1.8.18

Ondřej Golis: Používal jsem i překladač google, poznají ‚prd‘, říká muž, který psal za peníze bakalářské práce

Server iROZHLAS.cz přináší svědectví dvou spolupracovníků takzvaných „rešeršních“ agentur. Ti vysvětlují, v čem oficiální postoj firem, a sice že studenti jejich agenturám platí pouze za shánění podkladů pro vysokoškolské práce, není pravdivý. Oba muži naopak popisují propracovaný systém podvodů při psaní kvalifikačních prací.


Z rozhovoru na iROZHLAS.cz vybíráme:

Přistupoval jste k psaní prací poctivě, jako byste psal vlastní?
Jistěže ne. Pravidlo zní: používat zdroj, který nenajdou, v ideálním případě přebírat. Mám rekord, že v jedné práci jsem přepsal nějakou studii slovenského ministerstva obrany. Celé jsem to použil. Nejhorší bylo najít nějakou citaci, aby to nevypadalo tak blbě. Prošlo to bez problémů. Nebo něco vezmete v angličtině, dáte to přeložit googlu, upravíte syntax, aby to sedělo. A oni stejně poznají prd.

Takže jste si to ulehčoval, jak nejvíce to šlo?
Jistě, byl jsem placen za to, že to bylo originálně napsáno, ne za originální myšlenku. Neumím si představit, že mí klienti by pak něco originálního obhájili.

2 komentáře:

poste.restante řekl(a)...

Ano. Tak to je a funguje už mnoho let.

Nicka Pytlik řekl(a)...

To by pytliky zajímalo, jak je to s četností opisování a sepisováním na zakázku u diplomových prací v technických oborech.
Pytlici drží v ruce jejich diplomovou práci "Lineární polohový servomechasnismus jako přípravek pro použití v laboratoři". V závěru je práce je uveden seznam použité literatury čítající jedenáct položek včetně jedné diplomové práce o rok staršího spolužáka, ale v textu samotném nezaregistrovali pytlici žádné přímé odkazy, ani zmínky o citacích.
Na pytliky ta jejich práce působí jako jakýsi sice funkční, leč přesto kompilát mnohých, už dávno známých řešení. Pytlici se oprávněně obávají, že svojí diplomovou prací nikterak významně nepřispěli k rozvoji automatizační a měřici techniky. Kdyby na to přišlo, jsou pytlici po svém odchodu do důchodu ochotni jejich diplom vrátit a dospět k závěru své profesní dráhy jako standardní středoškolští kádři s maturitou s automatizační techniky, elektronických zařízení a ruského jazyka.

Okomentovat