá...…
A takovýhle Kotyzové je v tom ještě podporují, jo svět je divnej.
Ale jednou se to změní. Já v to pevně věřím. Jednou bude znalost učitele pracovat s počítačem a nejen s ním, daleko důležitější, než pedagogická vejška. Neveříte? Všeho do času...

Eva Adamová řekl(a)...

Pane Nutzi, ony to ale vůbec nejsou bláboly. Skutečnost, že cesta oko,ucho - mozek - ruka je pro výuku důležitá, je dávno známá. Já gymnazistům v prvním ročníku, kteří nastoupí na školu s tím, že si ve fyzice nebudou zpracovávat vlastní poznámky, říkám, co jde okem dovnitř, jde uchem ven, a co jde uchem dovnitř jde zase ven okem, aniž by byl mozek pořádně zapojený, a že teprve zpracování poznámek a obrázků k danému fyzikálnímu jevu přinutí mozek skutečně pracovat. Zaroveň je upozorňuji na skutečnost, se kterou se museli setkat už na základce, že ti, kteří byli v devítce líní už i psát, byli většinou propadlíci. Faktem ale je, že ict je v tom, co se v posledních dvaceti letech děje ve škole, tak trošku nevinně. Celý průšvih spočívá v nadužívání pracovních sešitů, kde se jenom doplňuje. V češtině, cizích jazycích a matematice už to není ani tak průšvih, ale doslova průser. V ostaních předmětech bych to tak tragicky neviděla, tam mohou být PS, pokud jsou dobře zpracované a učitel je umí vhodně využít, vcelku přínosné.

Zakazovat ict techniku ve škole je samozřejmě blbost, ale rozhodně by se mělo zapracovat na tom, aby byla využívána efektivně a nikoliv jen pro efekt, a to je docela problém. Způsoby využití interaktivních tabulí a tabletů, které jsem měla možnost spatřit na některých školeních, jsou z části doslova padlé na hlavu. Ale profesionálně didakticky dobře udělaných materiálů a výukových programů, které by uměly využít všechny možnosti ict, je poskromnu, a udělat alespoň slušnou prezentaci umí tak každý desátý učitel.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Naprosto souhlasím. Pracovní listy jsou hlavně dobrý byznys. A děti místo aby psaly celé věty tak vyplňují kolonky.
Představím si imaginární svět základních škol. Jednotné ŠVP.jedna řada učebnic profesionálně zpracovaných a k nim skutečně výukové materiály a aplikace pro pc tablety smartphony za všechny ty peníze ncpane do nesmyslných rumů. Proškolení a zaplacení učitele a ráj na zemi. Utopie? Ale ne. Jen by někdo musel tu dnešní anarchii a svajneraj konečně ukončit. A udělat výuku skutečně moderní která nenudí a jde s dobou. Jednou na to dojde. Až ze současných škol utečou učitelé i děti.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

No to je zase oprava. Rumů mělo být dumů

Okomentovat